formatiune tumorala pe ovarul stang... incotro s-o luam?

05-04-2008
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
sora mea a fost diagnosticata cu "formatiune tumorala" pe ovarul stang. initial s-a crezut ca este un chist. dupa un consult amanuntit i s-a pus acel diagnostic. are 28 de ani si are tromboflebita de 3 ani. nu are niciun copil. a facut analiza CA 125, valoarea lui fiind de 41, 6., Papanicolau C1. un oncolog i-a spus ca trebuie urgent operat, iar un alt oncolog i-a zis sa stea linistita ca se rezolva cu un copil, si sa se vada peste trei luni. spuneti-mi incotro s-o apucam, pe cine sa ascultam? este necesara operatia sau nu? am citit de zeci de ori toate problemele voastre, in special cele care au legatura cu boala surorii mele.
voi ce parere aveti? puteti sa-mi dati un sfat?
3 comentarii
0
15-04-2008, ora 00:00
pantera
Identitate neconfirmată
pantera
dupa parerea mea, orice formatiune tumorala ovariana ar trebui sa nu fie trecuta cu vederea.ar trebui operata si piesa trimisa la laboratorul de histipatologie pentru a stabili natura ei(benigna sau maligna). poate avea si copii daca ovarul drept este in regula si daca nu prezinta nimic patologic la nivelul uterului.
0
02-06-2008, ora 00:00
ioana.a
Nu este medic/terapeut
ioana.a
Mai cere parerea unui oncolog de la spitalul oncologic Bucuresti. Iti recomand din toata inima pe d-na prof. dr. Stanculeanu Dana iar daca vrei un chirurg exceptional: dr. Mitulescu Gabriel de la spitalul Fundeni. Ei m-au tratat si operat si pe mine si iata ca au trecut 3ani si jumatate si totul este in regula. Multa sanatate!
0
11-06-2008, ora 00:00
petre.nicoleta73@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
petre.nicoleta73@yahoo.com
multumesc mult pentru raspunsurile voastre. sora mea a reusit sa ajunga la doctorul Bogdan Marinescu, care i-a rezolvat chistul( pana la urma s-a dovedit ca este un chist) facandu-i punctie. ceea ce a scos de acolo a trims la laborator.asteptam rezultatul, dar medicul a zis sa stea linistita ca ceea ce a scos de acolo nu crede ca ar fi ceva urat.pe ovarul drept nu a mai gasit nimic, iar dupa spusele lui a fost un chist care apare si dispare.vreau sa va spun ca este un medic de exceptie.va doresc sanatate

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.