fractura cominutiva diafiza femurala

02-04-2010
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
buna ziua.am 39 de an si acum 6 luni am suferit o fractura cominutiva diafiza femurala(supra si intercondiliana)deschisa tip 3 b.Medicul ortoped care ma operat mi spus ca am rotula distrusa mai exact ca nu o mai am si de 6 luni am un fixator extern la femur.Intrebarea mea este daca se mai poate indoi piciorul de la genunchi fara rotula sau va ramane toata viata drept sau eventual daca se mai poate face ceva ca sa pot merge cat de cat normal sa pot indoi piciorul vreo proteza sau ceva si cum se procedeaza in cazul acesta.va multumesc mult.
7 comentarii
0
02-04-2010, ora 07:53
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
ps.am si ligamentele toate rupte de la genunchi
0
02-04-2010, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Faptul ca aveti inca fixatorul extern ne arata existenta unui tratament activ.
Cel mai in masura sa raspunda la aceasta intrebare este ortopedul care va trateaza. Pentru a ne putea exprima cea mai vaga opinie, ar trebui sa cunoastem nemijlocit (consult direct) starea D-voastra actuala si intreg dosarul radiologic.
Este vorba despre un caz extrem de complex, cu mari implicatii functionale, motiv pentru care ar trebui sa ne ferim sa elaboram opinii superficiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-04-2010, ora 00:27
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
va multumesc mult pentru raspuns dar totusi se poate merge fara rotula?sau trebuie neaparat proteza ?asta ma intereseaza cel mai mult.Multumesc si multa stima si respect
0
03-04-2010, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Absenta totala a rotulei, post-traumatica, chirurgicala sau de alta origine, este compatibila cu o miscare apropiata de normalitate. Situatia trebuie insa evaluata atent, printr-un examen clinic si radiologic. Nici o situatie nu este similara cu cealalalta, prin urmare raspunsul nu poate fi unul univoc, ci adaptat fiecarui pacient.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-08-2016, ora 18:14
predat
Nu este medic/terapeut
predat
buna. in urma cu sase luni am avut un accident in urma caruia m-am ales cu fractura deschisa ambe oase gamba stanga si o fractura cominutiva femur stang. care s-au fixat cu fixatoare externe. am fost la doua controale. la ultimul, medicul mi-a recomandat sa indoi genunchele. dupa o sapramana de exercitii am reusit sa indoi putin peste 90 de grade dar a inceput sa ma doara in zona fixatorului de la femur cam 10 zile dupa care la primele exercitii ma durut dinou ar trebui sa continui exercitiile sau sa renunt si sa atstep sa mi se extaga fixatoarele.
0
16-08-2016, ora 18:16
predat
Nu este medic/terapeut
predat
am uitat sa specific. am 23 de ani,
0
19-08-2016, ora 11:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o situatie complexa.
Este absolut imposibil de raspuns fara cunoasterea evolutiei cazului, fara studierea intreguluii dosar radiologic etc.
Singurul care va poate raspunde precis si fiabil este chirurgul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: