Fractura proximala metatars V

09-04-2011
florindobre1
Nu este medic/terapeut
florindobre1
Buna ziua.
Am calcat intr-o parte, destul de grav, si am "fractura extremitatea proximala metatars V picior drept, cu deplasare". Deplasarea exterioara este de aprx. 5 mm, conform radiografiei. Doctorul ortoped de la policlinica respectiva mi-a spus ca este necesara o operatie ghirurgicala cu fixare prin surub a bucatii de os rupte. As dori totusi si o a 2-a parere. Conform cazurilor de mai sus, probabil imi va fi fixat piciorul intr-o atela sau gheata gipsata. Intrebarea mea este: pot amana aceasta interventie (operatie, atela sau gheata gipsata) pentru o saptamana? In momentul acesta calc pe piciorul drept mai mult pe calcai. Astfel, deplasarea se poate mari?
Multumesc anticipat.
PS: Intrebarea din acest subiect am pus-o si ca un comentariu la un subiect asemanator, inainte sa vad ca pot crea un subiect nou. Scuze.
4 comentarii
0
09-04-2011, ora 13:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul modern al fracturilor metatarsienelor laterale exclude in 99, 99% din cazuri interventia chirurgicala.
La 3 saptamani de la interventie, daca totusi s-a practicat, eu as opta pentru extragerea urgetnta si completa a materialului metalic de osteosinteza, pana nu este prea tarziu (in zilele urmatoare).
Situatia actuala trebuie judecata in functie de statusul clinic local si de intreg dosarul radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 14:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, s-au incurcat cumva raspunsurile.
Pentru D-voastra raspunsul este:
In 99, 9999% din cazurile de fractura a extremitatii proximale a metatarsianului 5 interventia chirurgicala este strict interzisa.
Exista totusi un tip de fractura ce necesita imobilizare stricta in cizma gipsata pentru 2-3 luni sau interventie chirurgicala.
Situatia trebuie analizata atent si competent, prin examinare locala si studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-04-2011, ora 18:07
florindobre1
Nu este medic/terapeut
florindobre1
Multumesc pentru raspunsurile d-voastra. Am 2 poze cu radiografia de azi-dimineata, cum as putea sa fac sa le vedeti? As dori totusi sa mai precizez ca saptamana viitoare am programate niste cursuri de specializare care nu suporta amanare, as putea sa calc in continuare cu atentie, pe calcai, si peste o saptamana sa merg la un medic pediatru?
0
09-04-2011, ora 18:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi puteti trimite radiografiile scannate, pe mail, insa conteaza enorm si examenul clinic local, coroborat cu datele D-voastra personale.
Daca este vorba despre o fractura mai speciala, reputata ca periculoasa, mersul este total interzis minimum 8-12 saptamani, sub protectia unei cizme gipsate.
Nu inteleg ce legatura are medicul pediatru...aici este vorba despre un ortoped cu mare experienta in patologia Piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: