Fractura Talus

06-05-2010
ady34_2003
Nu este medic/terapeut
ady34_2003
Buna ziua, va scriu din Germania, acum 8 saptamani am cazut de pe o scara cu toata greutatea pe piciorul stang si am suferit o fractura de talus, cu deplasarea talpii spre interior dar nu a fost fractura deschisa.(am fost dus cu salvarea la spital, am fost anesteziat si piciorul mi-a fost indreptat inca de pe salvare).M-am trezit la spital unde mi s-a pus piciorul in ghips, mi s-a facut tomograf, doctorii au fost nedecisi daca sa ma opereze sau nu. Totusi dupa 2 zile petrecute in spital am fost lasat sa merg acasa. Pe perioada asta am luat injectii in burta dar cu o intrerupere de o saptamana pentru ca nu am mai avut. La 2 saptamani am facut un control, radiografie, mi-au dat gipsul jos si mi-au pus doar o atela de gips in forma de "U" care sa-mi acopere calcaiul si partile laterale ale gambei.Am stat 6 saptamani dupa care am fost iarasi la control, am facut radiografie (cd) si mi s-a dat ghipsul jos dar mi s-a zis sa nu calc pe el pana la implinirea a 12 saptamani de la accident, sa consider ca inca mai e in ghips.. Culoarea piciorului in partile laterale ale calcaiului este spre vanat si piele este putin aspra si tare. As putea chiar sa va trimit o poza, ma intereseaza daca este normal asta dupa 8 saptamani !?Cum ar trebui sa arate piciorul dupa aceasta perioada? Sunt fumator, iar in aceasta perioada am fumat mai putin, max. 5 tigari pe zi, este grav daca nu le las de tot? As mai vrea sa va intreb daca ma puteti sfatui pentru aceasta perioada ce mi-ar putea ajuta ca tratament (unguent, medicamente, etc) sau mici exercitii. (din pacate eu nu am asigurare aici si va trebuie sa ma descurc mai mult singur)
3 comentarii
0
06-05-2010, ora 15:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
In cazul D-voastra exista un singur lucru important: decizia terapeutica, respectiv continuarea tratamentului ortopedic (imobilizare gipsata) sau tratament chirurgical (chiar daca este cam tarziu la 8 saptamani).
In rest, absolut toate detaliile sunt nesemnificative, mai putin faptul ca sunteti fumator, iar asta agraveaza mult prognosticul fracturii.
Fractura de talus este o fractura grava, cu consecinte si sechele importante, motiv pentru care trebuie tratata cu toata responsabilitatea si priceperea.
Imi puteti trimite fara probleme copii scannate ale radiografiilor initiale si de control, pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-05-2010, ora 16:41
ady34_2003
Nu este medic/terapeut
ady34_2003
Va multumesc pentru raspuns si pentru amabilitatea de care dati dovada. Am trimis pe mail-ul dvs ultima radiografie facuta de 3 zile si cateva fotografii.
0
06-05-2010, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns tot pe mail care este opinia mea.
Pentru o opinie fundamentata am nevoie de radiografii de buna calitate si de un Computer-tomograf.
Va stau la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îngrijirea tălpilor
  •