Fractura maleola peroniera

13-08-2018
baydock
Nu este medic/terapeut
baydock
Pe 31 iulie calcat stramb si am mers a 2-a zi la urgente. Domnul doctor mi-a spus ca este o fractura mica fara deplasare, mi-a pus gips si mi-a zis sa merg dupa 10 zile la control.

Astazi am mers la control la un cabinet particular si am facut din nou o radiografie.
Domnul doctor mi-a explicat ca s-a vindecat ok dar osul extern este la limita de osul intern ( nu mai tin minte care os a zis), dar se vedea pe radiografie ca este o mica distanta intre osul aflat la exteriorul piciorului stang in partea stanga si cel intern.

Doctorul a zis ca nu face operatie inca, si m-a pus in orteza si mi-a spus sa umblu normal, pe 2 picioare, cum umblam inainte, si sa vin peste 7 zile inapoi la control, iar daca osul se deplaseaza mai tare in exterior va fi nevoie de operatie, iar daca nu va fi totul bine si voi continua cu orteza.

Intrebarea mea este, chiar este recomandat sa calc pe piciorul afectat si sa incep sa umblu normal? Va ajuta acest lucru sa "lipeasca" oasele inapoi?
Nu sunt sanse mai mari sa se alature oasele cu problema daca merg ca si pana acum in carje si evit sa pun efort pe el?

Si in cazul cel mai rau posibil, in care este nevoie de operatie, aproximativ cati bani m-ar costa pentru o astfel de interventie?
3 comentarii
0
14-08-2018, ora 10:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul este dependent, evident, de examinarea clinica si de studierea radiografiilor.
La fel de evident este ca fractura nu poate fi "vindecata" in 12 zile...are nevoie de 8-12 saptamani pentru consolidare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-08-2018, ora 22:54
baydock
Nu este medic/terapeut
baydock
Aceasta este radiografia
https://i.imgur.com/fypnU2x.png?2

Punctul rosu este locul unde domnul doctor a zis ca osul este departat si la limita de interventie chirurgicala. Chiar este asa mare problema? Ar trebui sa continui sa calc pe el cat timp am orteza, acest lucru nu ar afecta sudarea osului?
0
16-08-2018, ora 12:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
D-voastra va referiti la diastazis-ul tibio-fibular, care este asociat fracturilor maleolare si necesita 100% interventie chirurgicala.
Diastazis-ul se diagnosticheaza prin radiografii comparative ale ambelor glezne, realizate in sarcina.
De asemenea, se poate utiliza computer-tomograf-ul in sarcina (nu exista in Romania).
Este absolut imposibil de precizat, pe baza simplei radiografii transmise de catre D-voastra, daca exista un diastazis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul