Fractura fara deplasare pol inferior rotulian + Intindere/ruptura partiala tendon patelar.

17-05-2011
sonycristi
Nu este medic/terapeut
sonycristi
In urma unui examinari RMN medicii de acolo au ajuns la concluziile:
-Fractura fara deplasare pol inferior rotulian
-Intindere/ruptura partiala tendon patelar.

si asi dori sa aflu ce urmeaza sa se intample cand ma voi duce la medic cu aceste rezultate..
-operatie?
-ghips?
-repaus?

astept un raspuns va multumesc...
6 comentarii
0
17-05-2011, ora 17:51
sonycristi
Nu este medic/terapeut
sonycristi
adaug:Modificari de semnal de tip edematos la nivelul polului inferior al rotulei, ce asociaza traiect de fractura fara deplasare

Modificari de semnal de tip edematos la nivelul 1/2superioare a tendonului patelar, fara intreruperea continuitatii fibrelor acestuia.
0
17-05-2011, ora 18:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
prima data ar fi trebuit sa va duceti la medic, care ar fi trebuit sa va examineze, si sa va recomande examinarile cele mai potrivite.
pentru fracturi investigatia cea mai potrivita este röntgenul (eventual daca röntgenul nu da informatii suficiente: CT-ul). daca fibrele ligamentului patelar nu sunt intrerupte, problema nu este foarte grava, o fractura fara deplasare a patelei se vindeca in 6 saptamani cu ajutorul unei orteze si kinetoterapie.
insa toate cele descrise de mine, fara un examen clinic nu au nici o valoare.
ca si concluzie, duceti-va la un medic ortoped-traumatolog
0
18-05-2011, ora 10:31
leonitza
Nu este medic/terapeut
leonitza
sotul meu a fost la medic si i-a gasit extrasistole. apoi i s-a pus holter 24 de ore si intradevar i-au iest extrasistole. apoi medicul i-a dat tratament egiolok si panangine.. dupa trei luni a fost din nou la medic si i-a pus iar holterul 24h si i-a iesit mai rau decat prima oara. recomandarea medicului este sa faca studiu electrofiziologic la timisoara.
intrbarea mea este: in ce consta aceasta interventie si cat dureaza, adica daca e nevoie de internare?; cat costa daca se poate sa mi se spuna?. as vrea sa intreb daca este chiar necesara aceasta interventie sau sa mai fac alte investigatii ianainte sa faca interventia? va rog sa-mi raspundeti urgent daca se poate...multumesc
0
18-05-2011, ora 17:20
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu cred ca un raspuns corect la intrebarea dumneavoastra ar putea sa dea un cardiolog, aceasta sectiune este dedicata problemelor chirurgicale, deci daca doriti un raspuns corect puneti intrebarea la sectiunea potrivita
0
18-05-2011, ora 22:39
sonycristi
Nu este medic/terapeut
sonycristi
probabil ca nu m'ati inteles.. deci am fost internat in spital.. si am refuzat artoscropia sau cum se numeste si m'am dus sa fac RMN-ul acelea sunt rezultatele RMN-ului si deabea vineri o sa ma intalnesc cu medicul si vreau sa stiu si eu cam ce masura va lua..
0
18-05-2011, ora 22:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pentru o fractura de patela, fara deplasare, artroscopia nu are nici o indicatie terapeutica. cu ajutorul artroscopiei se rezolva probleme intraarticulare: meniscuri, cartilaje, ligamente etc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul modern ce poate înlocui gipsul pentru imobilizarea fracturilor
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Întinderea musculaturii înainte de exercițiul fizic protejează funcția vasculară
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •