fractura cu traiect oblic

10-09-2012
neo33
Nu este medic/terapeut
neo33
Buna ziua

Daca poate cineva sa imi spuna si mie o a doua parere... mi-ar fi de mare ajutor.
In week-end am ajuns la urgenta cu piciorul stang dupa o cazatura, unde mi-au pus o atela ghipsata pana la genunchi si mi-au spus sa revin luni ptr a face din nou o raza si sa se decida doctorul daca voi necesita operatie sau este de ajuns ghipsul.
Diagnosticul de la urgente a fost Fractura cu traiect oblic, fara deplasare. Astazi cand am mers din nou la raze acelasi doctor mi-a spus ca e suficient sa tin 3 saptamani atela ghipsata iar dupa 3 saptamani imi pune un ghips cu toc. Nelamurierea mea este daca intr-adevar se poate vindeca asa glezna sau necesit o interventie chirurgicala ? am atasat si 2 poze de la raze ca sa vedeti exact despre ce e vorba.

http://i46.tinypic.com/bhkm0j.jpg
http://i46.tinypic.com/2dche9j.jpg

Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
10-09-2012, ora 19:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
radiografiile sunt facute cu atela, dei traiecte fine de fractura sunt greu de identificat, insa:
mi mie se pare ca ar fi vorba de o fractura bimaleolara, cu o fractura oblica de maleola laterala cu o deplasare de 3-4 mm, si o fractura de maleola interna transversa fara deplasare majora
fracturile bimaleolare deobicei se opereaza la persoane sub 70 de ani, daca local nu exista nici o contraindicatie.
surub interfragmentar de compresie, placa cu 6 suruburi in maleola laterala si 2 suruburi sau 1 surub si o brosa Kirschner in maleola mediala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul