Fractura spiroida 1|3 medie inf gamba dreapta

16-05-2010
mihai_24
Nu este medic/terapeut
mihai_24
Buna ziua Domnule Doctor,

Sambata trecuta (08.05.2010) m-am ales cu o fractura de gamba dreapta, diagnostic de externare: Fractura spiroida 1/3 medie inf gamba dreapta. S-a intervenit chirurgical in data de 10.05 si s-a practicat reducerea si osteosinteza cu tija centromedulara blocata static S2. Nu s-a intervenit la peroneu, care si el a fost afectat, avand una sau mai multe fisuri (nu sunt sigur). De aici si recomandarea de a nu calca pe membrul operat. Am venit acasa, evolutie pozitiva, conform fisei de iesire. Acum, as avea cateva intrebari daca o sa aveti timpul si amabilitatea de a le parcurge si raspunde: 1. La ridicarea la verticala si plimbarile prin casa, durerile in picior sunt foarte ascutite in zona gleznei mai ales, trecand doar in momentul asezarii si ridicarii piciorului. Am repetat aceste ridicari, sperand ca cu timpul se va obisnui si vor fi mai mici durerile, dar pana acum nici o ameliorare. Sunt cat de cat normale aceste dureri in evolutia post-operatorie? Daca da, ce-mi recomandati sa fac pentru scurtarea perioadei in care ele apar?
2. Recuperarea intr-un centru de specialitate cand imi recomandati sa o incep, si in ce conditii, tinand cont ca nu pot calca pe membrul operat si durerile pe care le am in pozitie verticala?
3. Medicatie locala cu unguente gen Lioton, cum o priviti?

Va multumesc frumos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.