fractura bimaleolara si marginala postglezna

02-02-2012
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi f. importante pentru mine.
Am 50 de ani, 1, 57 m inaltime, 57 kg, sex feminin; pe data de 26.12.2011 am suferit de fractura bimaleolara si marginala postglezna dreapta, luxatie tibioastragaliana glezna dreapta diastazis tibioperonier distal drept.
S-a practicat reducerea si osteosinteza cu o placa si 5 suruburi pentru maleola peroniera si reducerea si osteosinteza cu 2 suruburi pentru maleola tibiala.La radiografia de 30 de zile de la operatie mi s-a spus ca arata si s-a consolidat bine iar la 7 saptamani sa ma duc sa-mi scoata surubul de diastazis.
Ma intereseaza:
- daca cele 6 suruburi si placa trebuie scoase si ele la un moment dat sau nu;
- la controlul de 5 saptamani mi s-a scos atela ghipsata si mi s-a spus sa fac miscari cu talpa in sus si in jos, toata ziua, nu stiu numai daca din pozitie culcata sau cand stau sprijinita in cadru, deci pe orizontala sau verticala;
- in situatia mea, cu placa si suruburi, e bine sa stau cu piciorul in apa calda si sa fac miscari sau nu;
- pielea in jurul cicatricelor, pe calcai si in general pana peste glezna mi-e f. intinsa si cand fac miscari mi se pare ca trage in toate partile si as vrea sa va intreb daca as putea sa folosesc o crema sau un ulei pentru bebe ;
Va multumesc!
2 comentarii
0
03-02-2012, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- tendinta actuala a chirurgilor specializati in Chirurgia Gleznei si a piciorului este mentinerea surubului 'de diastazis' circa 3 luni, deoarece s-a observat recurenta frecventa a acestui diastazis in cazul extragerii precoce, la 6-7 saptamani;
- in general materialul de osteosinteza de la nivelul maleolei fibulare se extrage la 1-2 ani, din simplul motiv ca este superficial, sub piele, provocand jena locala;
- este preferabil sa efectuati miscarile gleznei din pozitia 'culcat';
- nu este deloc indicata apa calda, aceasta accentuind fenomenele inflamatorii si vasculare locale.
- este indicata mentinerea pozitiei proclive si compresie elastica (ciorap elastic pentru varice sau fasa elastica).
Cu stima,
Marius Ucatu
Chirurg Ante-picior
0
03-02-2012, ora 14:17
miroslava
Nu este medic/terapeut
miroslava
Buna ziua, D-le doctor !
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsul dvs.care m-a ajutat mult.
Va doresc o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul