fractura tibie peroneu nu se dezumfla laba piciorului

09-10-2013
mihaelapp
Nu este medic/terapeut
mihaelapp
Am avut o fractura dubla, tibie si peroneu, in 15 iunie. In urma unei operatii, mi s-a introdus tija normala. Am urmat tratamentul cu antibiotic si anticoagulant cat a fost necesar. Umblu cumva mai bine, dar nu am putut trece inca de la cadru la o carja si, ceea ce ma sperie putin, este ca laba piciorului este inca umflata, nu a revenit la normal. In fiecare yi incerc sa calc din ce in ce mai apasat pe picior. E mai bine decat in urma cu o luna, doua, dar tot nu pot sa ma sprijin in siguranta pe piciorul operat. Exista motive de ingrijorare_ Trebuie sa fac ceva anume pentru a scapa de umflatura_ Va multumesc
5 comentarii
0
09-10-2013, ora 21:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai detaliile esentiale: varsta, greutate/inaltime, antecedente vasculare, reumatologice, metabolice, inflamatorii etc.
Nu am inteles tipul fracturii: a fost o fractura proximala, diafizara, una a pilonului tibial, o fractura maleolara??? Ce tip de osteosinteza aveti??
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-10-2013, ora 21:54
mihaelapp
Nu este medic/terapeut
mihaelapp
Detalii: varsta 43, fara antecedente vasculare etc, inaltime 165 cm, greutate 77, fractura a fost interna, in treimea inferioara a perechii tibie-peroneu. Cam asta e ceea ce stiu sigur. Se poate adauga si o lipsa usoara de calciu.
0
09-10-2013, ora 22:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, ceea ce am retinut sunt cele 25 kg in exces, care agraveaza enorm situatia locala.
Nu am inteles nimic despre tipul fracturii, despre tipul osteosintezei etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-10-2013, ora 22:27
mihaelapp
Nu este medic/terapeut
mihaelapp
Au fost introduse tije în oase si a fost nevoie de o dizlocare in zona articulatiei labei piciorului pentru realizarea operatiei (se pare, din ceea ce mi-a spus medicul). Problema este ca nu nu stiu cum sa consider persistenta umflaturii in partea superioara a labei piciorului, daca e un motiv de ingrijorare sau e doar o etapa din vindecare. Faptul ca dureaza pana voi putea merge autonom, pot intelege. Multumesc.
0
09-10-2013, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles deloc tipul anatomo-patologic al fracturii si mai ales modalitatea concreta de osteosinteza.
Edemul gleznei poate fi intalnit frecvent dupa traumatismele gambei, ale gleznei sau ale piciorului, nefiind o complicatie propriu-zisa.
Acest edem se poate trata numai prin repaus maximal in pozitie procliva (cu piciorul mai sus decat planul bazinului osos) si compresie elastica.
Evident ca poate exista o cauza a edemului legata de consolidare, de stabilitatea materialului de osteosinteza, de tipul acestuia etc
Este la fel de evident ca acele 25 kg in exces constituie un factor puternic agravant, marind mult perioada de recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.