forma incorecta a coloanei

01-10-2012
2plus2
Nu este medic/terapeut
2plus2
Buna ziua, sunt razvan am 19 ani imediat 20.Am si eu o problema si sper sa gasesc un sfat.Coloana mea nu are forma dreapta ci e in foerma de S nu exagerat dar este.La osteoporoza din ce am citit(vag) e o diferenta fata de mine.Coloana o pot indrepta daca sunt constient ca nu e tocmai cum trebuie dar incercand sa o mentin dreapta imi oboseste muschii spatelui iar daca vreau sa ma aplec de exemplu pot dar nu complet nu stiu credca nu se pot intinde tendoanele de la genunchi complet, cand incerc sa ma aplec simt ca ceva ma tine la genunchi mai exact in spatele genunchiului.Cand indrept complet coloana se aud pocnituri asta credca vertebrele se aseaza sau nu stiu.Intrebarea mea e daca exista vreo metoda, exercitii, medicamente sau ceva sa reusesc sa fac coloana sa stea dreapta de la sine cum e normal fara a mai depune efort
2 comentarii
0
02-10-2012, ora 08:09
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Exista sport medical si inot. Aceste tipuri de miscari sunt recomandate in cazul deformarii coloanei. Insa cred ca cel mai potrivit ar fi sa mergi la medic care in urma consultatiei va stii exact ce ti se potriveste.
0
02-10-2012, ora 12:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
de 20 ani,
cineva drag mie a fost in aceeasi situatie.
Am mai scris pe forum SI ca am fost la n medici.
Doar INOTUL a "rezolvat" problema cam 80%.
sanatate,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.