fractura epifiza distala radius stang cu deplasare si angulatie posterioara

14-07-2011
bulinutza81
Nu este medic/terapeut
bulinutza81
Buna ziua!
In urma unui acident stupid mi-am fracturat mana stanga, mai exact in data de 1.06.2011, dicnosticul fiind cel de mai sus, mana mi-a fost pusa in atela gipsata imediat. Avand dureri am mers la un alt medic care mi-a zis ca nu este gipsul bine pus si mi-a fost schimbat.
Dupa doua saptamani crezand ca am fortat-o sprijinindu-ma in cot si brat si avand dureri mai mari decat inainte am mers din nou la medic (acelasi care mi-a schimbat gipsul a doua zi), acesta luund hotararea de a-mi scoate gipsul fara a face radiografie iainte, iar dupa mi-a zis ca nici nu era cazul sa imi scoata gipsul. Oricum mi-a pus o atela gipsata (jumatate din gipsul taiat, partea de jos) in partea de jos si mi-a fixat-o cu fasa. Urmatoarea zi avand in continuare dureri mari am fost din nou la dumnealui si l-am rugat sa fac o radiografie, rezultatul radiologic fiind: fractura veche cominutiva epifiza distala radiala stanga si traiect intraarticular; fragmentele osoase repuse in ax, reducere ortopedica buna. In urma examinarii radiografiei dl doctor voia sa ma lase doar cu acea atela in partea de jos si fixata cu fasa, iar la rugamintea mea mi-a pus gips peste acea jumatate din fostul gips insa dupa parerea mea a fos pus stramb, rotit catre intreiorul antebratului.
Am stat cu acest gips inca 3 saptamani, in total 42 de zile. Timp in care am avut incontinuu dureri si pana si simplul fapt ca ma deplasam pe jos cu ea atarnand de gat imi provoca dureri si umflaturi.
Oricum in cea de-a 42 zi mi-am scos gipsul, iar in urma unui examen radiologic rezultatul a fost urmatorul: veche fractura epifiza distala radiala stanga cu calus vicios in focarul de fractura: discreta demineralizare patata oase carpiene mana stanga.
Dl doctor la care am fost pana acum mi-a spus ca nu este nici o problema si ca trebuie sa fac recuperare, eu incepand deja sedintele de kinetoterapie (am facut pana in acest moment 2 sedinte) si hidroterapie acasa.
Precizez ca am dureri mari suportabile insa in zona incheieturii mainii. Mana este anchilozata si nefunctionala, in afara de degete care nu ma dor si cu care decat pot starnge cel mult o coala de hartie si tasta la calculator, dar cu o pozitie fixa si neanatomica a incheieturii mainii. Antebratul are o pozitie total neanatomica, este rotit catre interior.

Ce ma sfatuiti sa fac, sa mai continuii recuperarea sau..., vreau sa stiu daca se va mai recupera, vreau totusi sa am o mana perfect functionala am doar 29 de ani si nu vreau sa raman cu sechele toata viata.

Va multumesc din suflet!
2 comentarii
0
14-07-2011, ora 12:32
bulinutza81
Nu este medic/terapeut
bulinutza81
Am uitat sa precizez ca mana mi-a fost trasa in prima zi si oasele puse la loc, iar in cea de-a doua zi de la fracura cand mi-a fost schimbat gipsul care nu era pus corect mia fost facuta si o mica corectie.

Iar ca si completari la simptomele de dupa scoaterea gipsului ar mai fi pe langa cele pe care le-am spus mai sus urmatoarele: in zona incheieturii mana este umflata si pielea este invinetita in unele locur si pe o suprafata mai mare pe interiorul antebratului de-a lungul osului.de la incheietura spre cot; palma este de asemenea anchilozata, neputand sa strang pumnul.

Astept recomandarile si sfaturile dumneavoastra, daca credeti ca este nevoie sa-mi schimb medicul sau este nevoie de operatie precizez ca sunt din Craiova, pentru a-mi recomanda un foarte bun medic caruia sa ma adresez sau un kinetoterapeut bun daca trebuie sa continui recuperarile.

Va multumesc inca o data!
0
14-07-2011, ora 21:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ati putea scana radiografiile (cele facute in prima zi si cele actuale)?
fractura distala de radius este una destul de speciala in sensul ca, cum mergem spre vest procentul fracturilor tartate operativ creste, cum mergem spre est scade 8interesant fiecare este convins de eficienta metodei sale)
studii internationale arata totusi ca: la tineri si persoane active fracturile intraarticulare cu deplasare a radiusului distal trebuie operate cu placi cu angulatie stabila, insa fara a cunoste intreg dosarul radiologic si fara un examen fizic nu se poate da un diagnostic corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul