fractura metacarp 3, 4...dar 4 cu deplasare

13-12-2012
bizzinho
Nu este medic/terapeut
bizzinho
pe data de 13 noiembrie am cazut la fotbal pe mana dandu-mi peste cap degetele 3, 4 foarte tare...ceea cred ca mia cauzat si fractura metacarp 3, 4, , , , dar 4 cu deplasare.cand m-am uitat la mana degetele 3, 4 erau inclinate spre degetul mic..iar degetul 3 are o usoare inclinare si de la mijloc, am mers la doctor la urgenta mia facut radiografie mia pus mana in ghips de la mijlocul antebratului pana aproape de unghii cuprinzandu-mi degetele 2, 3, 4..mia facut iarasi radiografie si a zis ca sunt ok, , , , , si nu mia dat calmante deloc.urmatoarele 2 nopti nu am putut dormi deloc mi sa umflat mana foarte tare si varfurile degetelor nu le mai simteam deloc.. p data de 15 am mers la alt doctor...mia dat ghipsul jos...a zis ca nu era pus bine sa uitat p filmul facut anterior si mia pos doar o atela cu laba mainii inclinata putin...si a zis sa stau 3 saptamani..timp de 3 sapt mi sa largit atela si mi nu prea am putut misca degetele..imi erau umflate..si incepuse sa mi se usuce pielea si sa crape...eu am simtit ca ceva nu e in regula ma tot durea mana...pe data de 5 decembrie am mers la doctor mia dat atela jos si a observat ca ceea ce nu observase prima data ca era vorba de deplasare metacarp 3, a trebuit sa-mi traga mana iar am crezut ca lesin...si mia pus mana in chips de la jumatatea antebratului pana la jumatatea degetelor, si a zis sa o mai tin 20 de zile.nu mia venit sa cred.acum am degetele umflate si nu prea le pot misca asa de bine si pielea foarte crapata la degete si uscata, la fiecare imbinare a fiecarui segment de deget este putin vanat, , , ,...iar la degetul 3 la imbinarea lui cu metacarpul simt o pocnitura de cate ori misc degetul, , , , , , scuze de greselile de ortografie...ce ar trebui sa fac :(
3 comentarii
0
15-12-2012, ora 12:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Te-a consultat si un chirurg plastician?
0
15-12-2012, ora 12:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati radiografiile facute dupa accident si cele actuale
0
15-12-2012, ora 16:17
bizzinho
Nu este medic/terapeut
bizzinho
pai radiografie mi sa facu doar in ziua cand am facut fractura in rest nu mi sa mai facut radiografie :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul