Fractura bimaleolara tip C

23-06-2017
Maria Dorneanu
Nu este medic/terapeut
Maria Dorneanu
Bună ziua!
As dori sa știu la cât timp după operație se scoate șurubul de diastazis.Mi s-a spus ca trebuie scos la 45-50 de zile la scoaterea ghipsului. Alte surse spun ca se scoate la 2-3 luni.
Pentru claritate-epicriza:, , reducerea sangerânda a fracturii maleolei peroniere și osteosinteza cu placa1/3 de tub 2+1+2 șuruburi și un șurub de diastazis tibio-peronier. Reducerea ortopedica a
maleolei posterioare și fixare cu o brosa și un șurub cu saiba anteroposterior, reducerea sangerânda a maleolei interna și fixare cu o brosa și un șurub maleolar".
Mulțumesc anticipat!
3 comentarii
1
23-06-2017, ora 11:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul este controversat si depinde de "scoala de ortopedie" formatoare, dar si de datele personale ale pacientului (sex, varsta, greutate/inaltime, status profesional si sportiv, antecdente diverse) si de tipul anatomo-patologic al fracturii, de stabilitatea finala a montajului de osteosinteza etc
Scoala anglo-saxona privilegiaza extragerea la 6-8 saptamani, in timp ce autorii francezi sugereaza un interval de 12-14 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-06-2017, ora 11:41
Maria Dorneanu
Nu este medic/terapeut
Maria Dorneanu
Am 39 de ani, sexul feminin, T=164 cm, G=70kg, activitate medie(studenta, am familie, copii).
Puteți sa-mi spuneti daca, în afară de șurubul de diastazis, se mai, , scoate "ceva mai târziu și cum decurge recuperarea, când as putea sa merg din nou?Mulțumesc!
1
23-06-2017, ora 12:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este logic ca greutatea excesiva va prelungi mentinerea surubului de diastazis.
Celelalte detalii le veti discuta, evident, cu ortopedul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul