Fractura deschisa de gamba cu deplasare

30-04-2009
Giusepina
Nu este medic/terapeut
Giusepina
Buna ziua,
Fetita mea in varsta de 9 ani a suferit o fractura deschisa de gamba cu deplasare in urma unui accident de schi pe 11 ianuarie 2009. A fost redusa ortopedic fractura foarte bine, a stat imobilizata cu ghips 6 saptamani apoi inca 4 saptamani doar cu o atela ghipsata. Pe 23 martie am inceput recuperarea.In acel moment medicul a spus ca poate calca dar sa nu sara in piciorul respectiv(stangul).Dupa 20 sedinte de kinetoterapie fetita a renuntat deja la carje si merge singura. Intrebarea mea este daca nu ne-am grabit cumva cu mersul.As vrea sa stiu cam cat dureaza in medie recuperarea dupa o astfel de fractura la copii. Mentionez ca fetita face sport de performanta (arte martiale).
Dupa cat timp va putea relua antrenamentele?
3 comentarii
0
30-04-2009, ora 09:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu, la aceasta varsta, fractura de gamba consolideaza in 6-8 saptamani, deci este normal sa mearga la aceasta data, mai ales dupa sedintele de kinetoterapie.
Raspunsul final poate fi dat insa numai dupa studiul radiografiilor initale si de control.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-04-2010, ora 09:56
vali_iza12
Nu este medic/terapeut
vali_iza12
buna ziua,
baietelul meu in varsta de 3 ani a suferit o fractura inchisa membru inferior drept (tibie si peroneu) fara deplasare in data de 31.03.2010. este cu aparat gipsat si am primit recomandare sa stea cu aparatul gipsat 3 luni iar in prima luna nu are voie sa calce in piciorul fracturat. pot sa-i vitamine in aceasta perioada???? (calciu+d3 si vit c)
0
07-04-2010, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Puteti sa-i dati daca doriti, insa aceasta nu modifica absolut nimic din procesul consolidarii osoase si recuperarii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: