Fractura maleola laterala -imobilitate glezna

24-03-2018
emmadick
Nu este medic/terapeut
emmadick
Buna ziua,
Va solicit opinia intr- o problema cu care ma confrunt.
In data de 6 Februarie 2018 in urma unei cazaturi pe gheata m-am ales cu o fractura de maleola laterala, la glezna dreapta.
In urma radiografiei s-a constatat o deplasare minima, iar ortopedul mi-a spus ca pot sa aleg intre operatie si ghips.
Am preferat ghips-ul, ideea de a avea suruburi in picior nu-mi suradea deloc.
Prin urmare 2 saptamani cu atela ghipsata, urmate de 3 saptamani cu cizma ghisata si toc si cu posibilitatea de a incarca progresiv piciorul in ultimele 2 saptamani.
In data de 19 Martie mi-am scos ghipsul la ortopedie (policlinica), iar ortopedul ( care era de servici in ziua aceea) mi-a dat recomandari de bai sarate si usor masaj cu un gel.
Acum, dupa 9 zile de la scoaterea ghipsului, glezna este umflata(mai mult in zona laterala dreapta si mai putin in zonele din fata si spate), mobilitatea ei fiind redusa ( in fata aprox 70%, insa in spate 25-30%)
In continuare merg in carje ( nici nu am incercat sa merg doar ntr-o singura carja, ..) In picioare pot sa stau insa nu prea mult, talpa piciorului unde a fost fractura se umfla si se invineteste.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele :
-pot sa incep de acum sedintele de recuperare ( fizio /kinetoterapie), la doar 8 zile de la scoaterea gipsului?
-cam cat dureaza in medie perioada de recuperare ? ( astfel incat sa pot urca, cobora scari., stat in picioare 2-3 ore, mers apox 2 Km/zi astfel incat s apot sa-mi reiau serviciul ).
Peste cateva zile fac 57 de zile de concediu...

Mentionez ca am 46 ani, inaltime 1, 70 m, greutate 105 Kg ( cam mare)
Multumesc mult.
3 comentarii
0
24-03-2018, ora 16:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, cele 40 kg in exces dubleaza timpul de consolidare/recuperare.
Nu cred ca ar trebuie sa va sprijiniti pe picior prea devreme, tocmai datorita greutatii enorme.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-03-2018, ora 17:03
emmadick
Nu este medic/terapeut
emmadick
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.
Sunt constient ca greutatea mea este un impediment major in recuperare.

Daca timpul va permite, am pus mai jos in link cu un fisier.xls in care am introdus pozele de la radiografia de la o saptamana de la fractura si o poza de la o radiografie de la 5 zile dupa scoaterea ghipsului.

http://fastupload.ro/971b4c5545113c906aeacdbdffb6a3e8.html


Ar fi o solutie oportuna atunci sa mai astept si sa incep recuperarea prin sedinte de fizio-kinetoterapie doar dupa 2 saptamani de la scoaterea ghipsului ?. Cu alte cuvinte sa mai stau doar cu un usor masaj inca o saptamana ?

Multumesc mult.
0
24-03-2018, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest tratament este foarte complex si nu poate fi discutat online.
Medicina pe internet este, cel mai adesea, daunatoare.
Conduita terapeutica se stabileste in primul rand prin examinare clinica directa, coroborata si cu studiul intregului dosar radiologic.
Multumesc pentru intelegere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul