Fractura os metatarsian

06-02-2013
Yomina
Nu este medic/terapeut
Yomina
Buna ziua,

Acum doi ani am avut un accident de masina,. mai exact a trecut o masina peste piciorul meu. Nu am fost la medic desi am avut dureri cumplite. In decembrie m-am dus la ortoped, si am fractura de metatarsian(picior stang), s-a deplasta osul si a crescut in afara. Piciorul si-a dublat volumul, acum fiind afectat genunchiul si coloana vertebrala. Am dureri atroce. Am purtat orteza, am luat calmante si geluri. Vreau sa stiu daca operatia ma poate ajuta si daca e singura mea varinta? Cat ar trebuisa stau la recuperare? Va rog ajutati-ma!Multumesc!
4 comentarii
0
06-02-2013, ora 12:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o infinitate de fracturi ale metatarsienelor, care difera profund dpdv al tratamentului si prognosticului functional.
Cea mai severa este fractura metatarsianului M1, deoarece un calus vicios este relativ dificil de 'reparat'.
Singura problema este, insa, articulatia Lisfranc, care a fost 99% afectata, si ale carei sechele determinate de neglijarea fracturii-luxatiei sunt extrem de dificil de gestionat.
Un examen clinic si radiologic va solutiona problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-02-2013, ora 08:35
Yomina
Nu este medic/terapeut
Yomina
V ultumesc pentru promtitudine!
Am fost ieri la medicul ortoped si se pare c diagnosticul este cam asa metatarsienele 2, 3 si 4 sunt afectate. Mi-a dat sa port o orteza 2 saptamani, dar nu voi scapa de operatie. Mi-a spus ca este f complicata si fiecare pas pan la definitvarea acesteia trebuie facut cu grija. Astfel ca voi mai merge la control pana va sti exact ce si cum trebuie operat.Mi-as dori, daca puteti, sa imi recomandati un chirurg foarte bun la care m-as putea operas. Din pacate cei din Bacau, nu au o reputati extraordinara astfel ca mi-e teama! Va multumesc!o z frumoasa
0
07-02-2013, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fracturile metatarsienelor 2-3-4 nu se opereaza modern decat rarissim, in cazul afectarii simultane a articulatiei Lisfranc.
Fiind vorba despre fracturi vechi, exista posibilitatea corectiei unor eventuale calusuri vicioase prin operatii minimissime, fff simple pentru pacient, de tip percutanat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-02-2013, ora 12:32
Yomina
Nu este medic/terapeut
Yomina
Va multumesc pt raspuns! O zi frumoasa:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: