fractura maleola

237 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
04-03-2010, ora 11:19
MONYANDY
Nu este medic/terapeut
MONYANDY
buna ziua.sotul meu a suferit o fractura maleolara, iar la indicatiile medicului a facut o operatie punandui-se surub.dupa o saptamana i sa pus ghipsul si i sa recomandat sa stea cu el 2 luni.piciorul putea fi pus doar in ghips dar risca sa aiba complicatii dupa aceea deoarece pe interior i se deplasase un pic in jos.mie m-i se pare un pic cam mult sa stea cu ghipsul de aceea doresc sa stiu daca e bine si cat ar putea dura recuperarea.i s-a zis chiar ca poate calca pe picior dar sa nu stea mult.multumesc.
0
04-03-2010, ora 17:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fracturile maleolare sunt de o extrema diversitate, avand tratamente profund diferite si nu un tratament standard.
Uneori este posibil mersul imediat, uneori este interzis 2-3 luni.
Prin urmare, raspunsul la intrebarile D-voastra poate fi precizat doar prin studiul intregului dosar radiologic si al interventiei chirurgicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2010, ora 00:11
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Este greu de precizat care este prognosticul leziunii, deoarece din mesajul Dvs nici nu putem sa ne dam seama care maleola este fracturata, cea interna sau externa. Oricum, imobilizarea de 2 luni este deja exagerata, iar la trei luni apar complicatii cel putin la fel de rele ca fractura insasi (sdr. Sudeck, necroze osoase avasculare tarsiene, etc.). In cazul in care apare o deplasare secundara imediat post-operator, cea mai buna optiune este reinterventia. Imobilizarea clasica pentru fracturile de glezna corect operate nu are de ce sa depaseasca 45 zile. Noi preferem la ora actuala o imobilizare de 14 zile in atela, urmata de purtare de orteza pana la mobilizare la mers.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
26-03-2010, ora 01:06
sylvia_lovezo
Nu este medic/terapeut
sylvia_lovezo
Buna Dl Dr Marius Uscatu,

As dori sa va cer un sfat. Acum 6 saptamani am avut accident, si am fost diagnosticata cu fractura maleola tibiala fara deplasare. Am stat 6 saptamani in ghips, apoi mi-a fost dat ghipsul jos (26.03.10). Am facut 3 radiografi in timpul ghipsului iar cand mi-a dat ghipsul jos doctorul mi-a spus ca trebuie sa fac recuperare, ca nu e necesare interventia chirurgicala, deoarece vindecarea a decurs destul de bine. Vreau sa spun ca nu am mai facut nici o radiografie, cand mi-a fost dat ghipsul jos. Acum, piciorul este umflat putin, pot sa il misc, dar nu pot calca deloc pe el.Fac bai de apa calda cu sare, si apoi apa rece. As vrea sa stiu daca mai e nevoie radiografie, e posibil sa nu fie in regula ceva? Ma doare cand incerc sa pasesc pe el. Simt piciorul blocat cu totul. Cam in cat timp as putea merge din nou normal?am 24 de ani.

multumesc frumos!
0
29-03-2010, ora 10:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Protocolul de tratament al fracturilor maleolare cuprinde examene radiologice periodice, minimum in saptamana a 2-a si a 6-a.
Sfatul meu este sa efectuati un nou control clinic si radiologic inainte de a incepe procesul de kineto-terapie (recuperarea consta intai de toate din kineto-terapie, si nu atat masaje, fizioterapie, care au doar un efect adjuvant minim).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-05-2010, ora 11:15
Sergiu-Iulian
Nu este medic/terapeut
Sergiu-Iulian
Buna ziua!
As avea si eu o intreabre, daca se poate.Am fost internat in spital 3 zile, iar pe biletul de externare doctorul mi-a scris fractura maleola externa dreapta si mi-a recomandat 4 saptamani cu ghips.Doctorul mi-a pus o atela ghipsata in data de 02.05.2010 iar Ghipsul il am din data de 03.05.2010, si de 2 zile, adica din data de 7.05.2010 a inceput sa ma doara glezna, in sensul daca vreau sa pun piciorul jos ma doare foarte tare(imi zgagneste tare), in schimb daca stau cu el in pat, intins nu am probleme.Specific ca doctorul mi-a pus la ghips si toc, insa nu pot calca pe picior.
Specific ca anul acesta vreau sa dau admitere la Scoala de Agenti de Politie, probele sportive fiind in data de 28 august.Pot sa imi revin pe deplin pana atunci?
Ce parere aveti?Ce sfaturi imi puteti da?
Va multumesc anticipat!
0
08-05-2010, ora 11:47
bamir
Nu este medic/terapeut
bamir
buna ziua., am avut un accident de masina, in urma caruia m-am ales cu o fractura de humerus, am fost operat, mi sa pus un fixator extern, am 10 zile de la operatie, totul e bine pana acum, as vrea sa stiu cat timp treb sa tin acest fixator, , , , iar dupa scoaterea lui, dupa cat timp o sa isi revina bratu la normal.va multumesc.
0
08-05-2010, ora 15:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul la intrebarea D-voastra este absolut imposibil de precizat in afara cunoasterii dosarului radiologic.
Poate fi vorba despre 2 saptamani sau 6 luni, respectiv pana la rezolvarea problemelor cutanate, sau pana la consolidare osoasa.
In mod normal acest raspuns va este furnizat de medicul curant, cel care v-a implantat fixatorul extern si singurul care cunoaste cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-05-2010, ora 18:49
Sergiu-Iulian
Nu este medic/terapeut
Sergiu-Iulian
Si un raspuns la intrebarea mea domnule doctor se poate?va multumesc
0
08-05-2010, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fracturile maleolare pot fi stabile sau instabile.
In cazul actual este esential controlul de la 10-14 zile, cand se decide stabilitatea fracturii, continuarea tratamentului ortopedic sau se decide tratament chirurgical. In rest sunt detalii neesentiale, dar care trebuiesc discutate cu ortopedul care va trateaza, strict pe baza intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2010, ora 12:22
Sergiu-Iulian
Nu este medic/terapeut
Sergiu-Iulian
Daca am doar fractura maleolara externa fara deplasare se poate si fara tratament chirurgical?dureaza mult recuperarea?Multumesc!
0
09-05-2010, ora 15:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt obligat sa revin:
- orice fractura maleolara, deplasata sau nu, impune o reevaluare radiologica dupa 7 si 14 zile, momente cand mai este inca posibila o interventie chirurgicala, in cazul unei deplasari secundare.
- durata imobilizarii depinde de tipul fracturii initiale, ca si durata recuperarii.
- exista protocoale foarte stricte de supraveghere a unei fracturi maleolare, care trebuiesc respectate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-05-2010, ora 16:59
CGC
Nu este medic/terapeut
CGC
Buna ziua!
Am 28 de ani si acum 3 luni am suferit o fractura bimaleolara dreapta, s-a intervenit chirurgical cu introducerea unui surub si a unei brose. Acum 3 zile am facut operatia de extragere a materialelor introduse. Mi s-a prescris DETRALEX, OSSEOR SI DONA, vreau sa va intreb daca nu trebuiau prescrise si antibiotice?

Va multumesc!
0
17-05-2010, ora 00:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu numai ca nu trebuiau prescrise antibiotice dar, mai mult, erau total contraindicate.
Il felicit pe chirurgul care a adoptat o asemenea atitudine, din pacate este extrem de rar in Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-05-2010, ora 15:05
CGC
Nu este medic/terapeut
CGC
Va multumesc pentru raspuns.

Cu stima,
Gabriela
0
19-05-2010, ora 14:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu evolutia!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-06-2010, ora 00:28
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
CGC, nu te supara insa ce tip de fractura ai avut ca s-a putut stabiliza cu un singur surb si o singure brosa? si s-a si vindecat in 3 luni? OSSEOR (Ranelat de Stronţiu) ste autorizat ca tratament al osteoporozei postmenopauză, reducând riscul de fracturi vertebrale, periferice şi de şold, nu inteleg de ce se da unei tinere de 28 de ani???? Detralexul este absolut acceptabil, Dona rau nu face. daca nu ai avut vreun semn de infectie nu ere necesara administrarea antibioticului. insa atat tratamentul cat si durata ei, asociat cu un medicament absolut neadecvat pentru varsta ta imi creaza anumite dubii asupra corectitudinii tratamentului
0
10-06-2010, ora 18:51
Sergiu-Iulian
Nu este medic/terapeut
Sergiu-Iulian
Buna ziua!
As avea o intrebare daca se poate, am avut fractura maleola externa, fara deplasare si am stat in total 5 saptamani cu piciorul in ghips.acum de 2 zile am fost la medic si l-am scos din ghips.am o intrebare, ce exercitii sau ce as putea face pentru a reveni la starea initiala?Cum sa incep recuperarea?
Momentan mi-am cumparat o fasa elastica si o tin pe picior, si uneori ma mai masez cu gel anti-inflamator.Ce as mai putea face?
Va multumesc!
0
11-06-2010, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Contentia elastica si antiinflamatorul local sunt foarte utile, insa kineto-terapia depinde strict de tipul fracturii initiale, de calitatea reducerii focarului de fractura si mai ales de przenta sau nu a consolidarii, toate judecate in contextul unei consultatii clinice direct.
In rest, este absolut imposibil sa va precizam atitudinea, fara sa avem aceste date la indemana.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-06-2010, ora 09:12
Sergiu-Iulian
Nu este medic/terapeut
Sergiu-Iulian
Buna dimineata!
Dusurile calde-reci sunt bune pentru glezna?pt recuperare?
0
12-06-2010, ora 09:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Recuperarea articulara consta doar din kineto-terapie (gimnastica medicala specifica gleznei operate), care trebuie debutata doar in momentul consolidarii radiologice si al absentei durerilor si feneomenelor inflamatorii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-06-2010, ora 16:09
joseph76
Nu este medic/terapeut
joseph76
Buna ziua,
FRACTURA MALEOLA PERONIARA FARA DEPLASARE.
Citind pe forum inteleg ca nu se poate da solutii fara a vedea exact filmul etc.

Stare: atunci cand ma ridic din pat (cea mai mare parte a timpului stau in pat cu piciorul ridicat), fie pentru a ma deplasa in alta incapere, sau ma asez pe un scaun, piciorul incepe sa ma doara, dar, mai ales, am impresia ca incepe sa se umfle. Si asta imediat dupa ce m-am ridicat din pat.

INTREBARE : exista alternativa la gips ? Ma deplasez cu carje dar pe caldura asta as prefera ceva plastic si posibilitate de spalare. Pot cumanda pe vreun site ?
Cu stima, Jozsef
0
13-06-2010, ora 20:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de examenul clinic local, de cel radiografic, de varsta, sex, status profesional, de antecedente de orice fel, de tipul imobilizarii practicate etc.
Uneori se poate apela la o orteza, uneori este obligatoriu gipsul.
Nu trebuie sa decideti singur inlocuirea gipsului cu orteza, consecintele pot fi dramatice pentru tot restul vietii.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-06-2010, ora 09:23
joseph76
Nu este medic/terapeut
joseph76
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Voi consulta medic la brasov inainte sa comand orteza.
0
17-06-2010, ora 15:58
loredana_emil@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
loredana_emil@yahoo.com
buna ziua! in data de 06-05-2010 am suferit o fractura bimaleolara stinga cu deplasare.Dupa 40zile de stat in gips circular peste genunchi adica pe 14-06-2010 mi-a scos gipsul am facut radiografie unde se vede ca fractura este rezulvata in proportie de 99% afirmatie facuta de medicul ortoped acesta luind decizia sa nu imi mai puna gheata gipsata iar timp de 2 sapt sa nu ma sprjin in picior si sa fac exercitii de miscare sus-jos a gleznei.As sa va intreb daca este normal ca laba piciorului si glezna sa fie umflate de la data eliminari gipsului chiar daca am tinut piciorul in apa calduta, am aplicat unguet diclofenac gel si beengay gel, comprese reci. Deasemenea as dori sa va intreb daca este normal faptul ca nu mi-a mai pus gheata gipsata.Astept raspuns si va multumesc!
0
17-06-2010, ora 16:55
joseph76
Nu este medic/terapeut
joseph76
Am fost la control dupa 10 zile de gips si am cerut inlocuirea gipsului cu orteza - medicul a fost de acord - dupa ce m-a consultat fara insa radiografie - spunand ca nu este cazul sa faca film. Ma simt minunat fara gips - nu calc deloc pe ea - ma deplasez cu carje. Am mers chiar la piscina si am innotat fara sa fortez piciorul rupt. Dupa sauna si piscina ma simt foarte bucuros ca am renuntat la gips in favoarea ortezei din plastic - asa se poate trai normal . Sper doar ca nu fac nimic gresit.
0
20-06-2010, ora 12:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este optiunea D-voastra sa procedati cum doriti cu organismul D-voastra.
Daca insa ati procedat gresit, sechelele vor fi teribil de neplacute si greu de gestionat.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2010, ora 15:54
loredana_emil@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
loredana_emil@yahoo.com
buna ziua! ma numesc Loredana am 37 ani si v-am scris mai sus in 17-06 cerindu-va parerea despre cum a procedat ortopedul cu mine. Cred ca nu m-am facut inteleasa, nu am cerut eu sa nu-mi puna gheata gipsata din contra, poate asa ma puteam sprjini in picior. Oricum nu fac imprudenta de a ma sprijini in el si respect tot ce mi-a zis sa fac ptr ca nu vreau sa am neplaceri.Va multumesc!
0
20-06-2010, ora 15:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu nu m-am referit la D-voastra, ci la pseudonimul ""joseph76"".
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2010, ora 23:33
zafiu constanta
Nu este medic/terapeut
zafiu constanta
Buna seara!
Am suferit si eu in anul 2008 o fractura BIMALEOLARA cu deplasare si luxatie.
Mi s-a facut reducere ortopedica si am stat cu piciorul 60 de zile in gips fara sa calc in el.Cand am dat gipsul jos doctorul mi-a spus sa nu calc in el o saptamana si apoi sa incerc cate 5 pasi pe zi, ca osul s-a consoşidat bine.Am facut si gimnastica recuperatorie dar au inceput durerile atunci cand miscam laba piciorului si calcam in el.Am mers la un reumatolog si mi s-au dat antiinflamatorii dar durerile nu inceteaza, mai tot timpul schiopatez.Am facut un examen RMN si o radiografie si aici mi s-a spus ca am LEZIUNI DE ARTROZA INTERTARSIANA AMBELE PLANTE si o fractura veche consolidata o treime inferioara peroneu drept.
VA rog sa ma ajutati cu un sfat.
Mentionez ca am 46 de ani.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
237 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul