fractura de calcaneu + dureri accentuate

76 comentarii 1 23 Înainte ›
0
08-07-2010, ora 16:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt obligat sa va repet:
- durerile D-voastra nu au legatura cu osteoporoza, ci cu distrugerea articulatiei subtaliene consecutive fracturii de calcaneu neglijate;
- calusul vicios si distrugerea articulatiei subtaliene se manifesta clinic prin dureri la mers, deformarea locala a retropiciorului etc;
- fara sa polemizez cu colegii ortopezi care va trateaza, dar nu aveti nevoie de tratamentul mentionat.
- solutia consta in analiza fina a mersului, analiza fina a ststusului actual al articulatiei subtaliene.
- eventual se pot propune tratamente functionale paleative (kinetoterapie, incaltaminte personalizata) sau tratamente chirurgicale curative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 18:17
Valentin04
Nu este medic/terapeut
Valentin04
Va multumesc pentru raspuns! Am contactat cativa medici din Bucuresti si din Iasi, si ei mi-au dat acelasi diagnostic: osteoporoza, dupa ce am facut CT-ul... In fine, nu mai stiu ce sa cred! Va respect opinia d-voastra si a celorlalti medici! Dorinta mea este sa ma refac cat mai rapid, indiferent ce metoda terapeutica, chirurgicala, medicamentoasa sau de alta natura!
Cu multa consideratie,
Valentin!
0
08-07-2010, ora 18:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca exista un grad de osteoporoza, datorat imobilizariii si neutilizarii piciorului, dar osteoporoza reprezinta 0, 0001% din problema.
Problema majora este una functionata, datorata deteriorarii arhitecturii normale a calcaneului si a suprafetei subtaliene posterioare.
Desigur ca D-voastra sunteti foarte incurcat de situatie si nu stiti daca sa dati crezare unui simplu chirurg de glezna/picior sau unor medici renumiti din mari clinici universitare...dar asta este viata!!!!
Eu va stau oricand la dispozitie, puteti sa-mi trimiteti continutul CD-ului cu CT-ul pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-08-2010, ora 18:57
shaq
Nu este medic/terapeut
shaq
Am fost la control dupa 2 saptamani cu entorsa mea de glezna stanga (in urma unei sarituri de la 1, 5-2 m). Doctorul m-a pus a pasesc, puteam sta pe partea din fata a piciorului dar cand ma lasam in calcai ma durea. Am facut radiografie si surpriza: fractura de calcaneu stang (doctorul mi-a spus ca e fisura mai mult). Mi-a facut unghiul, Bohler 1, a zis ca fractura nu e cu deplasare. Mi-a bagat piciorul in aparat gipsat Graffin pentru inca 4 saptamani, si sa mai fac in 20 zile Fragmin. Ce simti cand se sudeaza calcaneul? Mai am momente foarte rare in care simt ca o mica curentare sub zona in care se termina osul ce vine de la genunchi si ajunge la calcai. In rest nu am absolut nicio direre. Cand mi-a dat jos atela gipsala la 2 saptamani inca mai era umflata glezna in partea din stanga. Cand se desumfla?
0
18-08-2010, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tocmai va precizasem, pe un alt topic aici pe site ca, adeseori, sub aspectul unor entorse banale, se pot ascunde fracturi ale calcaneului, talusului sau navicularului.
Nu-mi place sa am dreptate, dar am avut din nou dreptate: aveti o fractura neglijata de calcaneu.
Asa cum am fost convins ca nu este vorba despre o banala entorsa, sunt la fel de convins ca este vorba despre o fractura cu participare articulara subtaliana, cu deplasare, care necesita in 99% din cazuri interventie chirurgicala.
D-voastra aveti oportunitatea sa gestionati tratamentul asa cum doriti, insa problema nu este deloc "umflatura" sau "curentarea" sau altceva, ci oportunitatea unui tratament chirurgical. Mai aveti doar vreo 2-3 zile sa va hotarati in acest sens, ulterior calcaneul sudandu-se definitiv in pozitie vicioasa, si singurul lucru util va fi operatia de blocare a articulatiei subtaliene posterioare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-09-2010, ora 13:46
adrian caprita
Nu este medic/terapeut
adrian caprita
domnule doctor am o fractura de calcaneu fara deplasare.m-i s-a bagat piciorul in aparat gipsat si trebuie sa stau cu el 6 saptamani.dupa aceea m-i s-a spus ca nu o sa am voie sa ma sprijin pe picior 3 luni.de ce este atat de mare perioada in care nu am voie sa ma sprijin pe picior?chiar atat de greu se sudeaza o fracura de calcaneu?ca am mai avut 2 fracturi in trecut una de femur si una de tibie si niciodata nu mi sa recomandat o pauza atat de mare?!
0
18-09-2010, ora 17:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, fractura de calcaneu este mult mai grava decat cea de femur, datorita particuparii articulare subtaliene si a potentialului invalidant.
Protocolul de diagnostic cuprinde cu necesitate un Computer-Tomograf (in nici un caz RMN, total inutil in astfel de fracturi), iar tratamentul unei fracturi cu participare articulara necesita operatie: reducere deschisa si osteosinteza cu placa specifica calcaneana si suruburi.
Dupa operatie este interzisa orice imobilizare gipsata, recuperarea debuteaza la 2 saptamani, iar mersul cu sprijin este reluat in piscina, incepand din saptamana a 4-a.
Prin urmare, nu se pune problema unei perioade de recuperare de 3 luni.practic pacientul este cvasi-recuperat la 6-8 saptamani, incepand chiar usoare alergari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-12-2011, ora 13:33
Nica_h
Nu este medic/terapeut
Nica_h
Buna ziua,

In urma cu doua saptamani, am cazut de pe scara de la aproximativ 2 metri!In urma cazaturii, m-am ales cu o durere foarte mare in zona calcaiului!Din pacate, nu am fost la un medic, crezand ca nu e foarte grav, dar m-am inselat amarnic!Astazi, mi-a facut o d-ra asistenta radiografie, pe care mi-a interpretat-o ea, din cauza ca medicul nu era in zona!!!Mia zis ca am ruptura de calcaneu si ea crede ca e grav!Pe radiografie vad si eu in zona calcaneului, mai exact zona din spate a calcaneului 2 fisuri!Piciorul il pot pune in pamant, dar nu imi pot lasa greutatea deloc pe el!!!Oare cum as putea sa va trimit radiografia sa va uitati la ea, cand aveti putin timp!!!
Multumesc mult!!!
Cu stima,
Nica H
0
13-12-2011, ora 22:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Gravitatea unei fracturi calcaneene poate fi apeciata numai de catre un ortoped cu mare experienta in fracturile calcaneului.
Este o fractura grava care, netratata corespunzator, determina o invaliditate importanta pentru tot restul vietii. O participare articulara subtaliana impune o interventie chirurgicala de reducere sangeranda si osteosinteza cu placa speciala dedicata acestui tip de fractura.
Faptul ca ati calcat pe picior in aceste 2 saptamani a agravat enorm situatia focarului de fractura.
Actualmente se impune cu necesitate un Computer-Tomograf (nu RMN!!!!) pentru evaluarea situatiei si pentru pregatirea unei interventii chirurgicale, desi este putin cam tarziu pentru operatie...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-12-2011, ora 19:49
Nica_h
Nu este medic/terapeut
Nica_h
Va multumesc frumos!
Cu stima,
Nica H
0
28-09-2012, ora 21:01
clausman
Nu este medic/terapeut
clausman
Buna seara
Am o fractura de calcaneu fara deplasare la piciorul sting, azi sau implinit 2 saptamini de la nefericitul eveniment nu am avut piciorul umflat si nici nu mi-a fost pus in ghips. Ma supara cind il misc dar nu am voie sa calc pe el cel putin 6 saptamini la recomandarea medicului. Intrebarea mea este daca il pot misca asa la limita suportabila a dureri?
0
21-09-2013, ora 21:10
dorinlem
Nu este medic/terapeut
dorinlem
Buna seara D-le doctor, acum o luna si jumatate am fost operat in urma unei fracturi de calcaneu cominutive cu infundare talamica, operatia constand in reconstructia calcaneului cu grefon osos iliac si osteosinteza cu brose de tip Roche. Acum dupa 45 de zile de imobilizare mi-a fost recomandat sa folosesc doua carje si sa calc progresiv pe piciorul traumatizat, iar dupa doua saptamani sa renunt la una dintre carje si sa incep si o fizioterapie la bazin de inot (mers in apa, inot). Am scanat ultima radiografie facuta la scoaterea broselor si as dori daca sunteti de acord sa v-o trimit prin email sa o vedeti si sa-mi spuneti parerea dumneavoastra. Mentionez ca am 52 de ani, 182 cm inaltime si 92 kg. Va multumesc anticipat.
0
22-09-2013, ora 10:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Astept radiografiile pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-10-2013, ora 23:24
piratu66
Nu este medic/terapeut
piratu66
Buna seara stimate d_le doctor,

acum 3 ani si 4 luni am suferit o fractura de calcaneu in urma unei sarituri de la 5 metri intr-un bazin de apa. Nestiind ca apa este mica fractura s-a produs, glezna fiind vanata si tumefiata insotita de niste dureri insuportabile. La ortopedie mi au bagat piciorul in ghips pana la genunchi timp de 45 de zile. Dupa 45 de zile mi l-au scos si am facut 10 zile recuperari (cu tot ce mi s-a prescris ). D_nul doctor a spus ca fractura este sudata si ca de acum trebuie sa merg cat mai mult. Mentionez ca glezna era tot tumefiata si ca deabia puteam pune picorul in pamant ( asta ajutat de carje). Cu timpul am mesrs, am alergat, am inotat, am jucat tenis de masa,.dar dupa 3ani si 4 luni durerile continua. Glezna a ramas deformata cu o iesire in evidenta mai mult pe partea dreapta spre exterior ( ma supara la incaltaminte mult ). Nu pot face genoflexiuni, nu ma pot ridica pe varful degetelor cu piciorul drep la care am avut fractura si binenteles insotit de aceleasi dureri. Ce sanse mai am pentru a avea un picior normal sau ce remedii ar exista pentru a atenua cat de cat aceste dureri ?
Mentionez ca am 46 ani, 80 kg, 185 inaltime (asta daca ajuta la ceva ). Va multumesc din suflet si astept raspunsul d_stra!
0
26-10-2013, ora 08:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise de catre D-voastra (valgus calcaneean, conflict calcaneo-fibular, redoare subtaliana si tibio-taliana, dureri persistente) denota o fractura calcaneeana de tip articular (cu participare subtaliana), consolidata vicios (neglijata), cu artroza subtaliana.
Asemenea fracturi se opereaza in Vest in proportie de peste 95%, ca singura sansa de restaurare a formei si a functiei calcaneului.
Este imposibil sa mai aveti un picior "normal".
Singura solutie chirurgicala actuala de ameliorare a suferintei este artrodeza subtaliana posterioara (cu sau fara artrodeza talo-naviculara), dar este o operatie mutilanta articular, care blocheaza total miscarile in articulatiile cuplului de torsiune.
Situatia actuala trebuie cuantificata prin examen clinic atent, coroborat cu computer-tomograf (nu RMN!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-10-2013, ora 14:01
piratu66
Nu este medic/terapeut
piratu66
Nu as vrea sa va deranjez din nou, dar neavand baze solide de anatomie, nu stiu ce inseamna " operatie mutilanta articular,
care blocheaza total miscarile in articulatiile cuplului de torsiune ".
0
27-10-2013, ora 14:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest gen de interventie desfiinteaza articulatiile sub-taliana si talo-naviculara (articulatiile cuplului de torsiune), ca singura modalitate de ameliorare a durerilor si de restaurare a unui retro-picior acceptabil (functional).
Desfiintarea acestor articulatii este, desigur, prejudiciabila din punct de vedere functional, eliminand miscarile de inversiune-eversiune (miscarile cuplului de torsiune), iar adaptabilitatea la teren neregulat scade marcat.
Situatia actuala trebuie cuantificata prin examen clinic atent, coroborat cu computer-tomograf (nu RMN!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-11-2013, ora 14:06
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
Buna ziua domnu doctor as avea o rugaminte acum 8 saptamani am avut un accident adica am cazut de la 3 metri din care mam ales cu o fractura de calcaneu fara deplasare pina am ajuns la spital mi sa umflat foarte tare piciorul si am fost tinut asa o saptamina sa mi se desumfle dupa care mi sa pus cisma de gips cu care am stat 45 de zile dar in tot acest timp ma usturat foarte tare deasupra labei piciorului, dupa aceia am mers sami scoata gipsul si mi sa facut radeografie din care a rezultat ca piciorul nu a fost vindecat in totalitate si mi sa spus sa stau asa fara sa calc pe picior inca 30 de zile, intrebarea mea ar fi oare de ce acum in partea de deasupra a labei piciorului mio simt ca si cum miar fi amortita si ma doare, mio simt ca si cum miar fi iritata Va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate ca avem nevoie de medici asa buni ca si dumneavoastra
1
05-11-2013, ora 15:15
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
am uitat sa specific ca piciorul nu mi sa desumflat in totalitate si mie un pic vinat
0
05-11-2013, ora 16:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul modern al fracturilor calcaneene este destul de bine codificat:
- fie interventie chirurgicala, reducere sangeranda si osteosinteza ferma cu placa speciala calcaneeana si suruburi;
- fie tratament functional, ce permite miscarile gleznei.
In nici un caz nu se mai poate concepe imobilizarea gipsata, care conduce tocmai la complicatiile enuntate de catre D-voastra.
Din punctul meu de vedere, la ora actuala s-ar impune un Computer-tomograf, care poate aprecia starea articulatiilor retro-piciorului.
Cunoscand situatia reala, se poate prescrie tratamentul adecvat: sprijin podal sau nu, kinetoterapie etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-11-2013, ora 15:43
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
va multumesc mult pentru raspuns dar vreau sa precizez ca locuiesc Intro comuna de linga dej si la noi oameni saraci nu au ajuns tratamentele moderne si pentru oameni saraci ca si mine nu exista asa ceva de aceia vas ruga din sflet sa imi spuneti ce tratament as putea sa fac eu va multumesc din suflet
0
06-11-2013, ora 15:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In nici un caz nu trebuie sa va asteptati la medicamente, unguente, injectii sau proceduri (ar fi impotrive logicii elementare).
Trebuie de stabilit doar conduita in perioada urmatoare: tratament conservator sau chirurgical si mai ales cat aveti voie sa solicitati membtrul afectat.
Din punctul meu de vedere, la ora actuala s-ar impune un Computer-tomograf, care poate aprecia starea articulatiilor retro-piciorului.
Cunoscand situatia reala, se poate prescrie tratamentul adecvat: sprijin podal sau nu, kinetoterapie etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-11-2013, ora 16:03
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
imi cer scuze dar imi puteti spune ce inseamna sprijin podal sau nu, kinetoterapie etc. va multumesc si imi cer scuze inca o data
0
06-11-2013, ora 16:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sprijin podal inseamna a calca pe piciorul membrului inferior afectat.
Kineto-terapie inseamna gimnastica medicala specializata, care incearca sa restabileasca functiile membrului afectat, mobilitatea articulara, troficitatea musculara etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-11-2013, ora 16:19
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
imi cer scuze ca va tot deranjez dar credetima ca nu am alta solutie imi puteti spune dupa parerea dumnevoastra fara sa fac Computer-tomograf ce ar trebui sa fac va multumesc din suflet
0
06-11-2013, ora 17:15
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
va rog datimi un raspuns deoarece nu am alta solutie pentru ca la noi nu sunt asa buni medici ca dumneavoastra si medicul la care am fost mia dat repaos la picior inca 30 de zile si masaj cu crema gel alle si nu stiu daca ie bine va multumesc din suflet si va doresc mula sanatate si dumnavoastra si familiei dumneavoastra
0
07-11-2013, ora 09:45
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
va rog datimi un raspuns deoarece nu am alta solutie pentru ca la noi nu sunt asa buni medici ca dumneavoastra si medicul la care am fost mia dat repaos la picior inca 30 de zile si masaj cu crema gel alle si nu stiu daca ie bine va multumesc din suflet si va doresc mula sanatate si dumnavoastra si familiei dumneavoastra, VA MULTUMESC
0
07-11-2013, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema masajului si nici a unguentului, deoarece sunt inutile...
La ora actuala se pune problema reluarii sau nu a sprijinului podal, in functie de rezultatul Computer-tomograf-ului.
Kineto-terapia (gimnastica medicala) este extrem de utila si maximizeaza rezultatul tratamentului, accelerand recuperarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-11-2013, ora 13:40
fratzica76
Nu este medic/terapeut
fratzica76
Va multumesc frumos pentru raspuns si scuzatima daca am fost prea insistent, si amorteala de deasupra labei piciorului o sa treaca cu timpul
0
07-11-2013, ora 14:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu unde este localizata aceasta parestezie, care este cauza, intensitatea, prin urmare nu pot cuantifica evolutia.
Importanta este numai stabilirea starii actuale: consolidare/neconsolidare, starea articulatiei subtaliene, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns
76 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul