fractura bimaleolara dreapta+diastazis tibio-peronier drept

14-12-2014
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Buna ziua. Diagnosticul din titlu, interventii: O16602 reducere inchisa, osteosinteza maleola tibiala cu 1 surub si maleola externa cu 2 cerclaje si 1 surub interfragmentar. Greutate 75 kg, h=1, 65 m. Recomandari: nu calca pe picior 3 sapt, LA 3 sapt cizma ghipsata mers (pe care va trebui s-o tin Inca 3 sapt)
Intrebari: 1. voi putea calca pe picior in momentul in care am cizma? Incarcare progresiva sau pana LA limita tolerantei durerii?
2. Surubul de diastazis ablat LA 6 sapt. Atunci scap si de ghips. In cat timp, approx, voi putea umbla fara carja?
3. Exista posibilitatea ca in 2 sapt de LA operatie sa pot conduce?
4. In cazul in care folosesc air cast, pot incepe kineto inainte de cele 6 sapt (eventual bazin) IAR air castul sa-l folosesc doar cand incarc piciorul?
Multumesc anticipat,
Mona
16 comentarii
0
14-12-2014, ora 14:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista sute de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente profund diferite.
Numai ortopedul care v-a operat cunoaste situatia pre-operatorie, situatia intra-operatorie, stabilitatea montajului de osteosinteza, situatia post-operatorie etc.
Prin urmare, logic, veti putea obtine aceste raspunsuri (extrem de precise) numai de la ortopedul curant.
In orice caz, cele 15 kg in exces maresc intervalul de vindecare/consolidare/recuperare cu circa 50%, iar de condus se pune problema cel mai devreme la 60 de zile post-operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-12-2014, ora 15:15
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Multumesc pentru raspuns.
Da, vroiam sa spun 2 luni, nu 2 sapt cu condusul, deci raspunsul e satisfacator
In lagatura cu excesul de kg, lucrez intens LA acest capitol, pe cat posibil, fiind imobilizata.
Ceea CE m-ar fi interest cel mai mult ar fi fost Daca voi putea calca pe picior cu cizma sau nu. Presupun ca de aceea se pune cizma, pentru a putea incarca piciorul, insa m-ar fi interesat o parere avizata.
Va multumesc,
Mona
0
15-12-2014, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
O parere avizata necesita, evident si logic, cunoasterea cazului, inclusiv a tuturor radiografiilor, ceea ce nu este cazul aici.
Nu inteleg ce legatura are imobilizarea cu greutatea (care depinde 100% numai de alimentatie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2014, ora 10:48
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Inainte de intamplare, mergeam destul de des LA bazin so LA kangoo jumps, deci am o masa musculara destul de dezvoltata. Mancam mai mult, dar si ardeam. Acum, cand ard foarte Putin, chair daca reduc sub 50% aportul de calorii, nu vad cum voi slabi rapid, pentru a grabi recuperarea.
Aveti vreo idee salvatoare?
0
15-12-2014, ora 10:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, singura solutie logica, posibila si chiar imaginabila consta in gestionarea corespunzatoare a alimentatiei (trebuie sa renuntati total la carbohidrati si fructe in favoarea proteinelor, grasimilor si legumelor).
Miscarea (sportul) are doar menirea sa va stimuleze apetitul (logic, mancati mai mult si va ingrasati), miscarea inlocuieste masa adipoasa cu masa musculara (efect final zero asupra greutatii), miscarea va distruge articulatiile...
Singurul element cu adevarat important este renuntarea totala la carbohidrati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2014, ora 11:18
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Bine, voi renunta LA carbohidrati in aceasta perioada, insa LA fructe nu 100%, sa vedem rezultatele.
Multumesc de sfat.
Daca aveti si alte idei si sfaturi care ar putea grabi vindecarea, sunt dispusa sa FAC orice pentru aceasta.
0
15-12-2014, ora 11:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Fructele sunt carbohidrati.
Esecul a 99% din regimurile de slabire se datoreaza tocmai ignorarii acestei realitati.
Mai exista un aspect profund ignorat: renuntarea la carbohidrati nu va fi pasagera, ci va deveni un mod de viata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-12-2014, ora 11:45
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Pai atunci si legumele au partea lor de carbohidrati.
Voi renunta LA carbohidratii rafinati, totusi prefer ca LA glucidele din legume si fructre as nu renunt.

Considerati ca pot sa ma misc oricat de mult cu carjele sau sa limitez cat de mult miscarea?
0
15-12-2014, ora 11:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, este perfect adevarat, si legumele au carbohidrati, dar de 20-100 ori mai putin decat fructele...
Daca regimul alimentar nu da roade, este clar ca va trebui sa intelegeti rolul fructelor...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2014, ora 12:54
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Buna ziua din nou.
Astazi, 29.12 am fost pentru control la 3 sapt de la operatie.
Cum dr meu curant este in concediu, nu mi s-a facut radiografie.
Initial s-a recomandat cizma de mers la 3 sapt.
L-am intrebat pe Dr ortoped de garda daca pot incarca 100% piciorul cu ghips si a spus ca da.
LA sala de ghips am luat hotararea, impreuna cu Dr rezident sa mi se puna orteza, pentru posibilitatea aplicarii unor creme antiinflamatoare si pt comoditate.
Cele 3 sapt trecute de la operatie am avut doar pansament, cu recomandarea de exrcitii de mobilizare a gleznei (a mers destul de bine, flexie aproape ca si piciorul stang, extensie doar partial); Dr rezident a spus ca pare stabila glezna dupa ce a facut niste miscari de rotatie.
A spus sa incarc doar partial piciorul cu orteza.
CE nu inteleg: cu ghips puteam incarca total, cu orteza doar partial?
DVS. Ati recomanda incarcare si ce procentaj, in cazul ortezei?
Mi-au amortit putin degetele de LA picior, oare e prea stransa orteza?
Pot dormi fara orteza, daca pana acum 3 sapt am fost fara imobilizare si continui exercitiile pt mobilitatea gleznei?

Va multumesc.
0
29-12-2014, ora 12:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt intrebari extrem de punctuale, care nu pot primi un raspuns fara cunoasterea precisa a situatiei (examen clinic direct, examinarea dosarului radiologic).
Greutatea in exces, ca si severitatea fracturii intiale pledeaza pentru evitarea sprijinului podal vreo 6-8 saptamani, insa numai chirurgul curant va avea cuvantul final (fiind singurul care cunoaste situatia).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2014, ora 13:09
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Multumesc pentru raspuns in legatura cu sprijinul podal. Voi incerca as calc cu incarcare minima.
Despre exercitiile pentru mobilitatea gleznei, puteti sa-mi spuneti daca pot sa le continui sau ar fi de preferat sa tin orteza non-stop pe picior?
0
29-12-2014, ora 13:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul vi l-am dat mai sus.
Principial, in astfel de fracturi severe, mai ales la persoane supra-ponderale, imobilizarea gipsata a gleznei este destul de stricta, iar sprijinul podal interzis 6-8 saptamani.
In fracturile maleolare mai putin severe, atitudinea este ceva mai "liberala", respectiv miscari articulare permise din prima zi post-operator, sprijin podal precoce, orteza "a minima" sau deloc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2014, ora 13:40
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Multumesc.
Concluzionez ca Dr meu chirurg curant considera fractura mai putin severa, conform programului de recuperare instituit.
Este o veste buna.
O zi buna.
0
29-12-2014, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Concluzia este fundamental gresita.
Prezenta diastazisului (daca diagnosticul este cel real) semnifica semnul gravitatii maximale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-12-2014, ora 14:02
mooona
Nu este medic/terapeut
mooona
Atunci nu inteleg nimic.
De ce m-a lasat, din ziua operatiei diastazisului, sa flectez glezna?
Considerati ca ar fi bine sa mai fac o radiografie si sa cer si o alta opinie?
Singurul lucru care conteaza acum pentru mine este sa nu raman cu sechele fizice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.