Fractura metacarp 5

14-01-2010
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Buna ziua.Pe data de 24 decembrie datorita unei probleme de familie m-am enervat si am dat cu pumnul intru-un zid fara sa realizez ca imi voi rupe mana.Deci ca urmare m-am ales cu o fractura de metacarp 5 la mana dreapta, mana a stat in atela pentru 4 zile si apoi in gips timp de 21 de zile, mana am scoso din gips ieri, nu am dureri sau sensibilitate la frig, doar ca am o intrebare :
Cand ma pot apuca de sala :D? Si mai am o intrebare, atunci cand s-a prins osul nu s-a prins drept ca nou, are o meca arcuire care doctorul a zis ca nu ma afecteaza, chiar asa este? Va multumesc
39 comentarii 12 Înainte ›
0
14-01-2010, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Fracturile celui de-al cincilea metacarpian (tipice pentru boxer sau pentru "pumn in zid") sunt reputate in a genera un calus vicios.
Ceea ce va intereseaza in momentul de fata este obtinerea unei mobilitati corespunzatoare metacarpo-falangiene. Daca nu actionati in timp util, peste 1 luna va fi foarte tarziu.
Nu v-as recomanda sa reluati atat de precoce "sala".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-01-2010, ora 21:00
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Mobilitatea mainii este foarte buna pot inchide pumnul complet si nu ma mai doare aproape deloc. Dumneavoastra la ce va referiti mobilitate metacarpo-falangiene? Boxeorii isi mai revin adica mai pot boxa? Va multumesc
0
14-01-2010, ora 21:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu siguranta ca veti putea relua sportul preferat, cu conditia recuperarii mobilitatii metacarpo-falangiene.
Cu stima,
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-01-2010, ora 21:26
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Tin sa va multumesc pentru sfaturile dumneavoastra, eu cred ca voi putea sa imi misc mana complet in cam o luna dar sunt dispus sa astept trei pentru a fi sigur, sper ca trei luni sa fie indeajuns, va multumesc incaodata
0
14-01-2010, ora 21:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca nu m-am facut bine inteles: mobilitatea metacarpo-falangiana se recupereaza in urmatoarele 3 saptamani sau nu se mai recupereaza niciodata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-01-2010, ora 21:41
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Nu vreau sa va supar sau sa va enervez, dar la ce va referiti cand spuneti "Mobilitate metacarpo-falangiana" inchiderea pumnului, sau la ce? Va multumesc
0
14-01-2010, ora 21:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident, este vorba despre flexia palmara a falangei proximale a degetului 5, care trebuie sa atinga 90 grade minimum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-01-2010, ora 21:49
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Dupa cum v-am spus eu pot strange pumnul complet si am mana scoasa din gips de 1 zi, o pot strange la fel ca pe stanga doar ca nu pot pune presiune pe stransoare deocamdata, si pot spune ca aproape nu ma doare de loc, ce ma doare cred ca este de la faptul ca a stat nemiscata timp de o luna
0
14-01-2010, ora 21:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
ok
0
14-01-2010, ora 21:54
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Va rog frumos inca o data sa ma scuzati daca v-am deranjat cu ceva, va multumesc
0
15-01-2010, ora 00:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu trebuie sa va scuzati.
Suntem aici pentru a va ajuta, in limita obiectiva a posibilitatilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 20:44
dadan
Nu este medic/terapeut
dadan
buna ziua,
Aceeasi problema, fractura metacarp 5, pumn in zid, motiv stupid; S-a intamplat pe 27 decembrie si l-am bagat in gips pe 5 ianuarie. (comoditatea mea de a nu ma duce la doctor m-a facut sa intarzii atat cu gipsul); Am scos gipsul astazi si simt o usoara jena in a flexa degetul mic aproape de 90 de grade. Valabil si pentru degetul 4, care a stat in aceeasi pozitie. Ce doresc sa va intreb: pot ajuta articulatiile cu unguente, gen artrostop, lioton, diclofenac? Din cate am inteles, va dura ceva timp pana apuc sa tin o racheta de tenis in mana. "Daca nu actionati in timp util, peste 1 luna va fi foarte tarziu" va referiti la exercitii de mobilitate pe care trebuie sa le fac?
Va multumesc mult,
0
24-01-2010, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Medicamentele nu au nici un efect.
Singura solutie este kineto-terapia sustinuta (gimnastica medicala de mobilizare), iar intervalul de 1 luna ramane intotdeauna valabil.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-01-2010, ora 21:59
dadan
Nu este medic/terapeut
dadan
va multumesc mult!
0
18-02-2010, ora 17:09
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Buna ziua din nou, au trecut deja o luna si jumatate aproape iar mana mea este din ce in ce mai ok, mobilitatea mainii este completa, pot strange pumnul si chiar pune presiune in stransoare, nu am dureri de nici un fel nici la frig sau eu stiu contact cu apa rece, am inceput sa port o fasa elastica de la Sana tip manusa, asa ca revin la intrebarea mea de baza :
Cand ma pot apuca de sala? Va multumesc cu respect Stir Adrian
0
18-02-2010, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Evolutia este de admirat, ca si perseverenta D-voastra.
Eu va sfatuiesc sa va apucati de "sala" absolut progresiv, peste vreo 4 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-02-2010, ora 17:50
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Va multumesc, eu ma gandeam sa incep foarte usor cu cateva fflotari pe zi, crescand graadual numarul lor, fara sa abuzez foarte mult
de ex sa incep cu 10-15 si sa maresc cu cate 10 pe sapt, Va multumes pentru sfaturi si pentru promptitudinea raspunsurilor D-voastra
0
18-02-2010, ora 23:47
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Inca ceva cand am luat fasa asistenta de acolo mi-a spus ca trebuie sa stau minim 6 luni fara sa depun efort cu ea, cu toate ca i-am spus si dansei tot ce v-am spus si d-voastra adica, ca nu am dureri de nici un fel.
0
22-02-2010, ora 11:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Indiferent de prezenta su nu a durerii, este greu de cuantificat perioada de protectie la eforturi foarte mari. In principiu, de acum inainte, daca reluati eforturile absolut progresiv (timp de 4-6 saptamani), nu cred sa aveti probleme de vreun fel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2010, ora 12:28
florin2010
Nu este medic/terapeut
florin2010
Buna ziua, ma intriga si ingrijoreaza raspunsurile postate aici...am avut aceasi problema, fractura cu deplasare metacarpian 5. Brosa mi-a fost extrasa pe 22 februarie, iar la o saptamina (1 martie) mi-am facut o radiografie din care se observa pozitia corecta a osului dar cu o oarecare distanta intre fragmente iar sudarea este doar pe jumatate(jumatatea dinspre brosa). Medicul chirurg mi-a spus ca este in regula dar sa evit sa fortez pentru inca 2 saptamini(doar exercitii usoare cu degetele)
Am consultat si un medic ortoped care mi-a aratat ce fel de exercitii pentru flexarea degetelor sa fac si care mi-a spus la fel sa evit exercitii de inchidere a pumnului cel putin pina la 1 aprilie. Mentionez ca degetele pot sa le flexez dar pumnul nu pot sa il inchid chiar articulatia dintre palma si degetul mic este rigida, nu pot sa fac nici un unghi intre ele. Credeti ca dupa un timp atit de lung de imobilitate a degetului mic voi mai putea sa il inchid in palma? Va multumesc.
0
11-03-2010, ora 20:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa incepeti o kineto-terapie sustinuta. La 3 luni de la fractura va fi prea tarziu si veti ramane cu ankiloza actuala. Imaginea radiologica nu conteaza absolut deloc, ci doar mobilitatea articulara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-03-2010, ora 13:20
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Buna ziua, pe data de 13 am implinit 2 luni in cap si as vrea sa incep antrenamentele la sala? Este ok?Am sa va urmez sfatul de a incepe progresiv, deja fac de o saptamana flotari si niste flexii ale bratului cu niste gantere de 7 kg, nu am avut nici un fel de durere.Va multumesc cu stima Stir Adrian
0
14-03-2010, ora 18:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru sporturi dure (full-contakt), box etc as prefera sa mai evitati inca 4-6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-03-2010, ora 19:28
Ady_88
Nu este medic/terapeut
Ady_88
Nu, eu ma apuc de bodybuilding de sporturi de ontact sau full contact mai astept.Este ok?
0
14-03-2010, ora 19:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da. e ok
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-07-2010, ora 19:00
kamikaze
Nu este medic/terapeut
kamikaze
Va salut,
Am si eu aceesai problema, fractura metacarp 5, numai ca osul a fost deplasat si am fost nevoit sa fac operatie pentru introducerea unei tije...ieri am facut operatia si totul a decurs normal, urmand ca peste o luna sa mi se scoata tija...intrebarea mea este: care este perioada de recuperare dupa scoaterea tijei si dupa cat timp pot relua sala (aproximativ)...

Va multumesc.
0
22-07-2010, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema recuperarii mobilitatii metatarso-falangiene este esentiala. Trebuie sa incepeti precoce mobilizarea articulatiei, ca si conditie a unei bune recuperari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-07-2010, ora 13:21
D.G.A
Nu este medic/terapeut
D.G.A
buna ziuna.am avut si eu o fisura de metacarp 5 akum 2 zile am facut radiografie si aproape ca sa vindecat dar am o mica umflatura.cum pot face sa dispara am folosit o crema dar nu ajuta la nimik.am pus si gheata da nu cred k ajuta cu cv
0
24-07-2010, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De obicei umflatura este datorata practic calusului vicios. In majoritatea cazurilor apare o deplasare a fragmentelor focarului de fractura, cu aparitia acestui calus vicios.
In timp apare o oarecare remaniere si "remodelare" a acestei proeminente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2010, ora 13:25
D.G.A
Nu este medic/terapeut
D.G.A
multumesc mult pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: