Fractura de condil femural extern

21-02-2013
cristip1974
Nu este medic/terapeut
cristip1974
Buna ziua,
In data de 12 ianuarie 2013 am avut un accident la schi soldat cu fractura de condil femural extern la piciorul stang. Am fost internat in spital iar pe 19 ianuarie am fost operat si mi s-a fixat fractura cu doua suruburi. La externare mi s-a recomandat ca 21 de zile sa folosesc o orteza fixa pentru imobilizarea genunchiului iar doua luni de la operatie sa nu calc pe piciorul stang. Acum am o luna si doua zile de la operatie si intrebarea mea este daca am voie sa conduc masina, avand in vedere ca trebuie sa folosesc piciorul stang pentru a actiona pedala de ambreaj. Am incercat ieri sa conduc si nu am simtit nicio durere la nivelul genunchilui stang. Totusi nu as continua sa conduc pana nu aflu un raspus daca am sau nu voie sa fac acest efort ianainte de ma putea sprijinii pe aceast picior.

Va multumesc!
5 comentarii
0
21-02-2013, ora 13:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este foarte devreme pentru a incepe sofatul.
Riscati complicatii mari, atat medicale cat mai ales medico-legale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-02-2013, ora 14:23
cristip1974
Nu este medic/terapeut
cristip1974
Multumesc foarte mult pentru raspunsul promt.
Acum stau si ma gandesc, faptul ca ieri am actiont pedala de ambreaj de 5-6 ori ar putea sa fi produs complicatii medicale? Eu nu simt nicio durere la nivelul genunchiului. Mentionez ca in ficare zi indoi din ce in ce mai mult piciorul din genunchi. Am ajuns acum sa-l pot indoii la 90 de grade. Cand stau pe scaun pot sa sprijin piciorul pe dusumea fara sa apas?

Va multumesc,
Cu stima,
Cristian
0
21-02-2013, ora 16:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de stabilitatea montajului de osteosinteza si de evolutia consolidarii, constatata radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-07-2021, ora 21:15
Alexa198402
Nu este medic/terapeut
Alexa198402
Buna ziua, va rog am și eu o întrebare, bunica mea in vârsta de 90 ani a căzut și cred ca are o fractura de Șold, refuza sa mearga la medic ca sa avem un diagnostic precis, sta imobilizata in pat de 4 luni și se mișcă doar câțiva pași cu cadrul, precizez ca i-a rămas puțin mai scurt piciorul afectat, acum aproximativ 20 ani a suferit o embolie pulmonara și de atunci este pe tratament anticuagulant Ce ma sfătuiți sa facem? exista vreun tratament ? sunt șanse de deces ?
Mulțumesc anticipat, aștept răspunsul dvs!
0
30-07-2021, ora 10:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Sansele de deces se minimizeaza prin operarea fracturii (de altfel, este singurul tratament acceptabil).
Desigur ca refuzul interventiei chirurgicale conduce la scurtarea masiva a membrului, mers dificil, dureri la mobilizare si toate riscurile imobilizarii (embolie pulmonara, pneumonie de decubit, escare etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: