fractura de falanga

30-04-2009
siri
Nu este medic/terapeut
siri
buna seara.Mi am fracturat o treime din falanga degetului al 2 de la picior.Ce sfaturi imi dati?am inteles k mersul pe toc este interzis.Va rog, opinia unui medic.Va multumesc
4 comentarii
0
02-05-2009, ora 14:13
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
aţi putea să mergeţi la ortoped să vedeţi ce şi cum, faceţi radiografie şi respectaţi ce vă zice ortopedul
0
02-05-2009, ora 15:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Degetul trebuie imobilizat relativ intr-o pozitie favorabila, pentru evitarea calusului vicios cu grifa secundara.
Intr-adevar, pana la consolidare (4 sapt) trebuie evitat tocul.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
09-01-2012, ora 12:52
silviacristinanicoara
Nu este medic/terapeut
silviacristinanicoara
Buna. Mi-am fracturat falanga proximala de la degetul mic al piciorului drept in urma cu o saptamana. Ma aflu in Anglia si aici totul se misca foarte greu. Dupa o saptamana de comprese si legari cu banda elastica am mers ieri la spital sa vad ce se intampal cu presupusa mea intindere de ligament. Mi-au zis ca e fractura, mi-au legat degetul mic de cel de langa el cu scotch si mi-au facut programare la ortoped peste o saptamana! Mi-au dat carje sa nu calc pe el, dar am copil de 6 luni si sunt singura toata ziua, nu am ajutor. Ce e de facut? Pot sa ma sprijin macar pe calcai din cand in cand? 2 saptamani dupa producerea fracturii nu e un timp pierdut in recuperarea piciorului? Va multumesc anicipat.
0
09-01-2012, ora 19:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul mentionat este cel corect, cu un singur amendament: puteti calca fara probleme pe piciorul afectat.
Singura problema este de limitati la maximum perioada de timp pe care o petreceti in picioare sau mergand.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: