fractura tibie si peroneu cu deplasare

16-02-2010
mihaeladav
Nu este medic/terapeut
mihaeladav
Buna ziua,

La inceputul lunii am cazut pe gheata alegandu-ma cu o fractura spiroida 1/3 tibie dreapta cu deplasare si fractura col peroneu dreapta. Am fost operata - m-am ales cu o tija si 4 suruburi in tibie, externata dupa 7 zile, fara atela ghipsata.
Inteleg procedura de vindcare a tibiei cu ajutoarul tijei, dar peroneul care are tot fracura cu deplasare, cum se vindeca daca eu nu am piciorul ghipsat sau fixat in niciun fel. Simt uneori peroneul miscandu-se si troznind usor... ca durere e suportabil, doare putin, dar daca eu involuntar misc mereu acel os rupt si deplasat, cum se calcifiaza el la loc?! Mentionez ca respect repausul la pat, piciorul ridicat etc... dar mai asez piciorul pe o parte (inclusiv pe dreapta), ma misc in somn... avand priciorul liber nu risc oare sa "deranjez" ca sa zic asa procedeul de vindecare al peroneului?
N-ar trebui o atela sau un bandaj elastic macar?!
18 comentarii
0
16-02-2010, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In traumatologia moderna atitudinea ideala in cazul unei fracturi cu deplasare este operatia (osteosinteza), cu fixare corespunzatoare a fragmentelor osoase, si care sa excluda orice imobilizare gipsata.
In asemenea fracturi nu este intotdeauna necesara fixarea (osteosinteza) fibulei, deci nu trebuie sa va nelinistiti din acest punct de vedere.
Fireste ca nu putem evalua situatia D-voastra fara studiul dosarului radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-02-2010, ora 23:20
mihaeladav
Nu este medic/terapeut
mihaeladav
Buna seara domnule ddoctor,
Va multumesc din suflet pentru raspuns. E aproape incredibil ca in aceste vremuri "materiale" un medic de nivelul dvs. isi mai gaseste timp sa dea consulatatii gratuite pe un forum. Va multumim inca odata, sunteti un OM extraordinar.
0
26-02-2010, ora 08:59
Ambonsarado
Nu este medic/terapeut
Ambonsarado
Dupa 6 luni de la o fractura de platou tibial genunchiul inca este cald.Care este cauza si ce se poate face ?
0
26-02-2010, ora 17:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de apreciat ce se intampla fara un examen clinic si radiologic.
Pot exista sute de cauze ale acestor simptome. In general prognosticul acestei fracturi nu este stralucit, avand in vedere ca este o fractura articulara, care lasa sechele ireversibile. Mai conteaza si tipul de tratament practicat, varsta, greutatea, profesia, antecedente si multe asemenea detalii.
Consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2010, ora 18:11
Ambonsarado
Nu este medic/terapeut
Ambonsarado
Multumesc pentru raspuns.Radiografii am facut destule.dar medicii la care am fost ridica din umeri...Am folosit diverse unguente, diclofenac fenilbutazona, ghiara dracului . Multumesc mult pentru ca va pierdeti timpul cu noi.
0
26-02-2010, ora 18:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu merit ironia D-voastra.
Va recizam clar ca este vorba despre o fractura articulara, care lasa sechele articulare ireversibile.
La ora actuala poate fi o inflamatie banala, poate fi un sindrom de suprasolicitare sau alte zeci de cauze...
Nu ati precizat varsta, status constitutional, ocupatia, sporturi practicate, antecedente metabolice, reumatologice samd.
Nu suntem vraci sau clarvazatori pentru a va putea trata fara un minimum de informatii absolut esentiale.
Chiar daca ati consultat mai multi ortopezi, exista oricand un altul mai competent, capabil sa va diagnosticheze si sa va trateze.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-10-2010, ora 16:47
herput
Nu este medic/terapeut
herput
In data de 29 07 2010 am alunecat si am o fractura ambe oase gamba dreapta 1/3 cu deplasare.Am 42 de ani 1, 80m si 84 de kg.E normal ca de la o simpla alunecare sa am o fractura asa de grava?Am fost operat a doua zi si am tija zavorata in tibie si 2 suruburi de fixare jos langa glezna(care ma cam deranjeza)si doua sus langa genunchi.Suneti-mi va rog daca pot sa fac tratament cu electromagneti si ce ar fi cel mai potrivit pt tratament.Eventual as putea sa va trimit poze cu radiografiille inainte, , dupa operatie si de acum o saptamana.Mi se cam umfla, se invineteste cand umblu cu carjele si nu prea mi se depune calus dupa cum vad eu radiografiile.Multumesc anticipat.
0
05-10-2010, ora 20:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- nu v-as recomanda absolut deloc terapii electromagnetice in prezenta metalului in gamba;
- daca nu evolueaza catre consolidare, este semn ca trebuie scoase suruburile de zavorare, pentru a asigura impactarea fragmentelor focarului de fractura;
- daca se umfla puteti apela la contentie elastica (ciorap elastic).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-10-2010, ora 18:28
herput
Nu este medic/terapeut
herput
Va multumesc pt. raspunsul promt primit.Am fost plecat si nu am avut acces la internet pana azi.Toate cele bune
0
31-10-2010, ora 19:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti sa ne tineti la curent cu evolutia cazului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-11-2010, ora 20:26
herput
Nu este medic/terapeut
herput
Va multumesc pentru interesul acordat.Miercuri sunt programat pt."dinamizare"(extragerea a 2 suruburi cele de linga glezna)Am inceput de 10 zile sa conduc, doctorul mi-a permis o incarcare de 15-20%.Pot sa va spun ca atunci cand conduc ma simt bine in schimb daca umblu cu carjele ma cam doare si ma deranjeaza suruburile de linga glezna si bine inteles mi se cam umfla in continuare.Spuneti-mi va rog daca pot sa va trimit radiografiile prin e-mail sau daca va pot suna si la ce ora pot face acest lucru.
Am un baiat de 14 ani care are picior plat si care poarta de la varsta de 5 ani talonete si nu prea observam sa fie vreo diferenta.Daca este posibil un control va rog sa-mi trimite-ti un email cum sa procedez.
Multumesc anticipat,
Cu stima,
Cosmin Petru Herput
-*



(*modificat de administrator)
0
01-11-2010, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma puteti contacta pe mail, in privat sau ma puteti apela telefonic.
Aveti toate datele mele aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-11-2010, ora 10:58
Ambonsarado
Nu este medic/terapeut
Ambonsarado
Buna ziua, am 3 suruburi in picior. am avut fractura de platou tibial, daca dupa 2 ani de zile de la operatie se mai pot scoate ? va multumesc.
0
02-11-2010, ora 13:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Practic, se pot scoate oricand.
Singura problema este daca merita a fi inlaturate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-11-2010, ora 00:36
alex.arad
Nu este medic/terapeut
alex.arad
Buna ziua
In urma unui accident rutier, in data de 01.04.2010, am suferit o fractura 1/3 inf. ambele oase gamba stanga (la peroneu avand fractura cominutiva) cu deplasare. Plagi escoriate gamba dreapta cu ruptura fasciala si hernie musculara (ruptura muschi tibial anterior, atritie musculara). Am fost internat in spital unde se decide interventia chirurgicala, practicandu-se reducerea deschisa a fracturii de tibie stg. si osteosinteza cu placa si 6 suruburi, fasciotomie decompresiva, rezectie musculatura atritionata, miorafie tibial anterior dreapta. Recomandari la externare: -nu calca 12 sapt. pe membrul inf. stg.; -merge cu sprijin progresiv in sapt 12-16; -nu calca 4 sapt pe membrul inf. drept; -revine pentru scoaterea materialului de osteosinteza peste un an.
Acum, dupa 8 luni, ma deplasez destul de bine, fara ajutor (baston, carje, cadru), dar piciorul stang se umfla putin in zona unde e tija si in zona gleznei si simt discomfort in momentul in care ma deplasez. Este normal sa am aceste simtome dupa atata timp de la operatie? Iar in momentul in care masez usor piciorul cu Lioton gel, simt durere in zona respectiva.
Mai am o intrebare...eu sunt sportiv si sunt curios si oarecum temator ca nu am sa mai pot face sport la caacitatea la care am facut inainte de incident. Credeti ca imi voi putea relua activitatea sportiva? Dupa cat timp?
Va multumesc pentru raspuns si pentru timpul acorat.
0
11-03-2011, ora 09:27
vyo20
Nu este medic/terapeut
vyo20
Buna ziua D-le Doctor !
In urma cu 2 luni de zile am avut o interventie chirurgicala la membru drept imferior, suferit de o fractura spiroida 1/3 distala diafiza tibie, cu deplasare fractura oblica 1/3 proximala peroneu, cu respect va rog a-mi raspunde, in cat timp de zile ma-s putea recupera s-a pot calca, si in cat timp s-ar vindeca complet?



Cu stima vyo va multumesc frumos
0
11-03-2011, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de neumarati factori: tipul anatomo-patologic al fracturii, mecanismul de producere, stabilitatea montajului de osteosinteza si tipul acestuia, situatia intraoperatorie, de imaginile radiografice de control, dar si de sexul D-voastra, de varsta, de greutate, de ocupatie si sporturi practicate, de antecedentele traumatice si de alta natura, etc etc etc.
Este absolut imposibil de elaborat un raspuns fara macar a cunoaste macar aceste date minimale enuntate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2011, ora 15:55
ladyboss_ro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ladyboss_ro@yahoo.com
Buna ziua.Sunt din Brasov, am 49 de ani si anul trecut in decembrie am alunecat pe gheata avand fractura peroneu, tibie, ligamente, glezna.Pe targa eram cu fata in sus si varful piciorului in jos. Pe o parte a piciorului am fost operata punandu-se tija cu 7 suruburi plus unul mai lung ce mi s-a scos dupa 2 luni iar pe partea cealalta a piciorului o agrafa sau nu stiu cum se numeste.Flexibilitate completa nu am, nu pot indoi din glezna, nu stiu daca asa voi fi mereu sau ma tine tija.Problema mea e ca mi se face basica la degetul mic de la picior cand merg mai mult.Am senzatia ca talpa nu e paralele cu pamantul desi nu e vizibil, am impresia ca mi se duce putin lateral exteroir si axa, centrul de greutate nu e ca inainte.Ce pot face in acest caz, deoarece ca urmare ma doare genunchiul si ma gandesc ca daca nu e perpendicular se pate toci stramb ( nu stiu ce, oase, cartilaj) si in timp sa ajung la proteza la genunchi?Nu ma pricem la probleme medicale.Mentionez ca am un surub lipsa la tija deoarece s-a pierdut in timpul operatieie si am auzit cum zicea, , merge si asa!"Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.