fractura de femur

02-03-2016
remus_24
Nu este medic/terapeut
remus_24
buna ziua matusa mea in varsta de 82 de ani a suferit o fractura de femur mediacuncala femurala stanga daca am inteles bine de pe biletul radiologic si a refuzat operatia total si de atunci sta numai in pat si se mai poate da pe partea stanga acum o zi a inceput sa ridice putin de tot genunchiul stang mai exista vreo sansa sa mearga in picioare multumesc
3 comentarii
0
02-03-2016, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista o fractura de femur ""mediacuncala"".
In general (peste 99% din cazuri) fracturile de femur necesita tratament chirurgical.
In absenta acestui tratament nu are sansa sa mai mearga, in schimb riscul de deces depaseste 90%.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-03-2016, ora 10:09
remus_24
Nu este medic/terapeut
remus_24
buna ziua revin din nou cu o intrebare daca se poate matusa mea insista sa o ridic in picioare sa mearga este posibil adica sa nu ii fac mai rau diferenta de picioare este cam de 3 cm si piciorul stang este rotit 45 de grade au trecut aproximativ 3 luni de la producerea fracturii si sustine ca nu o mai doare si poate indoi genunchiul stang cam 30 de grade multumesc
0
18-03-2016, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti incerca s-o mobilizati, infiferent daca este o fractura a colului femural sau o fractura pertrohanteriana.
In fond, nimic nu poate fi mai rau decat imobilizarea la pat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: