fractura pertrohanteriana dupa ce a alunecat si a cazut

21-08-2010
mihaelachirica
Nu este medic/terapeut
mihaelachirica
Fratele meu in varsata de 49 de ani a fost diagnosticat cu fractura pertrohanteriana dupa ce a alunecat si a cazut.
Analizele au iesit foarte prost avand un istoric medical destul de complicat, in urma cu cateva luni, mai exact in mai a fost diagnosticat cu otita cronica si TBC-este inca sub tratament, drept urmare nu a putut fi operat.In decurs de 2 zile piciorul s-a umflat foarte tare, dar din momentul in care i s-a pus extensie acesta a inceput sa revina la normal.Doctorul ne-a comunicat ca exista sanse sa mai poata fi operat...desi initial ni s-a spus ca are organismul foarte slabit si poate muri pe masa de operatie.Poate cineva sa imi spuna ce anume ar trebui facut...mai are cateva zile si o sa fie externat.Ar trebui sa i se puna ghips sau altceva...sau pur si simplu i se lasa piciorul in forma in care este.Poate incepe sa mearga in aceste conditii?( pana acum a stat in pat~ 2 sapt).La cat timp aer trebui sa inceapa recuperarea?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
5 comentarii
0
21-08-2010, ora 13:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune nici o secunda utilizarea gipsului in secolul 21...
Operatiile ce utlizeaza implante moderne, cum ar fi cuiul Gamma, presupun doar o incizie de circa 3 cm si inca una de 1 cm, prin urmare o invazivitate minima si un risc minim operator.
In schimb, neoperata, fractura duce la deces in 90% din cazuri, atat prin tromboza venoasa cat si prin complicatii legate de decubitus, cum ar fi escarele si pneumonia de decubit.
Prin urmare, o interventie utilizand un implant modern, minim invaziva, este aplicabila indiferent de starea generala, permite mersul inca din prima zi, eliminand complicatiile determinate de decubitus (imobilizarea la pat). Reuperarea incepe astfel din prima zi, iar un mers cvasinormal se poate obtine in 2-3 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-08-2010, ora 18:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
un ghips care ar stabiliza aceasta fractura ar duce 99% la decesul pacientului. sa stai 6 spatamani in extensie, si apoi 6-8 saptamani in ghips pelvi-podal ar fi inacceptabil in ziua de azi. ghips pe toata perioada vindecarii nu a fost o optiune nici acum 50 de ani. in asemenea situatii operatia are riscul cel mai mic dintre optiuni, insa cum timpul trece sansele scad: riscul pneumoniei, a trombozei cresc, starea fizaca a pacientului se degradeaza. o cuie gamma (sau ceva asemanator) ar fi varianta cea mai fericita
0
21-08-2010, ora 20:21
mihaelachirica
Nu este medic/terapeut
mihaelachirica
buna sera,
Am vazut raspunsul dumneavoastra si din cate inteleg operatia este obligatorie...Fratele meu este in Onesti si posibilitatile de deplasare sunt limitate...Exista posibilitatea de a fi operat in Bacau sau ar trebui sa ajunga in Bucuresti?Imi puteti recomanda un doctor care sa poata efectua operatia precizata?
Sau imi puteti spune daca dumneavoastra faceti astfel de operatii si cum putem lua legatura ?
Multumesc.Mihaela
0
21-08-2010, ora 23:15
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
operatia (fractura pertrochanteriana + cuie gamma) este una de baza, la noi este efectuat deobicei de rezidenti. o alta posibilitate ar fi DHS care este usor mai complicat (insa depinde cine cu care este obisnuit). din pacate in romania sunt si alte posibilitati: lama placa, cuie placa, tije Ender despre care mai bine nu vorbim, acestea fiind demodate de 20 de ani
0
22-08-2010, ora 17:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Extrem de putine spitale din provincie au la indemana implante moderne, precum cuiul Gamma sau similare.
Cred ca ar fi preferabil sa-l transportati intr-o clinica mare, unde sa aveti certitudinea unui tratament modern.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul