Frica de a fi refuzat

18-04-2009
anonim12
Nu este medic/terapeut
anonim12
Nu mai stiu ce sa fac de 2-3 luni incoace de fiecare data cand vb cu o pesoana (mai ales fata) pe care nu o cunosc ma blochez pur si sinplu si e un pic cam jenant, ma blocez numai in momentul in care realizez ca fata ii interesata de mine totul a inceput de la fosta amica in urma cu cativa ani care era ff timida, si ma tot refuza de curand m-am intalnit cu ea am stat de vorba si brusc dupa aceea am inceput sa am atacuri de panica a pur si inplu blocez, nu are cum ca sa imi fi trezit ceva amintiri.inainte imi placea foarte mult de ea, si acuma nu o mai pot scoate din minte.
3 comentarii
0
03-05-2009, ora 11:51
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Faptul ca tu asociezi starile prin care treci cu fosta ta prietena, nu inseamna ca aceasta este cauza lor reala. O analiza psihologica, te poate ajuta sa descoperi cauza simptomelor tale, si sa reusesti sa revi la propria ta normalitate.
0
05-06-2009, ora 18:29
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Poate e vorba de un fel de fobie sociala.Am avut si eu asa ceva, chiar din cauza asta m-am hotarat sa postez acest mesaj.De 4 ani de zile nu am reusit sa fac 'marele pas'.De aceea iti sugerez ca consulti un psiholog.Cauzele problemelor de genu pot fi diverse.Pt ca e o pierdere de timp.Rezolva cat mai repede problema, pana nu ajungi pe antidepresive si calmante...
0
05-06-2009, ora 18:34
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Si-ti spun asta pt ca iubirea platonica (cea de consistenta maxima) nu o poti trai cu medicamente.fie alegi calea medicamentelor(daca e urgent), cand nu mai ai anumite sentimente...gandeste-te bine inainte;
daca ai chef de o dicutie ma poti contacta pe id-ul de mess : any_prodan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul