fractura bimaleolara de tip C

27-01-2009
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
Am fost diagnosticata cu fractura bimaleolara de tip c, operata sa stabilizat fractura cu o placuta metalica 7 suruburi si o banda de tensiune (sarma) apoi am stat cu piciorul in gips 30 zile.dupa ce sa scos gipsul mi sa interzis sa pun piciorul in pamant inca o luna.in acest timp am facut 10 sedinte kinetoterapie, insa ieri cand am iesit de la recuperare am alunecat si am ajuns cumva cu piciorul in pamant pentru 2-3 secunde si ma doare calcaiul.piciorul nu sa invinetit si nici nu sa umflat., temperatura corpului e de 36, 9 dar mentioneza ca iau antibiotic pt o infectie la masea.intrebarea mea ;este posibil sa mi se fii rupt vreun os iarasi ? calcaiul ma doare in momentul in care apas pe el si foarte putin cand il tin in aer, pot misca degetele de la picior si talpa.multumesc
41 comentarii 12 Înainte ›
0
27-01-2009, ora 22:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Raspunsul la intrebarea D-voastra poate fi obtinut foarte simplu consultand un ortoped, de preferat cel care v-a operat.
Este posibila oricand o refracturare a oaselor sau o demontare a placii sau hobanajului.
O radiografie bine tintita, pe langa consultul clinic amanuntit, va elucida problema D-voastra, cu conditia s-o faceti repede, in aceste zile.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-03-2009, ora 21:51
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Pentru Ella,
Sper ca ai fost doar speriata putin !
Acelasi diagnostic si aproape acelasi.tratament; am fost operat in 14 ianuarie 2009. De pe 20 martie merg fara sprijin; mi se mai umfla putin de tot glezna, iar dimineata am o mica jena inca. Urc si cobor 8 etaje pe scari.
Zona operata a aderat la placuta metalica si-mi limiteaza mobilitatea laterala putin. La tine e la fel ?
Eu am si un surub care fixeaza fibula de tibie, si iar am o mica limitare.
Mi s-a spus ca suruburile si placuta se scot la un an desi eu am citit ca surubul dintre fibula -tibie se scoate la 2 luni. Tie ce ti s-a spus ?
Imi plac muntii si nu cred ca suport un an sa nu urc un an din cauza acelui surub.
0
23-03-2009, ora 23:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Intr-adevar, aveti dreptate: surubul dintre tibie si fibula se scoate la 3 luni, el fiind cel ce va limiteaza acum miscarea de flexie-extensie a gleznei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-03-2009, ora 11:29
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Domnule doctor,
Sunt placut surprins sa constat ca am gresit si imi cer bucuros iertare.
Am fost operat la Foisor in 14.01.2009.
Tanarul chirurg care m-a operat, un baiat admirabil, este indisponibil din pacate pentru o perioada de timp.
Indepartarea placutei si suruburilor la clinici private se poate face cu decontare CASMB, macar partial ?
Cu respect,
Valeriu Gorea
0
24-03-2009, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu aveti obligatia de a va cere iertare, ci doar dreptul de a fi informat.
Nu este inca momentul de a scoate placa si suruburile de pe maleola fibulara, ci doar surubul "de diastazis". Este o operatie minima, eu o efectuez sub anestezie locala si in internare ambulatorie, insa nu cred ca merita sa cheltuiti in privat, mai ales ca nu se deconteaza nimic de catre CASMB.
In cazul in care doriti va pot recomanda un coleg pentru a va scoate surubul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-03-2009, ora 16:13
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Domnule doctor,
Chiar va rog sa-mi recomandati un coleg.
Cu respect,
Valeriu Gorea
0
24-03-2009, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Contactati-ma in privat, pe mail sau pe mobil si va voi da coordonatele colegului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
26-03-2009, ora 22:08
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Domnule doctor,
Astazi am telefonat, azi am fost rezolvat.
Multumesc mult pentru recomandare. Colegul d-voastra este deosebit.Anestezie locala si surubul pentru "diastazis" a fost extras de catre colegul d-voastra si invitatul dansului, ...domnul doctor care m-a operat initial. O revedere placuta pentru mine si o constatare: exista un sindicat al valorilor.
Multe multumiri,
Valeriu Gorea
0
27-03-2009, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Ma bucur ca ati gasit persoana potrivita.
Trebuie sa luati in considerare oportunitatea unei kineto-terapii, pentru normalizarea functiei gleznei. Extragerea surubului va va permite acum o miscare cvasinormala a gleznei.
In rest, sanatate maxima,
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
27-03-2009, ora 13:09
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Domnule doctor,
Trebuie sa ma descurc singur cu recuperarea pentru ca nu stau de loc bine financiar, iar viitorul apropiat e si incert. O sa incerc sa ma documentez si sper sa-mi recuperez total mobilitatea gleznei.
Va multumesc mult de tot !
Valeriu Gorea
0
27-03-2009, ora 20:03
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
Ma bucur ca la tine merge asa bine la mine nu e chiar asa.Inca se umfla piciorul inca doare merg fara sprijin dar schiopatand si stramb.Am un surub care iese f tare afara si trebuie scos plus o sarma care ma inteapa asa din senin care nu e recomandat sa le scot inainte de 6 luni asa ca astept sa fac 6 luni.Nici moblitatea gleznei nu e asa stralucita cu toate ca am facut 20 sedinte recuperare din care 10 le-am platit eu.
0
27-03-2009, ora 22:07
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Se mai umfla si la mine, ma mai supara, dar sunt grabit sa -mi revin ; merg prietenii la munte fara mine !
Nu am facut nici o sedinta de fizioterapie, dar fac masaj si mobilitate singur, Masajul il fac de jos in sus.
La urcatul scarilor e bine, dar la coborare simt o jena inca. Urc si cobor de la etajul 8 si am inceput sa-mi refac si musculatura. Nu stiu daca e doar o parere dar dupa activitate mai intensa si un pic de durere, in ziua urmatoare e mai bine. Acum ca mi-a fost extras surubul care imobiliza fibula de tibie, dupa cicatrizarea taieturii, o sa intensific recuperarea. Ma documentez si aplic !
Ce ai facut la fizioterapie ?
0
28-03-2009, ora 10:35
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
mai bine cauta -me pe adresa de mess
e mult mai usor si iti spun ce am facut si la recuperare id-meu je.ella
0
28-03-2009, ora 13:25
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
Nu stiu daca am surub intre fibula -tibula nu mia zis nimic de asa ceva.Pe biletul meu de externare scrie asa" Fractura bimaleolara dreapta tip C.Pacienta se interneaza cu diagnosticul de mai sus.Sub rahianestezie se intervine chirurgical, practicandu-se reducerea sangeranda a fracturii si osteosinteza cu placa metalica 1/3inferioara insurubat(2+3+2)pe maleola peroniera, respectiv banda de tensiune AO modificata pe maleola interna.Controlul radiologic confirma buna reducere a fracturii si pozitionarea corecta a materialului de osteosinteza.Se imobilizeaza in aparat gipsat gambo-podal." Nu prea am inteles mare lucru din asta mai mult am inceput sa imi dau seama dupa ce am scos gipsul mi-am dat seama cat de cat unde e placuta unde e sarma (banda de tensiune)un surub care mai ca iese prin piele.
0
28-03-2009, ora 20:01
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Am si eu un surub care e la suprafata dar nu-l bag in seama. Ma misc si ma observ.
Nu prea sunt obisnuit si nici nu-mi prea place MS, dar am sa incerc.
0
28-03-2009, ora 20:03
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
pe mine ma deranjeaja si papucii mi iam luat dupa surub
0
02-04-2009, ora 10:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu materialul de osteosinteza poate fi extras in luna 3-4 post-operator in cazul in care va deranjeaza teribil. In caz contrar, extragerea lui se va efectua spre 12 luni post-operator.
Daca nu va deranjeaza deloc lasati-l pe loc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-05-2009, ora 16:38
Inch.Meal
Nu este medic/terapeut
Inch.Meal
Va rog sa ma scuzati dar s-a ivit un accident in familie aseara 30.04.2009. Sotul meu a cazut de la o inaltime de 1m(dupa spusele dansului) se afla la lucru in Belgia, tragea de o sfoara, si si-a rupt piciorul stang. Nu cunosc exact situatia, de aceea sunt disperata acasa atat eu cat si fetita, cert este ca l-a operat urgent in clipa in care a ajuns la spitalul din Belgia si are piciorul si in gips. Locul rupturii este de la genunchi in jos si are 2 oase rupte. Tibia si peroneul(sper sa nu gresesc denimirea). Am cautat pe net tot felul de fotografii sa vad cum arata cele 2 oase si nu prea gasesc. Intebarea mea este disperata, urgenta : Este posibil sa se descurce singur cu mersul (adica intoarcerea acasa pe picioarele lui este posibila? )Suntem terminati, nu mai pot dormi cu gandul ca nu se poate descurca si nu pot face nimic eu de acasa. Daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii, va multumesc anticipat!
0
01-05-2009, ora 17:44
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
La mine dupa ce m-a operat si la pus in gips nu mi-a dat voie sa il pun in pamant 2 luni.II va fi foarte greu sa vina acasa mai ales ca daca nu tine piciorul la nivelul inimi, si il tine in jos se umfla, cel putin la mine asa se intampla, ca sa nu mai spun ca e foarte greu sa te obisnuiesti sa mergi in carje.Ar trebui sa fie cineva care sa il ajute sa se urce in microbuz
0
01-05-2009, ora 18:10
Inch.Meal
Nu este medic/terapeut
Inch.Meal
Aoleo ! Cine sa il ajute? Chiar nu avem posibilitatea sa ajungem acolo, dar din cate am inteles mi-a spus ca il vor tine cam o luna in spital. Nu stiu daca dupa aceasta perioada se va descurca dar sper macar cu o carje, doua, nu stiu ce sa zic. El este optimist, eu nu prea. Ce ma fac, ce ma fac???!!!!Nu pot decat sa astept. Vorbesc si eu cu dumneavoastra, poate ma mai linistesc, poate mai imi da sperante careva ca totul va fi bine. Nu cunosc pe larg toata situatia, deci nu pot explica corect in ce a constat operatia, in ce zona e ruptura. Mai am o informatie de la sotul meu cum ca nu mai necesita o alta interventie. In prima faza vroiau sa il opereze marti 5 mai. dar l-au operat aseara cu anestezie generala. Da, cam asta e situatia, stiu ca pentru altii poate nu este asa de grav dar pentru noi este. Am gasit pe net un schelet de om, am vazut unde vine tibia dar nu am gasit peroneul (sper sa nu gresesc cuvantul) Langa tibie este o tibula dar nu stiu daca tibula este = cu peroneul?? Va multumesc !!!!
1
02-05-2009, ora 09:53
vandarel
Nu este medic/terapeut
vandarel
Buna dimineata,
De la genunchi la glezna avem doua oase lungi unul tibia si celalalt fibula sau peroneu. Fibula e acelasi lucru cu peroneul.
Nu trebuie sa disperati; dovada cea mai buna este ca a fost dus la spital, operat si ingrijit. Este dovada cea mai buna ca nu e singur si abandonat. Sigur doreste sa stie ca nu sunteti in panica. Nu stiti exact unde e fractura, un lucru esential: intre genunchi si glezna, zona gleznei. Va asigur ca greul a trecut. Dupa operatie ma deplasam singur cu ajutorul carjelor.
Sanatate !
0
02-05-2009, ora 18:34
Inch.Meal
Nu este medic/terapeut
Inch.Meal
Am inteles, fibula=peroneu. Asa este, nu stiu unde a fost ruptura, dar el are 1.90 si 115 kg, nici nu vreau sa ma gandesc ce durere a suportat. Nu ati spus la cat timp v-ati deplasat cu ajutorul carjelor. Imi spuneti? pe 14 ian. v-ati operat si pe 20 martie ati mers fara sprijin, adica fara carje, nu? Vai de capul nostru !!! Problema noastra este, cum va ajunge la aeroport? nu am fost niciodata cu avionul dar ma gandesc ca de la aeroport la avion este ceva de mers. La Bucuresti il vom astepta cu o masina dar pana atunci, nu stiu, nu il mai intreb nimic pentru ca, se cam enerveaza.Ma limitez la a ma informa de pe internet si a mai intreba in stanga si in dreapta sa aflu experiente asemanatoare. Va multumesc pentru raspuns. Si eu va doresc sa aveti grija de Dv. mai departe. Ochii si persoana, ca daca noi nu avem grija, cine sa o faca? Acum sunteti ok?
0
02-05-2009, ora 18:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
La nivelul gambei si gleznei exista sute de tipuri de fracturi fundamental diferite, ce necesita tratamente fundamental diferite, cu perioade de recuperare diferite etc.
Pana nu veti afla tipul anatomo-patologic strict al fracturii si tratamentul efectuat, incercati in zadar sa aflati informatii disparate de pe Internet si oricum nu veti reusi sa-l ajutati.
Incercati sa va linistiti, acolo medicina se practica la un cu totul alt nivel si sunt sigur ca a beneficiat de ingrijirile corespunzatoare.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-05-2009, ora 19:01
Inch.Meal
Nu este medic/terapeut
Inch.Meal
Multumesc, domnule dr.Marius Uscatu, aveti dreptate, acum am vorbit cu sotul meu si mi-a spus ca ruptura este imediat sub genunchi, ca azi a inceput fizioterapia cu un aparat, ca s-a ridicat in picioare si se deplaseaza cu un cadru (mai mult se tareste a zis) ca firma ii plateste tot ce trebuie desi nu are nicio luna de cand este plecat, si ca se va interesa cum trimite bagajele sa ii fie mai usor cu transportul. (daca se va putea) Am inteles ca dupa un an se scoate ceva de acolo de la locul operatiei. Va multumesc din suflet tuturor ca ati fost alaturi de mine. Cu respect, va pup Adriana!
0
03-05-2009, ora 11:21
je.ella
Nu este medic/terapeut
je.ella
A beneficiat de alt tratament decat primea in Romania daca deja il lasa sa puna piciorul in pamant.La mine dupa ce m-a operat m-a lasat sa merg in carje dar sa nu pun picorul rupt in pamant, am mers asa o louna cu gips apoi inca o luna fara gips.Probabil ia pus o placuta metalica sau o tija care v-a trebui scoasa la un an.Mult succes
0
03-05-2009, ora 21:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu trebuie sa priviti atat de simplist problema: chiar daca nivelul medicinei belgiene este mult peste al celei romanesti, exista cazuri de fracturi grave care interzic sprijinul pe picior indiferent de locul de pe Pamant unde sunt tratate...
Uneori aceste placi/tije se scot, de cele mai multe ori se lasa pe loc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirugia Gleznei si a Piciorului
0
04-05-2009, ora 10:16
Inch.Meal
Nu este medic/terapeut
Inch.Meal
Nicio secunda nu m-am gandit ca ar fi ceva simplist, din contra eu sunt capricorn si pentru mine totul mi se pare problematic.ORICE! Are o taietura in spatele piciorului de la genunchi in jos pana la gamba, iar gipsul este numai pe partea din spate, piciorul foarte umflat, si nu calca pe el, il taraste.Astazi e programat la o radiografie si vom mai vedea. Dorinta noastra este sa mearga, sa-si inceapa activitatea, stiu ca nu curand. Ce sa va mai zic, si el doreste cat mai repede sa se deplaseze de aceea s-a si ridicat din pat.
0
27-07-2009, ora 01:20
vioreluca
Nu este medic/terapeut
vioreluca
buna ziua!!am o intrebare ptr dumneavoastra, sper sa ma puteti ajuta!!acum 15 zile in urma unei partide de fotbal, sutand la poarta un jucator adversar mia pus talpa exact peste picioru meu, am cazut la pamant dar dupa cateva minute am inceput sa calc din nou in el, am pus gheata pe picior si cand am incercat sa calc in el nu am mai reusit, picioru nu mi sa umflat deloc, a doua zi am fost la spital si doctorii miau spus ca am o mica fractura, repet o mica fractura, a osului cuboid(trebuie sa mentionez ca eu stau in italia si nu stiu exact cum se numeste diagnosticu in limba romana)este undeva de la glezna catziva centimetri mai jos spre degetul mic, nu stiu cum sa va explic exact.am 15 zile de cand stau cu picioru in gips, reusesc sa stau in picior, nu simt nici un fel de durere, intrebarea mea este daca imi pot scoate gipsu, inebunesc de caldura si am si scoala de soferi si nu pot da examenu!va rog sa-mi raspundetzi!!va multumesc
0
28-07-2009, ora 12:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista zeci de tipuri de fracturi la nivelul cuboidului.
Va sfatuiesc sa respectati indicatiile ortopedului,. in caz contrar consecintele putand fi serioase.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
14-09-2009, ora 22:48
zoom
Nu este medic/terapeut
zoom
Domnule Doctor,
Care este recomandarea D-voastra in cazul unui surub (12 luni) dupa o fractura bimaleolara :
- recomandati scoaterea ( chiar daca se face cu anestezie locala este o interventie chirurgicala cu anumite riscuri) sau credeti ca in caz ca nu deranjeaza se poate lasa in glezna.
- care ar fi argumentele pro si contra ? care sunt riscurile de a avea un surub / osteosinteza in picior?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul D-voastra
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •