foliculita..., sunt niste bubite rosii cum ai fi urzicata si daca ma scarpin se accentueaza

06-03-2009
mirelaa
Nu este medic/terapeut
mirelaa
am o foliculita de vreo 3 ani, mai mult inghinal si un pic pe picior, si de vreo 3 zile mi-a aparut o mancarime si nu stiu ce sa folosesc pana ajung la medic, ce pot folosi si pentru foliculita si pentru mancarime care s-a mai extins un pic, sunt niste bubite rosii cum ai fi urzicata si daca ma scarpin se accentueaza, va rog din suflet daca puteti sa imi dati vreo idee, va multumesc
6 comentarii
0
06-03-2009, ora 18:39
Dr.Soare
Nu este medic/terapeut
Dr.Soare
Nu folositi nimic pana nu ajungeti la medic.Poate fi o micoza(ciuperca) care tratata necorespunzator se poate complica.
0
06-03-2009, ora 19:25
gogan
Nu este medic/terapeut
gogan
buna!la toata lume.ajutati_ma si pe mine va rog din suflet ca nu stiu ce sa, mai fac si ce sa mai iau ca sa scap de o foliculita acuta localizata la nivelul scalpului.de vre-o trei ani de zile.am luat tot felul de antibioticecum ar fi:amoxicilina, augumentin.zinat, avelox, ciprofloxacin etc fara nici un rezultat,.AM FACUT VACCIN STAFILOCOCIC.FARA REZULTAT.I.B.C.FARA REZULTAT, CANTASTIM.LA FEL NICI UN REZULTAT, AUTOVACCIN.FARA REZULTAT.AM MAI FOLOSIT DEASEMENEA FUCIDIN CREMA SI UNGUENT, DIPROGENTA.SOLUTII PE BAZA DE ACID BORIC, BETADINA.SOLUTII PE BAZA DE SINERDOL SI MA REPET TOATE FARA NICI UN MIC EZULTAT SAU MACAR O AMELIORARE.SA VA DESCIU CU SE MANIFESTA ACEATA BOALA IN CAZUL MEU:APARE O ROSEATA DUPA CARE SE INTARESTE DEVANIND DUREROASA SE UMFLA DETINAND O PUNGA DE PUROI DUPA CARE SE SPARG SINGURE FORMAND O CRUSTA GROASA SAU O COAJA CE DA SENZATIA DE MANCARIME.VA ROG MULT SA MA AJUTATI.MULTUMESC
0
08-03-2009, ora 06:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru gogan: Iti trebuie internare intr-o clinica de dermatologie pentru analize mai amanuntite si teste cutanate diverse.
0
17-04-2009, ora 09:28
dimache
Nu este medic/terapeut
dimache
Buna, fratele meu a avut aceiasi problema de ani de zile si a reusit sa scape cu un tratament din Italia.Este o solutie de uz extern care se numeste DALACIN.Doctorul din Italia i-a spus sa tamponeze bubele de pe pielea scalpului.A doua zi bubele sunt uscate.Dupa un timp fratele meu a avut ideea sa adauge in sampon cam 15 ml din aceasta solutie pe cap cu care se spala cam o data pe saptamana sau la 2 saptamani.El se spala zilnic pe cap cu alt sampon.In urma utilizarii acestui sampon el nu a mai avut probleme. Apoi a adaugat cateva picaturi din aceasta solutie si in afther shave pe care il foloseste dupa fiecare barbierit, pielea ramanand-ui prospata si fara a fi afectata de lama, ceea ce inainte era o problema.
0
13-05-2010, ora 12:43
alina_ssc
Nu este medic/terapeut
alina_ssc
buna ziua.!de mica ma confrunt cu o problema foarte mare:am pe toata pielea de pe picioare bubite mici rosii ba chiar vinetii cu aspect de cosuri.mentionez ca nu ma dor si nici nu ma mananca doar au un aspect inestetic si nu pot purta fuste sau ceva scurt ac se vad urat.ce creme as putea folosi sau unguiente deoarce vreau sa mi dispara.multumesc
0
07-12-2010, ora 18:16
gugulustuk
Nu este medic/terapeut
gugulustuk
buna ziua. acum o luna m'am ras in graba cu lama in zona inghinala si de atunci am ramas cu o iritatie de toata "frumusetea"..am niste cosi mici iar sub piele sunt fire de par..am mai scos din ele cu penseta...din cate am inteles se numeste foliculita..am folosit mibazon, fluocinolon, clotrimazol, crema de galbenele..dar degeaba..nu stiu ce sa mai fac macar sa mai reduc din ele daca nu pot scapa de tot de ele..va rog sa'mi dati un sfat daca se poate.multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: