Fractura falanga deget mic

01-04-2018
Eduard_Gabriel
Nu este medic/terapeut
Eduard_Gabriel
Buna ziua.ma numesc Eduard si in urma unei altercatii cu o alta pers cred ca mi a fost cel putin pocnita falanga proximala de la degetul mic.iNCidentul s a petrecut in urma cu 3 sapt.degetul s a umflat in acea zona l am simtit ca e pocnit deorece se misca un pic osul.am stat cu o atela a acasa si n am mers la doctor.dupa 3 sapt umflatura e prezenta si nu pot indoi degetul din aceasta cauza.durerile au trecut doar cand incerc sa indoi degetul ma doare un pic.va trece aceasta umflatura?ce ar trebui sa fac?
5 comentarii
0
01-04-2018, ora 16:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce arata radiografia?
0
03-04-2018, ora 12:46
Eduard_Gabriel
Nu este medic/terapeut
Eduard_Gabriel
Buna ziua!nu am fost la doctor si nu am facut radiografie.Degetul e aproape vindecat in sensul ca am mancarimi deci se vindeca insa umflatura tot nu a disparut.Degetul nu e inrosit si ma doare putin doar daca fortez sa.l indoi.E normal sa existe inca umflatura?
0
06-04-2018, ora 23:56
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Oarecum nornal...insa trebuie sa mergi la medic. Fractura este intr o zona unde poti sa ramai cu probleme destul de serioase daca nu e tratata corect
0
24-04-2018, ora 13:11
Eduard_Gabriel
Nu este medic/terapeut
Eduard_Gabriel
Buna ziua!am fost si am facut o radiografie de mana unde au gasit o " fina traiectorie de fractu ra falanga 3 deget 4.pot posta aici un link cu radiografia?mi s a recomandat un ortoped sau chirurg...nici doctorita nu stia ce sa zica...posibil ceva la tendon sau ligamente?umflatura inca este prezenta..pot misca degetul cam 10 % il pot indoi si trage semn ca probabil nu am nimic la tendoane doar ca nu l pot indoi din cauza umflaturii.as posta aici niste poze daca este posibil.
0
13-08-2018, ora 06:06
Eduard_Gabriel
Nu este medic/terapeut
Eduard_Gabriel
Buna ziua!si a mai revenoy degetul intre timp si acum are o mobilitate de 50%.Am facut radiografie si ecografie.Pe radiografie mi a iesit un fin traiect fractura iar pe ecografie mi a mai aparut o fractura pe transversala pana in articulatie care nu avea calus dupa 2 luni de la incident.Am fost trimis la chirurgie plastica iar de acolo trimis sa fac kineto de reeducare functionala.Am sesizat medicul ca aparusera si niste senzatii de oboseala in brat cu bataie pana sus in umar, clavicula si el mi a dat sa fac si viteza de reactie a neevilor.Am facut kineto dar degetul la fel se misca doar 50%.am facut testul la nervii mainiisi mi au zis ca nu s afectati si a zis doctorita de explorari functionale ca posibil sa fie de la cervicala ceva.M am dus inapoi la chirurg care a zis ca m ar putea opera dar ar ramane sechele si da mai fac alte 10 sedinte kineto ca s ar putea sa si dea drumu ca am calus a zis.N am mai facut aceste sedinte, dar e problema ca am aceste usoare dureri in brat si nu dispar.Apar cand mai jos pe brat cand sus in umar urmate de usoare mancarimi uneori parca din interiorul bratului.Nu ma deranjeaza noaptea iar in cursul zile apar si dispar.Nu am dureri in zona cervicala deloc.Ar putea avea legaturi aceste dureri usoare/oboseli usoare cu degetul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.