Fractura de calcaneu

12-04-2015
Mimi28
Nu este medic/terapeut
Mimi28
Buna ziua!
Tatal meu a cazut dintr-un copac in luna octombrie a anului trecut, cazatura in urma careia a fost diagnosticat cu fractura de calcaneu. A fost tinut in ghips pana pe 7 ianuarie, zi in care a fost operat: i s-a luat din osul de la sold pentru a-i fi reconstruit calcaiul. Dupa operatie a mai fost tinut doua luni de zile in ghips, iar de la inceputul lunii martie piciorul lui este liber... i s-a spus sa stea in pat, cu el mai ridicat fata de suprafata corpului. Urmeaza sa fie internat pe 21 aprilie pentru a i se face anumite fizioterapii. Intrebarea mea este: e normal ca recuperarea sa fie atat de indelungata? Tin sa mentionez ca de la operatie piciorul lui este foarte umflat si de culoare inchisa, grena. Daca se ridica din pat cu carjele sa mearga ptr cateva minute, venele i se umfla, se innegresc, are toata laba piciorului un aspect foarte neplacut... Toata familia suntem ingrijorata. Exista riscul sa fie necesara o a doua operatie sau, Doamne fereste, exista riscul sa se ajunga sa fie amputata laba piciorului? Va multumesc din suflet!
1 comentarii
0
14-04-2015, ora 10:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele enuntate sunt oarecum frecvente in acest gen de fracturi.
Raspunsul final depinde insa si de datele personale, pe care nu am reusit sa la inteleg: varsta, greutate/inaltime, status ocupational, antecedente vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc etc.
Fizioterapia este total interzisa, din cauza prezentei materialului metalic, insa kineto-terapia (gimnastica medicala specializata) este chiar obligatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.