Fosfataza alcalina scazuta

16-09-2017
gaby85
Nu este medic/terapeut
gaby85
Buna ziua,
Am efectuat analizele anuale si mi-a iesit Fosfataza alcalina scazuta 32 si bilirubina totala crescuta 1.367.
Am unele simptome, sunt foarte obosita tot timpul, am avut unele reprize de tahicardie si senzatii de sufocare si ma doare in zona ficatului destul de mult.

Ar trebui luat un tratament ?
Multumesc.
2 comentarii
0
27-11-2023, ora 18:57
Erica2018
Nu este medic/terapeut
Erica2018
Bună ! Ai mai aflat vreun răspuns la întrebarea ta ? De ce a ieșit fosfataza scazuta și dacă ai primit vreun diagnostic ?
0
03-12-2023, ora 10:30
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,

De obicei, problema este când fosfataza alcalină este prea crescută. Când este mică, în general este OK.
Bilirubina este crescută ușor. Bilirubina totală se compune din bilirubina directă și bilirubina indirectă. Dacă bilirubina totală este crescută, trebuie văzut care din cele două a crescut (directa sau indirecta).

Desigur, trebuie să vă investigheze un gastroenterolog, să se vadă cauza creșterii bilirubinei.
Trebuie văzut dacă totul este OK cu ficatul (ecografie abdominală - dacă ficatul arată normal, dacă nu sunt pietre în vezica biliară), dacă nu există viruși de hepatită B/C/D, dacă nu există alte tipuri de boală hepatică.

Există uneori probleme congenitale (de la naștere), când bilirubina crește ușor. Nu sunt mare lucru, se poate trăi cu ele mult și bine, trebuie doar atenție la unele medicamente, care cresc și mai mult bilirubina.


Multă sănătate!

Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FA - Fosfataza Alcalina
  • Enzimele hepatice - ce sunt și când sunt crescute
  •