Frica ca nu mai simt nimic pentru copii!

09-07-2018
Dadu485
Nu este medic/terapeut
Dadu485
Buna ziua.deschid alt subiect deoarece ma macină niste intrebari, am o teama obsesiv ca as putea sa imi rănesc copii, si mai nou stau si ma gandesc daca nu cumva mint fara voia mea, daca de fapt este o dorinta de a face rau mie sau copiilor, este foarte dubios ceea ce simt, nu mai stiu daca este teama...ma uit la ei si nu stiu ce simt, Dacă ii mai iubesc, imi este teama sa raman singur cu ei, adică simt ca un gol în stomac, o presiune in piept si un milion de întrebări care imi apar in minte, parca cumva simt ca nu mai imi este frica când ma gandesc la asta, de la ce sa fie, ce as putea sa fac!?cu toate lumea cu care vorbesc toti imi spun ca nu este nimic anormal la mine ca sunt in regula, dar gândurile asta nu ma lasa in pace deloc, de aici vine si intrebarea daca nu cumva mint eu fara sa imi dau seama, adică când sunt in prezenta cuiva sa spun ceva si cand raman singur sa ma gandesc la altceva, cum imi dau seama daca ceea ce sint este frica sau altceva, vreau sa stiu ce simt si de ce simt Asta!multumesc
3 comentarii
0
09-07-2018, ora 21:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu dați amănunte. Sunteți într-o perioadă mai stresantă? Ce s-a întâmplat în ultimul timp? De când datează stările acestea?
Mergeți la un psiholog clinician cu experiență sau la un psihiatru care să vă facă o evaluare.
0
09-07-2018, ora 21:56
Dadu485
Nu este medic/terapeut
Dadu485
Stările acestea sunt de vreo 2 luni, nu sunt intr-o perioada stresata dar pot spune ca am fost, soția a născut acum 6 luni, prin aprilie am avut cumetria, si cumva simt ca de aici s-a declanșat totul.Am fost la psihiatru mi-a pus un diagnostic de tulburare mixtă depresiv anxioasa, am fost si la psiholog care mi-a spus că nu este nimic grav, ca am doar niste ganduri obsesive de care o sa scap, dar eu simt ca ceva u est in regula si acele ganduri nu prea imi dau pace, ma fac sa ma intreb ce simt, imi este teama sa nu cedez acelor ganduri, de fapt nici nu mai stiu ce simt, teama sau nu, e foarte ciudat ce simt...Mi-am făcut o altă programare pentru vineri la un alt psiholog sa vad ce o sa fie.Intrebarea este, ati mai auzit pe cineva sa mintă fara sa vrea, aduc cu toată lumea cu care vorbesc imi spun ca sunt bine din ce povestesc eu iar când raman singur nu mai scap de gandurile astea si parca nu mai stiu ce simt, este posibil sa nu fiu eu sincer fara voia mea, sau este doar imaginația mea, ?este posibil sa cedez acestor ganduri cu toate ca eu simt ca ma pot controla!?multumesc!
0
12-07-2018, ora 16:14
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
E greu sa va oferim un răspuns aici. E nevoie de o evaluare clara. Din ce sustineti dvs, deja gândurile va controlează, nu le mai controlați dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK