Formatiune chistica pelvina

17-01-2015
Carina Diana
Nu este medic/terapeut
Carina Diana
Bună seara! Am o nedumerire şi aş vrea un sfat de la dumneavoastră. Am de mai bine de doi ani un fel de balon cu lichid la nivelul abdomenului, sub ombilic, pe centru. Când stau întinsă iese în relief şi mă jenează însă nu prezint niciun fel de dureri. Când trebuie să urinez foarte urgent, burta mi se umflă destul de tare şi am nevoie imediată la toaletă. Am fost la doi doctori însă niciunul nu mi-a dat un diagnostic concret. La primul, medic ginecolog, am făcut ecografie internă şi externă şi mi s-a spus că am vezică neurogenă însă nu prezint simpotmele acelei afectiuni, totodată spunându-mi că vezica mea nu elimină toată urina când merg la toaletă, iar la al doilea medic, urolog, a folosit o sondă pentru a-mi elimina toată urina din vezică, însă nu a ieşit nimic, vezica mea fiind goală. Mi s-a părut suspect ca această formaţiune să aibe legătură cu sistemul renal. Medicul urolog mi-a spus că ar putea fi vorba de o formaţiune chistică pelvină. Mi s-a recomandat o tomografie abdominală dar din cauze financiare nu am reuşit să mai fac. Totodată, când stau întinsă pot mişca acea pungă care iese în relief cu mâinile dintr-o parte în alta. Îmi puteţi spune ce ar putea să fie această pungă cu lichid?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.