Fractura rotula stanga fara deplasare

20-10-2017
mianasimina
Nu este medic/terapeut
mianasimina
Buna ziua,

In urma cu 4 saptamani si cateva zile, pe 17 septembrie, am cazut si mi-am fracturat rotula. Au fost doua crapaturi transversale, fara deplasare. Am purtat o orteza fixa timp de o luna, iar ieri am fost la control. Ortopedul mi-a spus ca nu este nevoie sa mai facem radiografie sa vedem daca s-a vindecat pentru ca a fost o fractura mica si ca pot sa dau jos orteza si sa incep sa indoi piciorul. Eu am insistat totusi pentru radiografie, iar rezultatul a fost: calus insuficient. Totusi ortopedul, dupa ce a vazut radiografiile mi-a spus ca fractura s-a vindecat frumos si ca nu mai este nicio problema. Acum, avand in vedere faptul ca am citit pe rezultatul de la radiografie ca nu s-a format suficient calus, imi este frica sa folosesc piciorul, pentru ca ma gandesc ca s-ar putea sa se rupa inapoi. Intrebarea mea ar fi daca am motive sau nu sa fiu ingrijorata si ce inseamna mai exact faptul ca nu este calus suficient? De asemenea ce ar trebuisa fac in continuare.
Va multumesc anticipat.
Miana
2 comentarii
1
23-10-2017, ora 17:20
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
tot timpul la 4 sapt calusul inca se formeaza, este normal. prin urmare as merge pe mana ortopedului si sa incep miscari usoare, presupananand ca recomandarea vine in urma unui examen clinic
0
24-10-2017, ora 13:30
mianasimina
Nu este medic/terapeut
mianasimina
Va mulțumesc din suflet pentru răspuns.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: