fractura tasare corpuri vertebrale T11 si T12

04-11-2014
bogdan1988
Nu este medic/terapeut
bogdan1988
Buna ziua de curand am cazut de la 10, 5 M si in urma cazaturii m-am ales cu o fractura tasare corpuri vertebrale T11 si T12 am fost internat in spital si mi-au fost facute investigatii : CT, RMM, RADIOGRAFII mi s-a spus ca nu este necesara operatia si mi s-a recomandat sa stau in pat 3 saptamani fara sa ma ridic sa stau la orizontala. Bun am respectat ce mi-a spus doctorul si am luat tratamentul. Azi a fost ziua cea mare m-am ridicat pt prima oara din pat am mers pana afara ajutat de 2 carje si o persoana nu am stabilitate e ceva normal? am stat putin afara si dupa 5 minute am inceput sa am stari de voma este bine?
3 comentarii
0
04-11-2014, ora 20:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o fractura de vertebra se vindeca in 3 luni nu 3 saptamani.
trebuie aleasa bine tratamentul: chirurgical sau conzervativ
daca se alege cel conzervativ atunci pacientul trebuie mobilizat cu un corset si verificat periodic daca fractura este instabila sau nu (vertebra pierde din inaltime sau nu) daca fractura este instabila atunci operatia trebuie facuta fara discutii.
fara a cunoaste exact natura fracturii este imposibil de precizat daca tratamentul a fost corect sau nu. problema poate fi una neurologica, insa poate fi si una ortostatica.
trebuie un examen neurologic competent si radiografii noi.
daca puteti postati radiografiile facute dupa accident
0
05-11-2014, ora 12:19
bogdan1988
Nu este medic/terapeut
bogdan1988
Buna ziua in primul rand va multumesc pt raspuns. Nu am radiografiile dupa accident deoarece au ramas la spital am decat diagnosticul final si recomandarile. intrebarea mea era din moment ce m-am ridicat ieri nu am stabilitate pe picioare nu pot merge fara carje si am cateodata stari de voma acestea vor trece? si mi s-a spus sa merg cat mai mult dar nu pot merge mult pt ca incepe sa ma doara in zona loviturii si imi tremura picioarele. Am avut urmatorul tratament : Neuro Optimizer XXX casete 1/zi Wobenzym XL 4/zi Aspenter 1/zi. Va multumesc anticipat!
0
06-11-2014, ora 19:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
prin internet este imposibil de precizat de ce nu aveti stabilitate pe picioare. poate fi din cauza imobilizarii indelungate, insa poate fi si o problema neurologica, de acea trebuie un examen fizic cel putin la medicul de familie, insa mai bine la neurolog sau neurochirurg.
starea de voma poate veni de la medicamente insa poate veni si din cauza durerii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.