fosnet ureche

07-06-2013
radu83
Nu este medic/terapeut
radu83
Buna ziua,

De vreo 2 luni aud un fel de fosnet in urechea dreapta, seamana cu zgomotul care se aude atunci cand imi intra apa in ureche, sau cand o scot din ureche, dupa baie.
Zgomotul il aud atunci cand am nasul un pic infundat si trebuie sa respir repede (dupa efort de ex) si se aude concomitent cu expiratia, uneori si cu inspiratia (doar pe nas).
Il mai aud cand ma tin de nas si imping aer cu presiune spre urechi.
Auzul nu este afectat, doar ca imi simt urechea plina si uneori simt si o durere in zona urechii care se duce spre gat.
La ORL mi-a spus ca nu am nimic la urechi, nici in gat, doar ca am deviatie de sept si hipertrofie cornete nazale.

Ce poate fi?
Multumesc.
3 comentarii
0
07-06-2013, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catar tubar sau otita seroasa
se investigheaza prin timpanograma, impedansmetrie...facuta la cab, orl
0
17-06-2013, ora 11:48
radu83
Nu este medic/terapeut
radu83
Intre timp mi-au aparut 2 adenopatii (ganglioni) pe la jumatatea gatului dar in spate, aproape de ceafa. Unul este de marimea unui bob de fasole iar celelalt mai mic, cam cat unul de mazare. Sunt imediat sub piele in zona musculara a gatului, par fixati, in sensul ca pielea aluneca pe ei; nu ma dor si sunt destulde tari.
In schimb durerea de ureche-ceafa-gat tot persista de cateva luni.
Acum o luna am mai facut si un rmn zona cervicala si acolo nu au iesit decat niste adenopatii infracentimetrice inflamatorii bilaterale.
Trebuie sa imi fac din nou ceva echograf cervical sau alte investigatii?
Multumesc
0
19-06-2013, ora 10:39
Audionova
Nu este medic/terapeut
Audionova
urechea are legatura anatomica si functionala cu nasul si gitul.
Orice afectiune la nivelul acestora influenteaza intr-o masura importanta confortul si functionarea urechii. Daca s-au descoperit acele modificari la nivelul nasului ar trebui corectate si dupa recuperare sa vedeti cum va simtiti.

raspuns la intrebarile dumneavoastra :

- leziunea la nivelul tesutul nervos auditiv nu dispare, ce s-a reusit sa se recupereze pina acum cu tratament, cam asta este.
- in cele mai multe cazuri dupa virful crizei apare o stabilizare a starii de echilibru, dar ameteala poate sa apara in conditii de oboseala, stress, viroze, expunere prelungita la soare si se poate declansa o noua criza.
- scaderea de auz pe care o aveti la urechea dreapta trebuie corectata cu aparate auditive de ultima performanta, care pe linga reabilitarea auzului au o anume functie, aceea de a masca "tiuitul " pe care il
aveti- se numeste tinnitus sau acufene. Aparatele care va ofera acest confort imediat sint Audeo Q si Verso TN si le puteti proba in centrele Audionova din tara, exista in fiecare judet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: