formatiune tumorala diafiza femur drept

05-07-2010
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
am fost diagnosticata cu tumoare diafiza femur dr.pentru care sa practicat plombaj cu autogrefa osoasa la varsta de 10 ani acum am 32 de ani.in urma cu 4ani am acuzat dureri cu cracter pulsabil la nivelul coapsei dr. unde am mai fost operatain urma radiografilor este banuita prezenta unei formatiuni tumorale diafiza femur dr. la care s-a practicatbiopsie osoasarezultatul afost urmatorul.Microscopic-aspect inflamator:nu se evidentiaza celele atipice.DIAGNOSTIC histopatologic;Trabercule osoase cu focare de eritropoiezasi elemente inflamatorii asociate.problema este urmatoarea cat de grav este acest diagnostic deoarece dupa 4 ani am, aceleasi sintome chiar ma injunchie uneori.eu pun vina pe vremea de afara caci poate este de la nor dar aceleasi sintome le am si cand est foarte cald afara.am rugamintea de ami se raspunde mai pe intelesul meu despre ce este vorba si daca am motiv de in grijorarela aparitia sintomelor.si ce trebuie sa fac mai depare eu locuiesc in jud. braila si am fost operata ultima oara la buc.ce analize se pot face pentru a afla mai amanuntit ce am de fapt am auzit ca este foate bun un de facut un RMN ca acesta este mai amanuntit decat o simpla radiografie.astept raspuns si sfaturi cat mai utile
32 comentarii 12 Înainte ›
0
05-07-2010, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu ati precizat diagnosticul definitiv anatomo-patologic; ceea ce ati descris nu reprezinta un diagnostic anatamo-patologic util, ci doar descrierea tesutului, a celulelor, lucruri fara importanta practica in stabilirea conduitei terapeutice;
- sfatul meu este sa consultati un ortoped cu buna experienta in patologia tumorala.
- de asemenea, incercati sa recuperati lamele de la ultima biopsie si sa le supuneti atentiei unui alt anatomo-patolog, in speranta obtinerii unui diagnostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-07-2010, ora 16:05
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
din pacate, doar atat scrie la buletinul anatomo-patologic facut la spitalul universitar de urgenta Bucuresti.cum as putea racupera acele lame?...si credeti ca ati putea sa imi recomandati un medic ortoped specializat in patologia tumorala din Braila?!?
0
05-07-2010, ora 23:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cea mai mare experienta din tara in domeniul patologiei tumorale o au colegii de la spitalul mentionat...
Aveti dreptul sa cereti lamele de la laboratorul de anatomie patologica si sa le prezentati unui anatomo-patolog cu experienta de la Institutul Babes.
In cazul in care nu obtineti un diagnostic clar, fara echivoc, putem discuta trimiterea lamelor la unul dintre marile institute europene de la Bologna, Paris, Viena, Hanovra etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-07-2010, ora 17:37
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua! Va multumesc din suflet pentru raspunsul promt.As mai avea o rugaminte, imi puteti spune ce demersuri trebuie facute pentru a intra in posesia acelor lamele.? Vam trimis si un mesaj pe adresa de mailsi cateva poze cu ultimile radiografi facute.Sper sa puteti vedea ceva pe ele si sa-mi da-ti o parere.Astept raspuns, o zi buna!
0
06-07-2010, ora 22:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu mi-ati trimis absolut nici o poza, nici o radiografie.
Lamele le puteti recupera de la laboratorul de anatomie patologica al spitalului unde ati fost operat (sau operata, nu stiu sexul, nu mi l-ati precizat).
Astept detalii
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-07-2010, ora 21:20
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna seara !Imi cer scuze inca odata nu prea am stiut eu cum sa trimit acele poze, vi le am trimis astazi din nou sper cu mai mult noroc, sper de aceasta data sa le -ti fii primit si sa intelegeti ceva din ele.Astept raspuns in continuare.Multumesc pentru timpul acordat
0
07-07-2010, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns pe mail.
Din pacate calitatea imaginilor nu permite nici o concluzie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 16:39
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua! A m mai citit odata mesajele pe care vi le-am trimis, cred ca ma omis un lucru foarte inportant diagnosticul care mi sa pus acum 22 de ani de medicul din braila a fost urmatorul TUMOARE CU MIELOPLAXE, Iar acum 4 ani sa dat diag. formatiune tumorala.Mia atras atentia articolul gasit pe net dat anul trecut de dr. Orban Horea de la spitalul ELIAS chiar dr. care ma operat acum 4 ani.Nu stiu cat de important este diagnosticul de anum 22de ani, dar ma speriat ingrozitor de tare acel articol.
0
08-07-2010, ora 17:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul D-voastra este esential diagnosticul anatomo-patologic (studierea lamelor dupa biopsie).
Tumora pe care ati relatat-o este, intr-adevar, la limita dintre benign si malign. Acesta este motivul pentru care este bine de reevaluat situatia, fie prin reexaminarea lamelor, fie printr-o noua biopsie.
Eu cred da nu este valabil diagnosticul, dar nu am absolut nici un argument concret, in afara unei evolutii spectaculos de bune (nu ati avut nimic 22 ani...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 18:10
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua!Va multumesc din suflet ca ati putut raspunde atat de repede.Da intradevar nu am avut absolut nimic timp de 22 de ani.Acum 4 ani intamplator am aflat ca ceva nu este in regula nu mersesem la medic pentru aceasta problema(atunci am mers pentru ca mi se unflau foarte tare picioarele)da ma durea uneori dar puneam vina pe oboseala, pe spatul in licioare.Dar medicul ma intrebat ce operatie este aceasta?: IAM EXPLICAT IN MARE atunci ia mergi si fa o radiografie si apoi mergi cu ea sa o vada un ortoped.Am mers si am facuto dar nu am avut puterea sa merg imediat la ortoped am amanat ceva vreme pana meam luat inima in dinti si am mers, atunci a picat cerul pe mine cand a aflat ca dupa atata timp a aparut ceva acolo, atunci am inteles de unde erau acele dureri,.asa am aflat.Am sa fac tot posibilul sa merg cat mai curand la Buc. sa recuperez acele lamele mai bine spus sa rog sa mi se mai examineze inca odata.Stiti cumva ce acte imi trebuie pentru acest demers. Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.O zi buna.
0
08-07-2010, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va trebuie biletul de externare, dar mai ales o mare vointa si motivatie in a convinge colegii de la anatomie-patologica sa va caute lamele de la biopsie.
Ma puteti tine permanent la curent cu demersurile D-voastra (pe mail, aveti datele mele de contact).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 18:38
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Cine trebuie sa elibereze acel bilet de internare ?Sa inteleg ca nu este foarte simplu ?, banuiesc ca medicul care ma va interna la Buc.va trebui sa faca acele demersuri pentru recuperare sau trebuie sa merg personal?Atunci trimiterea mea dato medicul optoped de aici de la braila catre dr. Orban si nu am fost internata decat 24 de ore misa parut ciudat doar atat.
0
08-07-2010, ora 18:42
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
AM INTELES GRESIT BILETUL DE EXTERNARE DE LA BUC.NU DE INTERNARE DA IL AM LANGA MINE.SCUZE PENTRU GRESELI DAR SUNT FOARTE INGRIJORATA. VA MULTUMESC PENTRU SFATURI VA VOI TINE LA CURENT CU TOATE DEMERSURILE.O ZI BUNA
0
08-07-2010, ora 20:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Luati-o incetisor dar sigur.
Nu va speriati foarte tare si luati-o pragmatic.
Va sunt alaturi in orice demers.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-07-2010, ora 13:08
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
d-le doctor am rugamintea de ami recomanda si mie un spital in care sa mi se reanalizeze acele lamele.Am cerut si parerea dr.Cristina Popp de la analiza anatomica si mi sa spus sa duc lamelele la alt spital dar nu stiu la care de aceea va rog sa-mi recomandati un spital., eu leam facut pe primul la spitalul universitar de urgenta buc.astept raspuns urgent
0
12-07-2010, ora 23:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Incercati la Institutul de anatomie patologica Victor Babes, care se afla chiar langa Institutul Cantacuzino, langa parcul Izvor.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2010, ora 14:35
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua!D-le doctor am rugamintea de ami spune si mie pe intelesul meu ce inseamna acest diagnostic, Zona demineralizare la nivelul 1pe3media diafizei femurului dr.corticara intacta.Nu am reusit sa ajung la Buc. am contactat un medic aici in Braila si mia recomandat sa fac niste radiografii acesta este rezultatul dvs. ce imi puteti spune de acest rezultat, poimaine merg la citirea rezultatului.Aştept raspuns.
0
10-08-2010, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Interpretarea scrisa a radiologului nu are o reala valoare diagnostica.
Radiografiile trebuie prezentate ca imagini nemijlocite, si nu doar interpretate scris.
In caz contrar trebuie sa repetati radiografiile, pentru a le prezenta in decursul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-10-2010, ora 11:25
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua!D-le doctor am fost la citirea acelor radiografi facute acum 2luni raspunsul a fost urmatorul;osul este sudat foarte bine, totul aici este in regula.Atunci lam intrebat, d-le doctor dar totusi de unde vine aceasta durere din ce in ce mai deasa.Raspunsul a fost urmatorul, acele canale pe care circula maduvaosoasa este infundata si de acolo pleaca durerea.M-ea recomandat calmante tador 2 pe zi si degeaba dupa terminarea tratamentului durerea a revenit.Din pacate nu pot ajunge la Buc. pentru rexaminarea acelor lamele. Aceste demersuri dureaza cel putin cateva zile, iar liber dela servici nu imi pot lua asa mult.Am rugamintea deami da un sfat ce pot face mai departe?E bine sa iau in continuare atatea calmante?RMN este bun pentru depistarea formatiunilor tumorale?Unde il pot face (la galati in ce spital)Astept raspuns ungent.
0
14-10-2010, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt obligat sa va repet: este esential studiul lamelor, pentru o noua parere. Este infinit mai simplu, mai ieftin si mai util decat un RMN. Chiar daca inseamna sa lipsiti de la slujba, este mai important decat v-ati imagina.
Diagnosticul actual poate presupune un RMN, dar numai intr-un anume stadiu al investigatiilor.
Prin urmare, incercati o alta opinie despre lamele anatomo-patologice, eventual chiar in strainatate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-10-2010, ora 15:58
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua!Va multumesc pentru raspunsul promt.Mai am si eu o intrebare ce acte trebuie sa prezint la INSTITUTUL VICTOR BABES pentru rexaminarea acelor lamele si acelui bloc de parafina?(daca intru in posesia lor)Sper sa ajung luni .Astept raspuns urgent.O zi buna !
0
14-10-2010, ora 16:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va trebuie numai blocul de parafina si eventual lamele vechi, si poate biletele de externare din spital..
Tineti-ma la curent cu evolutia demersurilor, pentru a putea gandi o strategie terapeutica, in tara sau in strainatate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-10-2010, ora 12:24
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
D-LE DOCTOR ce program au cei de la victor babes si la ce dr. imi recomandati sa duc analiza
0
15-10-2010, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu va pot recomanda un medic anume, fiindca sunt oarecum specializati fiecare pe un domeniu oarecare.
Cred insa ca vom putea discuta si pe e-mail, este mult mai eficient si mai rapid.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
18-10-2010, ora 12:23
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua! D-le doctor eu nu mai inteleg nimic dece cei de la institut imi cer trimitere de la oncolog, pana acum nu am fost decat la ortopezi (doar acolo am fost trimisa). pana la urma de ce am nevoie de ortoped sao oncolog ?Acum incerc sa iau legatura cu un oncolog pentru a optine trimiterea decare am nevoie.
0
18-10-2010, ora 15:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu mai conteaza de eforturi faceti, dar trebuie sa aveti inca o opinie!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-11-2010, ora 18:21
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna seara !D-le doctor in sfarsit azi am primit rezultatul la rexaminare a blocului de parafina de la Instititul VICTOT BABES.rezultatul este urmatorul;Histopatologic;Tesut osos trabecular, pe alocuri de aspect necrotic, cu sufuziuni sangvine si celule inflamatorii limfo-plasmocitare;separat, mici fragmente de tesut medular;fara elemente tumorale pe materialul examinat.. Lmunohistochimic;CD68 pozitiv in frecvente celule inflamatorii; S100 neconcludent; Concluzii; Testele IMUNOHISTOCHIMICE sustin diagnosticul histopatologic. Acesta este raspunsul, eu astept raspunsul dvs. urgent despre ce spune acest rezultat.
0
29-11-2010, ora 19:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cele relatate de D-voastra sunt incomplete, lipsind tocmai esentialul: diagnosticul histo-patologic.
Astept completarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-11-2010, ora 19:46
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Din pacate atat scrie.Ce sa inteleg?
0
29-11-2010, ora 19:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca lipseste tocmai diagnosticul histopatologic (la care se face referire in text), respectiv concluzia finala: este o formatiune tumorala sau este un tesut inflamator?.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: