Folosire Nuvaring

04-11-2009
ana2742
Nu este medic/terapeut
ana2742
Buna ziua, Am 23 ani si am luat anticonceptionale Microgynon timp de 4 ani. As dorii sa le inlocuiesc cu Nuvaring, inelul contraceptiv. Nu sunt in tara si nu pot merge la un consult. Imi puteti spune daca exista contraindicatii, mai ales ca am luat Microgynon 4 ani.
Multumesc anticipat.
14 comentarii
0
06-11-2009, ora 13:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nuvaring are toate contraindicatiile minipilulelor contraceptive.
0
07-11-2009, ora 23:54
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
buna ziua, Am 24 de ani si folosesc nuvaring de cateva luni.Am o nelamurire in ceea ce priveste acest produs pe care nu am gasit-o in prospect.Pe perioada de o saptamana cat inelul nu mai este in vagin daca am contact sexual exista riscul de a ramne insarcinata?sau sunt protejata si in acea perioada?
Si o alta problema ar fii ca in prospect spune ca acest inel ar regla ciclul menstrual si ar incepe sangerarea in fiecare luna aproximativ in aceleasi zile..ceea ce la mine nu se intampla.incepe sangerare in acea saptamana dar s-a intamplat sa inceapa si in a 6-a zi a acestui interval.
Va multumesc anticipat!
0
08-11-2009, ora 11:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sunteti sub protectie si in saptamana fara Nuvaring. Cum spuneam, e exact ca la contraceptive.
2. Daca apare sangerarea cat de cat ritmic, tot e bine. Sunt multe cazuri in care apare cand nu te astepti.
0
30-11-2009, ora 13:58
dam13
Nu este medic/terapeut
dam13
Buna ziua! Am o intrebare legata de inelul contraceptiv si pilulele Yasmin. Pana acum 3 luni am luat timp de 2 ani numai Yasmin si acum as dori sa incerc acest inel. Ce imi recomandati? Am tot citit despre inel si scrie ca ma pot ingrasa si ca imi poate aparea acnee...ceea ce nu vreau. Chiar daca inelul nu ajunge in stomac (ceea ce reprezinta un avantaj), precum pilulele, care considerati ca este mai bun?
Multumesc anticipat!!!
0
05-07-2010, ora 14:35
mede
Nu este medic/terapeut
mede
Buna ziua.
As avea o intrebare privind utilizarea inelului contraceptiv, si anume daca si cand se pot efectua spalaturi vaginale.
Multumesc.
0
21-11-2010, ora 21:57
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Eu folosesc Nuvaring de aproape 1 an si nu am avut probleme de genul crestere in greutate, acnee sau alte presupuse efecte adverse. Acum, fiecare organism probabil reactioneaza diferit.
0
16-01-2011, ora 22:27
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Mede, cred ca se pot efectua spalaturi din moment ce inelul poate fi spalat in cazul in cazul in care il scoti cand ai contact sexual. Dar sa stii ca spalaturile vaginale in sine nu-s recomandate pt ca iti dau peste cap flora vaginala.
0
19-01-2011, ora 03:40
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
dam13, efectele adverse ar trebui sa fie mai mici daca e s-o luam logic caci are o doza mai mica de hormoni.
0
21-01-2011, ora 20:16
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Veevee, esti sigura? De unde stii asta ca daca e asa atunci chiar ca l-as incerca si eu.
0
21-01-2011, ora 20:23
Laura25
Nu este medic/terapeut
Laura25
Imi cer scuze am ramas logata cu contul colegei de camera :)) cu ocazia asta am aflat si ce foloseste ea.
cred ca o sa o intreb direct pe ea poate stie mai bine.
Dar asa ca idee, chiar trebuie sa merg la ginecolog sa mi-l prescrie?
0
24-01-2011, ora 11:00
dam13
Nu este medic/terapeut
dam13
Multumesc pentru raspunsuri! Tin sa va spun ca am renuntat la inel dupa cateva luni (6-7) pentru ca in timpul actului ma durea din cauza inelului. Dar nu de la inceput, ci pe parcurs mi-am dat seama ca incepea sa ma doara si nu mai imi placea... si am inceput sa folosesc foite contraceptive...care sunt bune si mi se par mult mai comode. Voi ce stiti despre ele? Numai bine!
0
24-01-2011, ora 21:07
anda_mariana182
Nu este medic/terapeut
anda_mariana182
Buna. am si eu o intrebare
am inceput sa folosesc nuvaring prima oara
dar nu lam pus in prima zi ci in a 7a..
1 ar trbui sa folosesc inca o metoda de contraceptie pentru urmatoarele 7 zile?
2 si cand il scot? peste 3 saptamani sau cand ar fi trebuit sa il scot in mod normal daca il puneam in ziua 1?
multumesc:)
0
27-01-2011, ora 18:13
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
anda, vezi ca ti-am raspuns la celalalt topic despre nuvaring.
dam13, sa stii ca in cazul in care iti provoca disconfort puteai sa-l scoti maxim 3 ore.
eu am renuntat la pilule ca au doza mare hormonala si tocmai ca mi se par mai incomode, sa le iei zilnic la aceeasi ora.
oricum medicul putea sa-ti zica cel mai bine ce ti se potriveste.
0
27-01-2011, ora 18:21
Laura25
Nu este medic/terapeut
Laura25
Sunt pregatita, am aflat cam tot ce trebuie despre inel.
Cica are doza mai mica cu 50% decat ce luam eu ceea ce e bine.
Colega mea mi-a zis ca nu se simte dar in caz de ceva poate fi scos si reintrodus.
Am gasit pe net multe informatii despre el, inclusiv filmulete:
http://www.youtube.com/watch?v=nF1IshlHjBE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •