fractura cominutiva epifaza distala radius stang cu deplasare

18-04-2012
ionescuioana65
Nu este medic/terapeut
ionescuioana65
buna seara, pe data de 7 aprilie ac, am cazut si am ajuns la spital cu fractura, nu inteleg termenii medicali ce inseamna acest lucru si cat este de grav, la 12 zile am fost la control mi sa facut radiografie si mi sa spus ca ar fi cam tarziu pt. operatie dar daca doresc sa mer a 2 zi sa ma programez, am inteles ca trebuie sa cumpar placuta si nu mai stiu ce cat mar costa? eu doresc sa stiu daca e necesara operatia acum stau 3 saptamani cu atela brahioantebrahiopalmara dupa care 6 saptamani inaparat gipsat. va multumesc
4 comentarii
0
20-04-2012, ora 08:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
acest diagnostic, daca este corecta, ca si orice fractura intraarticulara cu deplasare, este indicatie pentru operatie la persoane sub varsta de 70-80 de ani.
daca bine inteleg vi s-a propus 3 saptamani atela ghipsata lunga si 6 saptamani ghips circular scurt?
materialul de osteosinteza teoretic ar trebui suportata de casa de asigurari, intrebati la casa de asigurari daca procedura este corecta si veti primi banii inapoi.
ce tip de placa vi s-a propus?
postati radiografiile daca le puteti
0
20-04-2012, ora 12:52
ionescuioana65
Nu este medic/terapeut
ionescuioana65
buna ziua, da 3 saptamani atela si 6 gips scurt, radiografiile nu mi sau dat si nici nu le am vazut, nu mi sa spus ce fel de placute, am renuntat la ideia de a fi operata deoarece imi este frica si cred ca am sa merg sa cer parerea si la alt medic. de ce spun asta deoarece daca erea o fractura urata cum mi sa spus si cu o aschie deplasata nustiu cum cred ca trebuia gips nu atela sau operatie de urgenta nu stiu asa gandesc, poate nu e asa si gresesc. va multumesc pt raspuns
0
20-04-2012, ora 18:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca este o fractura intraarticulara cu deplasare, si se vindeca intr-o pozitie vicioasa, nu veti putea folosi corect mana niciodata.
in fracturile de epifiza distala de radius nu se aplica tratament conservativ cu ghips pentru 9 saptamani.
ar trebui sa va decideti cat mai curand, operatia in acest moment inca nu este imposibila, insa mult mai grea decat in primele zile. dupa 6 saptamani o corectie anatomica nu mai este posibila
0
23-04-2012, ora 10:21
ionescuioana65
Nu este medic/terapeut
ionescuioana65
buna ziua, va multumesc pentru toate raspunsurile, va doresc sanatate si o zi minunata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: