Fractura de olecran la copil de 8 ani

30-09-2009
alicer
Nu este medic/terapeut
alicer
Buna ziua!
Baiatul meu a suferit pe 13 aug.2009 o fractura de olecran stg fara deplasare la mana dreapta prin cadere pe mana. Dupa radiografie la urgente i s-a pus o atela ghipsata si am fost chemati la control dupa o saptamana. La control s-a constatat o umflatura mare la cot si pozitia in "gat de lebada" a mainii. Am fost trimisi la Clinica de chirurgie si ortopedie unde s-a pozitionat cotul, s-a aplicat tratament antiinflamator si atela ghipsata. La o luna de la cazatura, in 13 sept., i s-a scos atela, dar a mai ramas o umflatura mica si, cel mai important, copilul nu-si poate intinde degetele. Are sensibilitate in degete, simte piscaturile, mangaielile, rece, cald, strange puteric pumnul, dar nu poate intinde degetele.
Medicul care l-a tratat ne-a recomandat un VCN pt nervul radial, analiza pentru care suntem programati in 12 oct. Cu rezultatul de la VCN trebuie sa mergem din nou la medic sa vedem ce e de facut.
Pana atunci as avea o intrebare: CE SANSE DE RECUPERARE A MOBILITATII MAINII EXISTA?
4 comentarii
0
04-10-2009, ora 10:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nervul radial are sanse mari de recuperare, mai ales la aceasta varsta.
Nu trebuie sa disperati.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu-ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-10-2009, ora 10:51
alicer
Nu este medic/terapeut
alicer
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspunsul oferit si pentru ca mi-ati dat incredere in rezolvarea favorabila a problemei fiului meu.
Va doresc o zi buna si multa putere de munca.
0
06-10-2009, ora 23:52
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Simptomul evocat de Dvs. inseamna ca intr-un fel sau altul nervul radial a fost implicat in traumatism. Fractura de olecran nu explica prezenta acestei implicari, deoarece olecranul este mult mai jos decat pozitia nervului radial pe humerus sau la nivelul cotului.
Este posibil, in schimb, ca pareza sa fie prilejuita de o fractura tip Monteggia, adica o fractura inalta a cubitusului (eventual aproape de olecran) cu luxatia capului radial care poate sa apese pe ramul motor al nervului radial. Ar fi perfect daca ati putea exclude aceasta nedorita varianta sau oricare alta de afectare directa a nervului. Nervul are intr-adevar mari sanse de reabilitare, cu conditia sa stim DE CE a suferit! Verificati evolutia cu medicul curant si sunt convins ca veti ajunge la un rezultat pozitiv. Va doresc sanatate.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
08-10-2009, ora 17:16
alicer
Nu este medic/terapeut
alicer
Stimate domnule doctor,
Va multumesc si dvs. pentru sfatul oferit si va doresc numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul