fractura metatars 5. Trebuie sa iau anticoagulant? Anticoagulantul se ia si in perioada menstruatiei

04-08-2010
mimi34
Nu este medic/terapeut
mimi34
Buna seara. Recent am suferit o fractura la talpa piciorului stang, mai exact fractura de metatars 5, fractura de cuboid. Am crezut ca este o simpla entorsa deoarece nu durea si mergeam normal si am mers la spital abia dupa o saptamana, cand in urma unei radiografii mi s-a pus o atela gipsata pe care o tin de o saptamana. In prima sapt dr, mi-a dat un antiinflamator-Arcoxia, in prezent mi-a dat un anticoagulant-Clexane 0, 4ml. Dr. meu a zis ca mai tin ghipsul inca 2 sapt, adica 3 in total.Am 35 de ani. Vreau sa stiu si parerea dvs.Trebuie sa iau anticoagulant? Cat timp? Anticoagulantul se ia si in perioada menstruatiei? Cat timp trebuie sa tin ghipsul? Pot sa merg normal dupa scoaterea ghipsului? Sa ma incalt cu o incaltaminte anume? Multumesc.
8 comentarii
0
04-08-2010, ora 22:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, iar tratamentele sunt profund diferite: de la o simpla fasa elastica si mobilizare imediata si pana la cizma gipsata pana la genunchi pentru 8-10 saptamani.
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii.
Eu nu cunosc vreo fractura a metetarsianului 5, din cele cateva zeci posibile, care sa fie tratata cu imobilizare in atela gipsata pentru 3 saptamani.
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2010, ora 20:10
mimi34
Nu este medic/terapeut
mimi34
Buna seara!
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu mi-ati spus parerea despre tratament. Astept raspunul si la celelalte intrebari. Prcizez ca atela gipsata este fixata pe partea inferioara a piciorului, adica de sub talpa pana aproape de genunchi. In prezent piciorul arata bine (atat cat pot eu sa vad, adica degetele si un pic din talpa, restul este bandajat). Multumesc.
0
06-08-2010, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii.
Eu nu cunosc vreo fractura a metetarsianului 5, din cele cateva zeci posibile, care sa fie tratata cu imobilizare in atela gipsata pentru 3 saptamani.
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-09-2010, ora 21:55
liliana0808
Nu este medic/terapeut
liliana0808
Care este atitudinea terapeutica pentru o fractura a metatarsului III baza ?
Multumesc anticipat !
0
29-09-2010, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista cateva zeci de atitudini diferite, in functie de tipul fracturii metatarsianului 3.
Totul depinde nu numai de aspectul radiografic, dar si de varsta si sexul pacientului, greutate si ocupatie, antecedente etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2011, ora 15:16
mimi34
Nu este medic/terapeut
mimi34
Vreau sa va spun ca piciorul meu s-a vindecat foarte bine, recuperarea a mai durat aproape 1 luna de la scoaterea ghipsului, timp in care se umfla si am mers mai schiopatand. Dupa nu am mai avut nici un fel de probleme, nici iarna cand a fost frig. Multumesc dl dr. pt raspuns si sanatate multa tuturor.
0
07-01-2016, ora 21:04
cryssty1
Nu este medic/terapeut
cryssty1
buna ziua Doamna Doctor am o intrebare legata de fractura metatarsiana 5 l.am avut in ghips si l.am scos dar e tot umflat si vanat ce sa fac?e de bine?am facut injectii cu faxiparine cat l.am avut in ghips da ma tem ca e vanat si umflat si unde am fractura e rosu pielea ce sa fie?
0
07-01-2016, ora 22:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista cateva zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, iar tratamentele sunt profund diferite: de la o simpla fasa elastica si mobilizare imediata si pana la cizma gipsata pana la genunchi pentru 8-10 saptamani si chiar interventie chirurgicala.
Atitudinea terapeutica depinde de tipul fracturii, obiectivat prin radiografii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îngrijirea tălpilor
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •