fractura la nivelul platoului tibial

04-08-2015
takefaj
Nu este medic/terapeut
takefaj
Buna, vreau sa stiu si eu daca este necesara o operatie sau doar imbobilizarea piciorului, rezultatul rmn-ului este acesta: Mic fracment osos avulsionat la nivelul varfului epifizei peroniere proximale.Marcate modificari edematoase predominant anterioare in platoul tibial intern cu traiecte de fractura in interior si interesarea apofizei tibiale anterioare.
9 comentarii
0
04-08-2015, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Rezultatul scris al RMN-ului nu poate decide tratamentul corect.
Decizia depinde de examinarea directa a imaginilor radiografice, eventual computer-tomografice (nu se utilizeaza RMN in cazul fracturilor, ci numai in cazul leziunilor tesuturilor "moi", cum ar fi tendoane, ligamente etc).
Prin urmare, impreuna cu ortopedul veti decide tratamentul optim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-09-2015, ora 20:46
bogdana81
Nu este medic/terapeut
bogdana81
Buna seara, in urma unui accident rutier, am suferit o fractura platou tibial, am fost operata si mi s-a pus o placa cu 10 suruburi.Dupa operatie medicul mi-a spus ca la 1an-1an jumatate acestea trebuie scoase.La controlul urmator a amanat scoaterea lor pana la 2ani de la interventie, sunt programata ptr.luna viitoare, mi-e frica, operatia de scoatere este una simpla?, se presupune ca s-a remediat problema?o sa pot merge imediat? am 58ani, inca lucrez, cand am avut accidentul am stat 5 luni in medical, 3luni nu am calcat pe picior, va rog sa-mi raspundeti, ma tem asa de tare ca-mi vine sa le las acolo!
0
27-09-2015, ora 11:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in mod normal soaterea placii nu este o problema majora. problema a fost remediata in timpul primei operatii si dupa 2 ani fractura s-a vindecat. in mod normal veti putea merge imediat dupa operatie, cateodata se recomanda folosirea carjelor pentru siguranta. depinde ce lucrati, daca este o munca fizica atunci se recomanda o pauza de cateva saptamani.
0
27-09-2015, ora 16:14
bogdana81
Nu este medic/terapeut
bogdana81
Multumesc mult de tot pentru raspuns si promptitudinea cu care a venit!Va doresc tot binele din lume! Multumesc!
0
26-07-2018, ora 22:16
Olariu Ionela
Nu este medic/terapeut
Olariu Ionela
Buna seara! In urma unui RMN la genunchi pe care l am făcut sunt următoarele concluzii : - degenerare grad doi menisc medial, - leziune grad trei menisc lateral, - ruptura completa LIA, - fractura cu înfundare platou tibial medial, - bursita. Ce operații necesita toate astea sau se pot reface prin tratament?
0
26-07-2018, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul poate fi elaborat doar prin examen clinic direct, coroborat cu studiul imaginilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2018, ora 07:54
Olariu Ionela
Nu este medic/terapeut
Olariu Ionela
Dar totuși am vreo șansă să scap de operatie ?
0
27-07-2018, ora 09:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca LIA este rupt total, in general se impune operatia (depinde de varsta, de greutate, de statusul sportiv etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2018, ora 09:38
Olariu Ionela
Nu este medic/terapeut
Olariu Ionela
Va mulțumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul