fractura dubla tibie peroneu

08-11-2012
crinadiana
Nu este medic/terapeut
crinadiana
buna ziua. sunt mamica unei fetite de 4 ani si jum care pe 18 sept a suferit o fractura dubla tibie peroneu. a fost operata pe 19 dupa ce ii fusese imobilizata 24 ore intr-[o atela. i s-[au introdus 3 tije elastice, una in tibie si 2 in peroneu, ( fractura fiind f aproape de glezna), nu a avut gips pana pe 1 noiembrie. pe 1 nov la controlul de la 1 luna si jum de la interventie i s-a pus piciprul in gips, ghetuta sa poata sa mearga in el. de o saptamana merge dar doar sustinuta de mine de sub brat dar imi acuza dureri la glezna pe exterior( doctorul zice ca e normal sa simta capetele de tija si sa o jeneze) si nu prea vreau sa o fortez, pt ca mi-e teama. as dori sa stiu ce sunt aceste tije elastice, doctorul zicea ca poate sta toata viata cu ele sau se pot scoate(ma gandesc ca este copil si e in crestere, cum sa stea cu ele acolo toata viata). si as dori sa stiu recuperarea cam cat dureaza, ? ce trebuie sa fac eu ca parinte, daca tre sa iau legatura cu un kinetoterapeut, ? cand poate sa mearga singura fara sa o ajut eu( are 1.04 cm si 14 kg)? cam cat din greutatea corpului poate sa isi lase pe picior?A. inca ceva, fetita a cazut de pe o bara, era atarnata si i-au alunecat mainile si a cazut cu toata greutatea corpului pe picior, poate e relevant.cel care a operat-o imi spune sa am rabdare si ca e mai bine asa( adica cu ghetuta) doctorul care a operat-o nu prea imi da detalii.
Va multumesc frumos si astept raspuns
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.