fosta sportiva.probleme cu ritmul cardiac

10-03-2009
ioanani
Nu este medic/terapeut
ioanani
cu ajutorul concorului, am scapat de tpsv-uri.cel putin asa mi s-a spus.am mai facut si o fibrilatie. mi s-a mai spus ca tot ce am patit este din cauza sistemului nervos..sunt o fosta sportiva de performanta, care nu mai practica sportul de cand a nascut, adica acum 6 ani.?M-am oprit brusc si definitiv.mi-e teama sa alerg..am niste stari ciudate...imi creste brusc pulsul, uneori si tensiuea diastolica..am avut 124/116...si asta din senin...palpitatii...senzatii de sufocare si ameteli...la o inspiratie mai profunda imi creste brusc pulsul.daca ma intorc in pat de pe o parte pe alta, la fel...am luat tot ce mi s-a spus calciu, magneziu, zinc, distonocalm...si tot degeaba..medicii imi spun ca inima e perfect sanatoasa si ca e inima antrenata, de sportiv.totusi...nu pot sa duc o viata normala, in fiecare zi si noapte trec prin asemenea momente.un sfat?mai multe?
3 comentarii
0
11-03-2009, ora 06:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
S-ar impune un control endocrinologic.
0
11-03-2009, ora 08:41
ioanani
Nu este medic/terapeut
ioanani
Va multumesc pentru raspuns.Am facut dupa a doua nastere un puseu de tensiune de 200/120 si am fost internata la Parhon, totul a iesit bine tiroida, suprarenale.Mi s-a facut atunci electromiograma si mi s-a spus ca doar calciul in muschi e foarte scazut...E adevarat ca asta se intampla acum 4 ani...credeti ca trebuie sa mai merg din nou la endocrinologie?
0
11-03-2009, ora 15:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, eu cred ca ar trebui sa repeti controlul endocrinologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • STUDIU: Turele de noapte și ridicarea obiectelor grele la muncă pot afecta negativ fertilitatea femeilor
  • O brățară pentru ceasul Apple îți poate detecta tulburările de ritm cardiac
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Ritmul cardiac neregulat
  • Somnul neregulat duce la creșterea riscului de deces?
  •