fractura pertrohanteriana

16-06-2010
beatrice.bogean
Nu este medic/terapeut
beatrice.bogean
Buna seara!
Am nevoie de un sfat! Tatal meu, in varsta de 56 de ani a suferit acum trei luni si jumatate o fractura pertrohanteriana. A fost operat si i-au pus o tija DHS. Vreau sa precizez ca sufera de insuficienta cronica venoasa si de osteoporoza. Din grija pentru el, l-am fortat sa stea la pat timp de doua luni, indicatie data de medici. La inceput a stat doar la marginea patului si a evitat sa calce in picior.
De o luna incoace s-a ajutat cu un cadru si a inceput sa se deplaseze, dar fara sa calce in piciorul cu probleme. Il tine ridicat de la genunchi. Si nu-l mai poate atinge de pamant. Spune ca il tine sub genunchi si nu-l poate intinde. Inca nu am ajuns la control pentru ca nu am cui sa cer ajutorul. In orasul meu nu sunt ortopezi. Va rog mult sa-mi dati o idee pentru a-l ajuta sa poata intinde piciorul! Care ar putea fi cauzele care impiedica extensiagenunchiului.
Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!
38 comentarii 12 Înainte ›
0
16-06-2010, ora 08:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Montajul numit DHS permite reluarea mersului in 1-2 zile aproape normal, iar atitudinea D-voastra de a-l retine in pat 2 luni este catastrofala, ducand la insuficienta venoasa, distrofie musculara, blocarea articulatiillor, osteoporoza si multe alte complicatii.
Ceea ce descrieti acum sunt complicatiile imobilizarii, respectiv blocarea articulatiilor tinute imobile. Aceasta se poate rezolva doar printr-o kineto-terapie (gimnastica medicala) sustinuta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-06-2010, ora 16:22
beatrice.bogean
Nu este medic/terapeut
beatrice.bogean
Va multumesc pentru raspuns! Este posibil ca piciorul sa se intinda normal doar prin gimnastica sau il pot ajuta si in altfel? Trebuie sa evite pozitia sezand ? Cum ar fi recomandat sa stea cu piciorul in repaus ? O zi frumoasa !
0
17-06-2010, ora 19:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa incepeti un program de kineto-terapie sustinuta, in vederea mobilizarii articulatiilor ankilozate.
Daca veti amana rezultatele vor fi doar partiale si deceptionante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-07-2010, ora 00:24
constanta.ionita
Nu este medic/terapeut
constanta.ionita
Buna seara! Am si eu o problema asemanatoare, mama mea are 87 de ani, iar anul trecut in luna iulie a fost operata cu aceeasi afectiune(a cazut in sezut si a avut o fractura pertrohanteriana), insa din cauza anesteziei a avut complicatii, a stat 2 saptamani la terapie intesiva, dar s-a facut bine. Problema grava care ma ingrijoreaza este ca ea nu a putut merge in acest timp, a mai stta in sezut dar doar atat acuzand durerii f mari, insa de vreo 2 saptamani i s-a umflat zona de jurul operatiei, iar sub piele se simte un fel de lichid!! Nu stiu ce sa fac, de doctorii ii este foarte frica si nu stiu cui sa ma adresez!! Spune-ti-mi cum as putea proceda, va rog mult!!!
0
05-07-2010, ora 08:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat care este sediul operatiei: la nivelul soldului sau la nivelul genunchiului (metoda veche, a tijelor Ender introduse imediat deasupra genunchiului). Probabil este vorba despre o bursita datorata migrarii materialului de osteosinteza.
Situatia trebuie analizata clinic si radiologic, prin consult direct la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-07-2010, ora 00:24
soacramare
Nu este medic/terapeut
soacramare
Buna seara,
bunica mea (84) a fost internata in 24.7 in spitalul judetean Arad si diagnosticata ulterior cu o astfel de fractura. Doctorul responsabil a programat-o marti pt operatie. Marti..s-a facut miercuri, miercuri a devenit vineri - adica azi, iar astazi am aflat ca va fi operata luni. Nu cred ca trebuie sa mentionez ca sunt frustrata, incapabila sa inteleg comportamentul doctorului, pina la ora asta nu stiu de ce operatia a fost aminata desi analizele sunt in regula. Stiu doar ca bunica are dureri si ca mi se rupe sufletul ca nu o pot ajuta. Este pt prima oara cit sunt confruntata cu sistemul spitalicesc.. si ma simt depasita de felul cum sunt tratati pacienti. Ce pot sa fac ? Pot solicita un alt medic? Sa o transfer pe bunica in alt spital? Va ramin recunoscatoare pt orice sugestie.
Cu stima,
Irina Gafiteanu
0
31-07-2010, ora 00:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pot exista motive obiective sau subiective in amanarea interventiei.
Esential este doar procedeul chirurgical care v-a fost propus: daca este vorba despre DHS sau cui Gamma, este ok si puteti astepta. Daca asteptati doar pentru osteosinteza cu tije Ender, nu cred ca merita asteptarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-08-2010, ora 13:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la o fractura pertrochanteriana (de fapt la orice fractura pe membrul inferior), la o varsta inaintata este esential ca pacientul/a sa fie pus/a pe picioare cat mai repede. o osteosinteza cu cuie gamma (sau PFNA, FI chiar si DHS-ul, etc, ) permite pacientului sa se ridice in picioare cu ajutorul cadrului a doua zi dupa operatie (in majoritatea cazurilor). o perioada lunga petrecuta in pat, fara operatie de stabilizare a fracturii duce la un risc crescut de pneumonie, tromboza venoasa adanca etc. Noi operam 90% din fracturile pertrochanteriene in primele 24 de ore si 99% in primele 72 de ore.
0
01-08-2010, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Colegul "adamantium" are perfecta dreptate insa, spre deosebire de Germania, doar 1-2% din serviciile de ortopedie din Romnia au in dotare DHS, Gamma, PFNA sau similare. Aste este, probabil, motivul intarzierii interventiei, cu asumarea tuturor riscurilor mentionate (pneumonie, tromboza venoasa profunda si edem pulmonar acut etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 19:19
soacramare
Nu este medic/terapeut
soacramare
Buna ziua,
..si multumesc pt raspunsul prompt D-le Dr. Uscatu.
Bunica a fost astazi operata - ramine de vazut cum se va vindeca. Motivul pentru care nu a fost operat o saptamina.. a fost simplu. Marimea plicului nu a corespuns. Nu vreau sa bag toti medicii in aceeasi oala, ar fi nedrept pt cei care-si vad de treaba.. chiar si in conditii mizere. E trist, frustrant, ingrijoritor.. ca mai toti nu vad mai departe de lungimea nasului sau a buzunarului..dupa caz.. si ca nu le trece prin cap nici o secunda ca se pot afla de partea cealalta a "mecanismului". Nu vreau sa filozofez.. nu sterge durerile pe care le-a indurat bunica..si implicit eu. Vreau doar sa fac un apel catre cei care citesc acest FORUM - incetati cu SPAGA.. in cele mai multe cazuri se poate fara!!!..eu sunt dovada vie.. si voi "lupta" incontinuare
..chiar daca de cele mai multe ori cu morile de vint. Sunt de parere..ca schimbarile incep de la noi.. si nu de la doctori, guvernanti.. sau mai stiu eu ce personalitati.
@ adamatium - da, bunica este o rana vie in zona dorsala.. iar ca si tratament..este jignita de personal.. "ca nu se poate tine", in conditiile in care duc scutele, creme, plasturi..si asternuturi proaspete in fiecare zi, si o schimb personal in fiecare seara - fara ajutorul personalului mult prea ocupat. Dar nu spun ca mai toti "asta e, n-ai ce sa faci", ci incerc sa-i "educ".Daca O PERSOANA.. dupa noi..e tratata omeneste - am cistigat!
0
02-08-2010, ora 19:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti perfecta dreptate, iar eu am banuit motivul intarzierii.
Din fericire eu am uitat complet de aceste aspecte, lucrand 100% in privat...
Tineti-ne la curent cu evolutia!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-10-2010, ora 00:10
claudiaese
Nu este medic/terapeut
claudiaese
Buna ziua,

Am intrat pe acest site si am vazut cu cata promptitudine si profesionalism raspundeti si oferiti consultatii pentru noi "pacientii" virtuali. De aceea indraznesc sa va deranjez.
Am si eu o mare rugaminte la dvs. si o mare nelamurire. Puteti sa imi spuneti mai multe despre fractura DE MASIV TROHANTERIAN? Bunica mea in varsta de 83 de ani are o asemena fractura. A fost internata in spital vineri si operata luni. Am inteles de la medicul anestezist...de ce de la mediul anestezist nu stiu...ca i-a fost montata o tija de tip DHS. Miercuri a fost scosa si drena de la picior cu dureri infernale. De atunci sta cuminte in pat in spital Spune ca nu o mai doare asa de mult dar...In sfarsit sa nu divagam. Nu stiu nimic despre ceea ce presupune recuperare post-operatorie. In cat timp ar trebui inceputa, de catre cine, unde etc. De la operatie sta numai in pat, i se administreaza anticoagulante si calmate si atat. Sunt disperata ca nu ne spune nimeni nimic. Plicul a fost destul de mare (asta referitor la topicul de mai sus) in conformitate cu cerintele medicului.Dar NU STIM NIMI: daca totul este bine, daca nu este, cum ar trebui sa arate piciorul la o saptamana dupa operatie(mentionez ca inca mai este umflat), in cat timp trebuie sa inceapa recuperarea, unde si cum. Daca va mai merge si in cat timp? Va rog din suflet cu mare disperare sa imi spuneti si mie mai multe despre ce inseamna recuperarea in cazul acesta si daca depinde de mine sa fac ceva sau sa nu fac.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
Cu respect,
Claudia
0
03-10-2010, ora 01:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
- In principiu montajul de tip DHS este unul suficient de stabil pentru a incepe mersul cu sprijin partial pe piciorul afectat inca din prima zi; exista montaje mai stabile (cum este cuiul Gamma), care permit sprijinul total, fara nici o rezerva, inca din prima zi.
- mobilizarea rapida este una dintre conditiile fundamentale ale succesului tratarii acestor fracturi, ce au de altfel un prognostic vital grav. Pacientul moare fie datorita complicatiilor imediate (tromboza pulmonara), fie datorita complicatiilor imobilizarii (pneumonie, escare, tromboza).
- in concluzie, trebuie inceputa imediat kineto-terapia, respectiv mobilizarea progresiva a pacientului. Aceasta mobilizare permite reluarea unei vieti cvasi-normale in circa 45-60 zile, odata cu consolidarea fracturii (operata bine, fractura consolideaza repede si fara sechele, fiind situata in os spongios).
- trebuie sa evitati total imobilizarea la pat, care va determina deces rapid prin complicatiile enuntate mai sus. Stiu ca este greu, doctorii sunt reticenti datorita calitatii osului fracturat sau a insuficientei mecanice a montajului, insa recuperarea trebuie inceputa IMEDIAT.
Tineti-ne la curent cu evolutia!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-10-2010, ora 13:19
soacramare
Nu este medic/terapeut
soacramare
Buna ziua D-le.Dr. Uscatu,

sunt atit de prinsa cu recuperarea bunicii.. incit nu am avut timp sa scriu. Bunica este bine.. atit cit ii permite starea. A primit interdictie de a solicita piciorul 90 zile.. iar celalalt picior.. nu mai raspunde comenzilor de "sus" - motivul fracturii. Am scapat aproape in intregime de ranile deschise de pe partea dorsala - nu mi-a putut imagina ca plasturii speciali costa o avere - am doar probleme cu imobilizarea totala... daca sunt eu acasa.. maninca singura, mergem la "toaleta".. ne imbracam..aproape singure. Sunt fericita..ca e lucida 100%.. (si ca nu are dureri decit la anumite miscari) chiar dc aud pe 100-a oara ce s-a intimplat in al 2 -lea razboi mondial si dupa.
Dar revin la caz: nu am primit nici un program de recuperare.. desi ma doare gura decit tot l-am solicitat.
Exista vreun link, vreo carte, video.. ce exercitii as putea face eu cu ea?.. Oricum, cred ca mi-am gresit meseria :D. Tot ce poate face cu miinile.. face cu mine..de 2 ori pe zi.. asa cum obisnuiam sa fac cu copiii cind erau mici: 1-2, 1-2 ca soldatii facem noi.. 1-2, 1-2 facem sport acum s-aici, ca sa crestem mari si voinici.. cintecel de gradinita :).. dar imi pune de fiecare data un zimbet pe buze..

Apreciez raspunsul d-voastra,
Irina Gafiteanu
PS: @claudiaese.. am ajuns la concluzia ca aproape tot ce este facut din suflet este corect..dc bunica d-voastra are dureri, cu siguranta o sa va spuna. Ca program de recuperare psihica..eu am investit foarte
mult timp.. cu uitat pe poze.. iar copiii mei.. ii citesc.. lectiile... asa practica..ambele parti:). Capul sus, aratati o atitudine pozitiva.. si o sa va mearga si d-voastra mai bine. Toate cele bune! IG
0
05-10-2010, ora 22:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
MI se pare putin exagerata atitudinea de a evita sprijinul timp de 90 zile, atata vreme cat montajele moderne de osteosinteza permit reluarea cvasi-normala a mersului chiar dupa 1-2 zile de la operatie...dar nu ma pot pronunta, fiind total in afara diagnosticului si a tratamentului aplicat.
Exista destui kineto-terapeuti priceputi, care v-ar putea ajuta.
Kineto-terapia este vitala dar, din pacate, totalmente neglijata in Romania, asa cum deja ati remarcat...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-10-2010, ora 22:34
claudiaese
Nu este medic/terapeut
claudiaese
Buna seara

Revin acum cu noi informatii dk pot fi numite asa...pana acum piciorul a revenit la normal oarecum...dar cam atat. Dupa sfaturile dlui. Dr. Marius Uscatu am pistonat cu privire la recuperare pentru ca am inteles ca este vitala. Luni la exact 2 saptamani de la operatie vor sa o externeze. Nu stiu de ce si cum, dk o sa ii scoata firele sau nu...habar nu am, cred ca da. De ieri a inceput un asa zis procedeu de recuperare...ii sunt ridicate picioarele de la pat pentru cateva secunde. Nu are voie sa calce in el...cat timp asta nu mai stim. Ce o sa facem ulterior iarasi nu stim. Acum din nou ii multumesc dlui. dr. Uscatu Marius care iarasi face precizari despre Kinetoterapeuti. In cazul in care imi externeaza bunica asa cum este, fara sa imi dea si sfaturi de recuperare, am sa apelez si eu la un kinetoterapeut. Am observat ca deja bunica se simte mai bine numai pentru faptul ca ii sunt ridicate picioarele si poate acum sa isi miste degetele de la picioare (laba piciorului) asa ca am sa continui cat va fi necesar pentru a putea sa o pun pe picioare. Am sa revin ulterior cu noi informati si sper ca toate sa fie bune. In speranta ca nu voi deranja daca o sa am intrebari suplimentare dle doctor.
P.S. : Pentru soacramare@ mult succes la recupeare si sper ca totul sa fie bine, sa inceapa sa mearga cat mai repede. Poate...este umila mea parere... ar trebui sa luati legatura si cu un kinetoterapeut...ma gandesc ca este scump dar...macar sa ne arate esentialul. Mult succes si sanatate!


Cu respect
Claudia
0
20-10-2010, ora 22:52
claudiaese
Nu este medic/terapeut
claudiaese
Buna seara
Intai de toate vreau sa ii multumesc dlui.Dr.Marius Uscatu pentru sfaturile date fara de care nu as fi avut acum acesta stare de spirit atat de pozitiva si nu as fi din nou plina de speranta.
Revin cu amanunte in ceea ce priveste recuperarea bunicii mele. Asa cum dl. DR MARIUS USCATU mi-a sugerat si a binevoit sa imi explice, am refuzat sa renunt la lupta si de o saptamana am internat-o la sectia de recuperare a Spitalului Sfantul Luca. Din primul moment personalul calificat s-a preocupat de aspectele mentionate de dl.Dr.Uscatu- sa nu stea numai in pat imobilizata si sa nu stea numai culcata pe spate.Deja a recapatat o oarecare mobilitate a genunchiului (acum poate indoi genunchiul) la aprox.45 grade - nu gasesc semnul pe tastatura pentru semhul matematic. Nu inteleg de ce nici acum nu o pune nimeni sa calce efectiv pe piciorul afectat dar am mare incredere ca totul va fi bine. Am inteles ca face recuperare prin gimnastica pentru intreg corpul - in special picioare (bicicleta). Dl. DR Marius Uscatu mai am o intrebare catre dvs., in speranta ca nu veti ocoli mesajul meu - este prea devreme sa calce pe piciorul respectiv? Nici macar in cadru nu poate fi pusa? Sau sunt cam nerabdatoare? Va intreb acest lucuru pentru ca deja am o mare incredere in dvs. si pana in acest moment toate sfaturile pe care mi le-ati dat s-au dovedit a fi exceptionale pentru recuperarea fizica a buncii mele. Daca nu erati dvs. cred ca.
P.S : Pentru toti cei care au astfel de probleme si au nevoie de oameni sufletisti care sa ii ajute sa isi revina nu ocoliti spitalul mai sus mentionat. Aici personalul este de exceptie, chiar dk si noi suntem atenti, aici personalul este alcatuit din OAMENI. Pentru soacramare@ incercati si la acest spital.
Cu respect,
Claudia
0
21-10-2010, ora 00:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Multumesc pentru aprecieri, dar ma faceti sa rosesc...si s-ar putea sa mi se urce lauda la cap!!!
Lasand gluma la o parte, pacienta are voie in mod normal sa calce pe piciorul operat, montajul de tip DHS permitand mersul imediat.
Problema este insa a atipului initial de fractura, precum si a stabilitatii montajului. Acest montaj se poate degrada in cazul unei instabilitati primare, expusa la sarcina de incarcare a membrului si la mers.
Prin urmare, existenta unui montaj stabil si controlul radiologic ok o vor lasa pe pacienta sa mearga.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-11-2010, ora 22:49
claudiaese
Nu este medic/terapeut
claudiaese
Buna seara,

Acum sunt mai optimista si deja stiu ca orice nelamurire as avea pot oricand sa apelez la dl.Dr.Marius Uscatu si voi primi cele mai bune sfaturi. Acum dupa aprox.3 luni revin si povestesc mai departe : deja am ajuns la stadiul cu bunica mea incat (ce-i drept ajutata de cadrul metalic) mergem si cate 6 -7 metri si facem si bicicleta in 2 sedinte pe zi. Si cate nu facem...suntem fericiti! Nu va pot multumi indeajuns domnule Marius Uscatu. Vorbele spun si asa prea putin...Vreau sa va multumesc pentru frachetea cu care ati binevoit sa imi spuneti adevarul dureros despre ceea ce era mai rau si era posibil a se intampla, vreau sa va multumumesc pentru faptul ca mi-ati ghidat pasii urmatori, vreau sa va multumesc pentru faptul ca mi-ati dat speranta ca poate fi bine, vreau sa va multumesc ca ati dat dovada de omenie si de profesionalism. VREAU SA VA MULTUMESC PENTRU TOT! Azi eu si bunica mea MERGEM! Pentru toti cei care intra pe acest site va recomand cu multa caldura si siguranta sa il intrebati pe dl.DR.Marius Uscatu si sa ii urmati intocmai sfaturile pentru ca avem o sansa
O singura intrebare mai am pentru dvs.dle.Dr. ar trebui sa mai facem o radiografie ca sa fim siguri ca totul este ok? Si daca da atunci cand? Bunica mea nu mai acuza nici dureri, nici discomfort...decat mica nesiguranta data de fragilitatea piciorului. Mentionez ca ultima radiografie facuta a fost la externarea din spitalul unde a avut loc interventia chirurgicala.
In speranta ca nu v-am deranjat va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu respect,
Claudia
0
27-11-2010, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Multumesc pentru aprecieri, dar sunt prea modest pentru a le citi cu atentie.
Puteti face o radiografie dar, daca evolutia clinica este ok, nu veti afla mare lucru.
Pe de alta parte, o radiografie care este ok actioneaza spectaculos din punct de vedere psihologic asupra pacientului.
Prin urmare, aveti libertate totala de decizie.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-10-2012, ora 09:14
simihaela
Nu este medic/terapeut
simihaela
Buna dimineata,
tatal meu a cazut si l-am internat la urgente, in urma radiografiei a fost diagnosticat cu fractura pertrohanteriana. intrebarea mea este: e tarziu ca il opereaza dupa 5 zile de la cazatura? ce se intampla cu osul in tot timpul asta? nu incepe sa se refaca? nu poate sa aiba consecinte grave, cu cat e amanata operatia mai mult? Tata acuza dureri si piciorul este umflat, tot mai umflat in zona respectiva.

Multumesc anticipat, astept un raspuns.
0
13-10-2012, ora 13:36
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu este tarziu dupa 5 zile, cu cat mai devreme cu atat mai bine.
o parte din fragmentele osoase avitale incep sa se resoarbe, femurul deobicei se roteaza spre exterior si aluneca spre sus, piciorul se scurteaza. in 5 zile nu apare nici un semn pentru vindecarea osoasa.
ca cat se amana operatia si pacientul sta nemiscat in pat, cu atat cresc sansele pentru tromboza venoasa, embolie pulmonara si pneumonie. din fractura pertrochanteriana sunt sanse minime de vindecare spontana, prima optiune este operatia. o fractura pertochanteriana statistic produce o sangerare de 1-1, 5 litrii, zona se umfla din cauza hematomului si a inactivitatii. durerea este normala din moment ce osul este fracturat
trebuie operat cat mai rapid si daca se poate cu o metoda moderna care permita mobilizarea cat mai rapida: tija Gamma3, PFNA sau alternativele. varianta acceptabila insa mai slaba este placa DHS
0
03-11-2012, ora 19:40
bmirela
Nu este medic/terapeut
bmirela
dupa un an de la implant sistem DHS AU APARUT DURERI INSuportabile.le mai ameliorez cu mydocalm si antinflamatoare.am facut radiografie si se pare ca un surub este mai lung si probabil atinge vreun ligament.trebuie scos materialul de osteosinteza? am 78 de ani, sint anemica, iau sintrom? daca pot evita operatia, ce sa fac cu durerile.?
va multumesc
0
03-11-2012, ora 21:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Interventia nu este foarte riscanta, insa presupune totusi intreruperea tratamentului anti-coagulant actual si gestiunea tromboprofilaxiei timp de cateva saptamani prin molecule heparinice moderne. Este totusi o interventie destul de importanta, apropiata ca amploare de cea initiala.
Intrebarea reala este daca intr-adevar este nevoie de extragerea dispozitivului DHS. Cata vreme nu exista protruzie acetabulara, migrarea surubului central, deplasari secundare etc nu se justifica inlaturarea materialului metalic, deoarece nu acesta va provoaca suferinta actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-11-2012, ora 22:24
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
vad ca nu am fost destul de rapid si colegul v-a raspuns deja :)
sistemul DHS presupune o placa pe femur si un surub destul de mare care trece prin placa si stabilizeaza capul femural (deobicel se introduce si un surub mai mic linga placa pe a da stabilitate mai mare). acest surub mare este facuta ca sa poate aluneca prin placa ca sa avantajeze compresia fracturii.
aceste probleme pot aparea din doua cauze
1 surubul a alunecat prea mult in afara si deranjeaza muschiul pe partea laterala a coapsei (deobicei tensor dascie lata, putand crea local o pseodobursa care sa se inflameze)
2 din pacate capul femural nu a supravietuit si a aparut o necroza aseptica de cap femural si coxartroza secunda.
ambele optiuni nu se amelioreaza fara operatie
0
29-07-2013, ora 12:33
Ancuta G
Nu este medic/terapeut
Ancuta G
Buna ziua! am o bunica de 83 ani, iar pe 29 mai 2013 a cazut si s-a ales cu o fractura pertrohanteriana cu deplasare.Din cauza problemelor de sanatate pe care le are, interventia chirurgicala nu s-a pus in discutie asa ca, i s-a pus o gheata antirotativa cu care a stat 6 saptamani.In prezent este tot la pat dar a inceput mobilizarea cu un kinetoterapeut.
Imi puteti spune cat va dura pana va sta pe picioarele ei ajutata de un cadru metalic sau dupa parerea dvs avem sperante sa mearga vreodata?
Bunica mai sufera de Parkinson, insuficienta cardiaca, HTA dar se afla sub tratament.
0
29-07-2013, ora 21:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca a supravietuit acestui tratament barbar atunci ar fi supravietuit si operatiei, care dureaza cam jumat de ora cu o tija gamma
in prima faza ar trebui o radiografie de control, cum sta vindecarea fracturii. daca fractura nu s-a vindecat, nu se poate incepe mobilizarea cu incarcarea piciorului pentru ca fractura s-ar disloca, se pot face eventual miscari pasive a soldului pentru a mentine mobilitatea.
din pacate cu acest tratament sansele de vindecare sunt minime si daca se vindeca, deobicei se vindeca cu scurtarea piciorului.
0
27-01-2014, ora 11:41
glasscorina
Nu este medic/terapeut
glasscorina
Buna ziua! Tatal meu in varsta de 84 ani, a lunecat in baie si a cazut in 26.01 2013 si s-a ales cu o fractura pertrohanteriana si o fractura de humerus. A fost operat, cu un cui gamma, si totul a decurs normal. Pâna in luna octombrie
2013 s-a deplasat destul de bine, cu baston, chiar si fara. Din luna octombrie se deplaseaza foarte greu, pentru ca in momentul in care calca pe picior are niste dureri atroce in muschi care coboara pana in genunchi si in axila. Daca sta in picioare, poate sa faca aproape orice fel de miscare cu piciorul (sa-l ridice, sa-l intinda etc). In repaus nu il doare deloc. Daca sta in sezut pe pat nu il poate ridica.Va rog din suflet sa-mi dati un sfat penru ca nu mai stiu ce sa fac cu el, deoarece el fiind inainte un om activ a intrat si in depresie pentru ca nu se poate deplasa din cauza durerilor mari. In special noaptea cand trebuie sa se deplaseza la baie e disperat.
I-am dat si celadrin forte, pana si tramadol dar fara efect. Mentionez ca e o persoana masiva 180 cm inaltime si aproximativ 115 kg si sufera de BPOC care nu i-a facut probleme deosebite in aceasta perioada.
Vamultumesc si va rog sa ma ajutati.
0
27-01-2014, ora 16:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de D-voastra, cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (de tip hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc), agravat enorm de cele 40 kg in exces.
Cred ca ar fi salutar un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
28-01-2014, ora 11:45
glasscorina
Nu este medic/terapeut
glasscorina
Buna ziua !
Va multumesc pentru raspuns.O sa urmez sfatul dumneavoastra.
Cu respect,
Corina Glass
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •