fractura de maleola [fibula]

17-03-2011
bif007
Nu este medic/terapeut
bif007
Pe 06.03.2011 am fost diagnosticat cu maleola dreapta cu mica deplasare [sper ca am inteles bine ce scrie doctorul]. Am ales sa nu fac operatie si sa stau in ghips 45 de zile fara sa calc, cu control maine[18.03.2011] unde voi afla daca merge bine si voi continua cu ghipsul. Fractura este pe diagonala de la exterior in partea de sus la inteior in partea de jos si deplasarea este in partea exterioara, fara dureri.Am gresit ca nu am ales operatia? Mai pot folosii piciorul la capacitate maxima?
2 comentarii
0
19-03-2011, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles ce era mai important: tipul anatomo-patologic al fracturii (de exemplu Lauge-Hansen tip 3b etc etc).
Nu am inteles sexul, varsta, greutatea, ocupatia si sporturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologice, cardiace, renale, endocrinologice etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 00:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei la pacienti tineri si activi alegem pentru acest tip de fractura stabilizarea cu placa+suruburi, insa necunoscand nici un detaliu despre Dvs si natura fracturii ar fi greu de apreciat daca metoda si tratamentul ulterior a fost corecta sau nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul