Fractura deschisa.

03-03-2011
IrinaIri
Nu este medic/terapeut
IrinaIri
Buna ziua,

Am si eu cateva nelamuriri la care sper sa gasesc raspunsuri aici. Bunica mea (66 ani, aprox 100 kg) a cazut si si-a rupt piciorul drept miercurea trecuta...pe 23 feb.fractura deschisa.osul rupt in partea stanga...laba piciorului cazuta in partea dreapta... a fost operata din noaptea respectiva. Nu a facut infectie...nu s-a inrosit, nu s-a invinetit.isi simte toate degetele..medicii i-au pus 2 agrafe...una fixata chiar in calcai...se vede cand nu e pansat. Problema este ca medicii sunt rezervati in a spune ceva.le place cum se prezinta piciorul, dar o mai tin in spital inca o saptamana.si pe urma o sa vada ce mai este.ce parere avet? Cum putem fi de ajutor...care sunt pasii pentru a se reface cat mai bine?
Multumesc frumos!
2 comentarii
0
03-03-2011, ora 22:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din informatiile furnizate de D-voastra am retinut:
- obezitatea este un factor de risc enorm, determinand si alungirea perioadei de recuperare;
- fractura deschisa este o fractura grava, cu potential mare de infectie si evolutie grava;
- nu am inteles localizarea anatomica a fracturii, tipul acesteia, stabliltatea intraoperatorie a montajului de osteosinteza si alte amanunte capitale.
Asteptam detalii cu adevarat relevante.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-03-2011, ora 12:46
IrinaIri
Nu este medic/terapeut
IrinaIri
O sa fac niste fotografii azi daca este piciorul nepansat (deoarece de ieri l-au mai lasat liber pentru a se usca) si va voi da detaliile solicitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul