fornait care nu trece de vreo 2 luni

14-12-2013
dmariana
Nu este medic/terapeut
dmariana
Am un baietel de 2 luni care prezinta un fornait ( se aude ca si cum si-ar trage mucii), fornaitul se aude doar cind e treaz, cind doarme profund nu se aude.Am facut tratament cu picaturi Maxidex timp de 5 zile, nici un efect. Folosesc aerosol cu ser fiziologic si aspirare cu batista bebelusului la recomandarea dr. orl-ist si nu am reusit sa-l scap de mucozitati. Mi-e teama sa nu faca otita si sa-i afecteze auzul care si asa este slab din cauza malformatiei de care sufera(gura de lup, buza de iepure partea stinga).Precizez ca operatiile maxilo-faciale se vor face doar cind baietelul va avea peste 8 kg. Pina atunci tebuie ferit de amigdalita si otita, cea ce e greu, va rog recomandari.
6 comentarii
0
14-12-2013, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totl faceti corect.
mergeti permanent la acelas medic ORL..si o sa aveti tratamentul corect in functie de schimbarile care le vede medicul orl
0
14-12-2013, ora 20:42
dmariana
Nu este medic/terapeut
dmariana
Multumesc.Problema e ca nu se vede nici o ameliorare, pecizez ca din nara dreapta care e formata nu iese nimic si eu aspir doar nara stinga care e deschisa comunicand cu gura. Nu exista vreun tratament ca sa scapam de muci pt ca de 3 saptamini tot incercam.
0
15-12-2013, ora 18:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ACC, fluimucil. in orice forma.. sirop de baut, picaturi in nas.. fiole in aerosoli
0
16-12-2013, ora 01:15
dmariana
Nu este medic/terapeut
dmariana
Nu e prea mic la 2 luni jumate? In aerosoli in ce cantitati solutia, cit ser fiziologic, cite zile si de cite ori pe zi. Multumesc
0
11-06-2015, ora 13:38
vasilica.r
Nu este medic/terapeut
vasilica.r
buna dmariana!
sunt insarcinata in 25 sapt si bebele meu a fost diagnosticat cu buza de lup. poti te rog sa imi spui unde ai operat baietelul, cat a costat, cum e acum, etc. orice informatie imi este de mare folos pentru a lua o decizie la nasterea copilului.

Multumesc anticipat!
0
13-06-2015, ora 13:32
dmariana
Nu este medic/terapeut
dmariana
Până acum am făcut doua din operatii, buza de iepure la 9 luni şi în aprilie anul acesta la cerul gurii. Operaţiile le facem în Cluj-Napoca, la Spitalul de Maxilo - faciale de lângă Parcul Central, cu bilet de trimitere de la medicul de familie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  •