fractura de femur

01-04-2010
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
buna ziua.am 39 de ani si acum 6 luni am suferit un accident de circulatie in care a rezultat o fractura de femur deschisa cu pierderea rotulei.intrebarea mea este daca se mai poate indoi piciorul de la genunchi fara rotula si daca nu ce se poate face in acest caz.mentionez ca am si ligamentele rupte si am si la ora actuala un fixator extern la femur.va multumesc mult
33 comentarii 12 Înainte ›
0
02-04-2010, ora 19:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Faptul ca aveti inca fixatorul extern ne arata existenta unui tratament activ.
Cel mai in masura sa raspunda la aceasta intrebare este ortopedul care va trateaza. Pentru a ne putea exprima cea mai vaga opinie, ar trebui sa cunoastem nemijlocit (consult direct) starea D-voastra actuala si intreg dosarul radiologic.
Este vorba despre un caz extrem de complex, cu mari implicatii functionale, motiv pentru care ar trebui sa ne ferim sa elaboram opinii superficiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-04-2010, ora 00:33
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
VA MULTUMESC FOARTE MULT DAR TOTUSI SE POATE MERGE SI FARA ROTULA?
MULTA STIMA SI MULT RESPECT DOMNULE DR.
0
03-04-2010, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Absenta totala a rotulei, post-traumatica, chirurgicala sau de alta origine, este compatibila cu o miscare apropiata de normalitate. Situatia trebuie insa evaluata atent, printr-un examen clinic si radiologic. Nici o situatie nu este similara cu cealalalta, prin urmare raspunsul nu poate fi unul univoc, ci adaptat fiecarui pacient.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-04-2010, ora 20:57
nicolae perchiu
Nu este medic/terapeut
nicolae perchiu
mi de multumiri mi-ati mai dat o speransa.multa sanatate su va multumesc ptr.raspuns
0
27-04-2010, ora 12:56
mariliv
Nu este medic/terapeut
mariliv
Buna ziua In urma unui accident de circuatie am suferit o dubla fractura de col femural.A urmat operatia de rigoare cu implantarea a doua tije. Intrebarea mea(chiar daca pare ilara)la extragerea uneia de tije, care a migrat, se aplica o anestezie rahidiana sau locala.Va multumesc.
0
27-04-2010, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul tine de neunmarati factori, mai ales tipul si localizarea materialului metalic.
In functie de acesti factori chirurgul, in echipa cu anestezistul, vor opta pentru o solutie anestezica corespunzatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
07-07-2010, ora 22:32
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna ziua!
Ma numesc Dumitru Ioana si am suferin in urma cu aprox 6 ani un accident, am avut o fractura la femurul drept..diagnostcul meu a fost : fractura de femur pe os patologic / chist osos esential...
Am fost internata la spital;ul Marie Curie din Bucuresti unde am fost imobilizata intr-un aparat gipsat pe o periada de aprox 4 luni...dupa aceste 4 luni am descoperit ca nu mai aveam chistul la femur...dar am ramas cu o scurtare de picior de 6 cm...mi s-a recomandat un fixator extern pentru interventie.as dori sa stiu daca se poate cam cat m-ar costa o astfel de interventie sau daca aveti idee unde as putea, de asemenea sa fac rost de un fixator extern... va multumesc !
0
07-07-2010, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Puteti spune ca ati avut atat noroc cat si ghinion: fractura a vindecat tumora (se intampla frecvent la nivelul humerusului), dar v-a provocat scurtarea de 6 cm..
Ce varsta aveti??
Daca ati depasit varsta cresterii, nu v-as sfatui absolut deloc sa incercati cu fixator extern care, in afara ca este extrem de riscant (risc major de infectie osoasa), este extrem de incomod la nivelul femurului, determinand un grad mare de handicap, practic de netolerat prin infirmitatea sociala pe care o provoaca.
Metoda moderna este reprezentata de o tija centromedulara cu clichet care, prin rotatia zilnica a genunchiului intr-o anumita pozitie, asigura alungirea zilnica a tijei. Cicatricea este minima, riscul este minim, va puteti practic continua activitatile profesionale.
Singura problema: nu stiu cine ar face o asemenea operatie in Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
07-07-2010, ora 23:32
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna Seara!
Multumesc pentru raspuns..am 19 ani...in cazul asta pot face operatia sau nu ? si mai am o nelamurire am 1.61 cm si 63 kg am incercat sa mai slabesc dar degeaba nu am reusit.este nevoie neeaparat sa slabesc inainte de operatie ?
Multumesc!
0
07-07-2010, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Interventia este posibila, cresterea fiind demult incheiata.
Nu este o situatie grava cu greutatea, chiar daca mai puteti slabi vreo 4-5 kg...oricum, nici in situatia actuala nu constituie deloc o contraindicatie pentru interventie.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
08-07-2010, ora 20:48
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna seara!
Domnul doctor la care am fost mi-a recomandat o coborare de mare trohanter si alungire de femur drept pe tije...iar pentru aceasta interventie mi-a spus ca voi avea nevoie de un fixator...dar in primul rand nu stiu de unde l-as putea procura si nici ce fel de riscuri implica o astfel de operatie...de asemenea nu stiu ce fel de fixator : daca extern sau intern...
Va multumesc!
0
08-07-2010, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu aveti nevoie de fixator sau de atingerea trohanterului!!!
Metoda moderna este reprezentata de o tija centromedulara cu clichet care, prin rotatia zilnica a genunchiului intr-o anumita pozitie, asigura alungirea zilnica a tijei. Cicatricea este minima, riscul este minim, va puteti practic continua activitatile profesionale.
Singura problema: nu stiu cine ar face o asemenea operatie in Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
08-07-2010, ora 21:17
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna seara !
Unde as putea face operatia ? daca nu in Romania?
De ce nu se poate face o asemenea operatie si in Romania? Nu contam pe o paratura adecvata?
Va multumesc!
0
08-07-2010, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Operatia necesita un fiersatrau centro-medular (eu l-am utilizat personal in Franta) si o tija special conceputa pentru alungiri de femur.
Nu cred ca exista asemenea tehnologie in Romania si nici experienta necesara, prin urmare cred ca puteti obtine fonduri pentru tratament in strainatate.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
08-07-2010, ora 21:25
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna seara!
Cum se poate obtine un asemenea fond?
Va multumesc!
0
08-07-2010, ora 21:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Baza legislativa este asigurata de ordinul 50 si formularul E112.
Pentru optimizarea sanselor D-voastra v-as ruga sa-mi scrieti pe e-mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
08-07-2010, ora 21:37
Dumitru Ioana
Nu este medic/terapeut
Dumitru Ioana
Buna seara !
Nu am adresa dumneavoastra de e-mail...mi-o puteti da va rog frumos ! -*
Multumesc!


(*modificat de administrator)
0
08-07-2010, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este suficient sa faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea si veti ob tine datele mele de contact. este la fel de suficneta orice cautare pe google folosind numele meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
ChirurgGlezna si Picior
0
14-08-2010, ora 12:56
popescu_popescu
Nu este medic/terapeut
popescu_popescu
Buna ziua!
Pe data de 23 iulie, in urma unei cazaturi, am fost diagnosticat cu fractura cu deplasare 1/3 proximala femur stang. In data de 29 iulie am fost operat, practicandu-se osteosinteza (daca am descifrat eu corect biletul de iesire din spital) in focar deschis cu 2 tije elastice Ender. De 2 sapt. stau imobilizat la pat. Am incercat sa ma ridic cu ajutorul cadrului, dar imi este aproape imposibil din cauza durerilor si a ametelilor. Operatia a decurs bine, mi-au fost scose deja si atzele. Dl doctor mi-a recomandat sa merg cu cadrul, dar nu ma pot folosi de el. Sunt normale aceste dureri si ameteli dupa operatie?In cat timp ar trebui sa dispara? Ar trebui sa incep gimnastica de recuperare? Nu pot indoi genunchiul deoarece operatia este facuta de-o parte si de alta a genunchiului. In cat timp pot calca pe membrul afectat? Locuiesc in Cta. As putea face recuperari la sanatoriul balnear din Techirghiol?
Va multumesc anticipat!
0
14-08-2010, ora 17:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de multi factori: sex, varsta, greutate, ocupatie, antecedente, dar mai ales de situatia preoperatorie, radiografii initiale, situatia intraoperatorie, stabilitatea focarului de fractura etc.
In mod normal, standardul in fractura de femur este tija centromedulara blocata, care permite reluarea mersului cu sprijin pe piciorul operat inca din prima zi, precum si reluarea rapida a activitatilor profesionale.
In cazul D-voastra, raspunsul depinde de stabilitatea actuala a focarului de fractura (dificil de gestionat doar cu 2 tije Ender).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2010, ora 18:06
popescu_popescu
Nu este medic/terapeut
popescu_popescu
Buna ziua!
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra! Mentionez ca am 61 de ani, 95 kg, am fost sofer, acum sunt pensionar. Medicii constanteni nu ne-au informat despre alte posibilitati medicale (tija centromedulara blocata). Imi este foarte greu sa ma ridic...ma doare inclusiv soldul, dar probabil de la atata stat in pat...Ce este de facut? nici macar nu are stabilitate piciorul operat...ca sa ma ridic, sotia imi tine piciorul operat.iar copiii ma ridica din spate. Imi puteti da eventuale solutii? este bine sa ma ridic fortat in cadru? sau sa mai treaca ceva timp?
Tija centromedulara blocata costa mult? tijele Ender m-au costat 84 de lei.poate ca atata dai, atata face...
Va multumesc !
0
14-08-2010, ora 18:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu imi permit sa apreciez negativ efortul colegilor ortopezi, insa de peste 20-30 de ani se folosesc exclusiv tijele centromedulare blocate, care permit reluarea cvasinormala a mersului inca din prima zi.
Tijele Ender reprezinta o solutie "de avarie", care nu permit o osteosinteza solida, si astfel nu pot permite mobilizarea precoce si absenta durerilor.
Oricand se pot scoate tijele si pune o tija centromedulara blocata. Nu costa absolut nimic, absolut toate materialele de osteosinteza fiind decontate 100% de catre Casa de Asigurari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2010, ora 18:29
popescu_popescu
Nu este medic/terapeut
popescu_popescu
Buna ziua!
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra!
Spitalul Judetean Constanta nu mai are fonduri alocate de cateva luni bune! am cumparat din bani proprii toate medicamentele, materialul necesar inclusiv interventiei chirurgicale (inclusiv manusile chirurgicale).
Totusi, cred ca medicii constanteni ar fi trebuit sa fie mai cooperanti, sa ne dea alternativele, ca adevaratii profesionisti!
M-as duce din nou la medic, dar daca va trebui sa suport o noua interventie chirurgicala, tare mi-e frica de faptul ca nu mai am de unde suporta cheltuielile din pensia mea de 660 lei. (am platit deja pana acum 1500 lei)
Va multumesc!
0
15-08-2010, ora 08:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu cunosc si inteleg perfect constrangerile bugetare, care fac viata imposibila atat medicilor, cat si pacientilor.
Fractura de femur necesita insa o osteosinteza solida si stabila, iar simptomele descrise de d-voastra descriu contrariul.
Puteti incerca la un alt mare spital de urgenta, unde exista dotarea necesara unor asemenea interventii, si unde nu veti fi obligat sa achizitionati toate materialele, beneficiind in schimb de tehnici de osteosinteza moderne.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 16:33
popescu_popescu
Nu este medic/terapeut
popescu_popescu
Buna ziua!
Mii de multumiri pentru raspunsurile dumneavoastra!
Maine va merge fata sa se intereseze la Spitalul de Ortopedie si traumatologie "Foisor" Bucuresti. As merge si eu dar nu stiu care sunt conditiile de internare, iar daca nu ma pot interna maine...nu as putea suporta drumul si inapoi si asa de lung pana la Bucuresti. Era o gluma...cel mai bun doctor din Constanta este trenul spre Bucuresti.
Inca o data mii de multumiri!
0
15-08-2010, ora 16:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ne putem sfatui pe aceasta tema daca ma sunati pe mobil. Nu ma deranjati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-09-2010, ora 11:44
Marina Alexandra
Nu este medic/terapeut
Marina Alexandra
Buna ziua domnule doctor!
Am 20 de ani si acum un an si 3 luni am suferit o fractura de femur cu jonctiune 1/3 proximala..tin sa mentionez ca traumatismul s-a produs intr-un simplu joc de volei, cand am vrut sa prind mingea, doar m-am sprijinit cu piciorul in pamant si din picioare am vazut cum s-a rupt femurul..nu a fost o fractura deschisa dar cu tumefactie..dupa 3 zile mi s-a practicat osteosinteza cu tija centromedulara..cu greu m-am recuperat, am mers pe picioarele mele la facultate abia dupa 3 luni de la nefericita intamplare.Acum o luna am luat legatura cu medicul care m-a operat, am facut radiografii..medicul a spus ca este totul bine si m-a programat pentru ablatia tijei pe data de 14 septembrie anul curent..eu am dureri destul de puternice la nivelul soldului si al genunchiului..operatia s-a efectuat prin sold..intrebarea mea este daca este neaparat necesar sa mi se scoata tija acum sau pot sa o las pentru anul viitor..sau de ce nu, sa raman toata viata cu ea? Are efecte negative asupra organismului? Mie imi este frica de faptul ca poate osul nu este bine sudat..si mi-e frica sa nu se repete ce am patit avand in vedere ca sunt foarte firava..am 1, 65 m inaltime si 46 kg..nu mi s-au dat explicatiile necesare la spital si nu stiu ce e mai bine sa fac..sunt din Bucuresti..
Astept urgent cu nerabdare raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat!
0
11-09-2010, ora 16:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
interesant ar fi de stiut ce fel de tija este in femurul Dvs? o fractura de femur deobicei se produce la un traumatism major. in cazul Dvs. fiind vorba de un traumatism minor poate ar fi indicat o investigatie complexa, daca nu aveti ceva boala a metabolismului oaselor. daca este vorba de o tija performanta de genul LFN nu trebuie scoasa neaparat, singura indicatie fiind varsta Dvs. puteti sa traiti inca 60-80 de ani si sansa ca sa se produca o noua fractura de femur este relativ mai mare ca la un om de 60-70 de ani, si un femur fracturat cu o tija indoita in ea este o catastrofa. totusi eu nu as scoata o tija din femur sub 2-3 ani de la punerea ei
0
12-09-2010, ora 00:10
Marina Alexandra
Nu este medic/terapeut
Marina Alexandra
Multumesc pt raspuns...nu stiu ce tija am pt k medicul care ma trateaza nu mi-a spus..mi-a spus doar sa ma prezint la control la un an de la operatie si daca este totul bine, imi va scoate tija..l-am intrebat daca am vreo problema metabolica si mi-a spus ca nu..dar eu totusi vreau in viitorul apropiat sa efectuez o serie de analize pt ca mi se pare imposibil ca la varsta mea sa patesc un asemenea traumatism intr-un mod atat de banal..cand am fost la control medicul mi-a spus ca totul este bine si m-a intrebat daca vreau sa imi scoata tija..eu stiind ce mi-a spus in urma cu un an, am spus ca vreau..si acum nu stiu ce sa mai inteleg, ce sa fac..sunt dezorientata..medicul nu mi-a oferit nicio explicatie..am intrebat daca trebuie sa iau calciu..mi-a spus ca nu..eu am mare teama ca daca imi va scoate tija sa nu se repete fractura..nu as mai rezista..mai sunt doar 2 zile pana la operatie si nu stiu ce sa fac..sper sa iau decizia cea mai buna..dar am nevoie de sfaturi..
0
12-09-2010, ora 01:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
luarea calciului dupa fractura nu imbunatateste semnificativ sansa de vindecare, si nici nu-l face sa fie mai rapida. in mod normal cu o alimentatie echilibrata trebuie sa ajunga suficient calciu in organism si la varsta Dvs vindecarea osoasa nu trebuie influentat nici hormonal numai in eventualitatea unei boli metabolice.
am avut un caz asemanator acum 2 ani, organismul pacientului practic nu producea parathormona (PTH)
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: